6p

A NATO a 2030-as előretekintő stratégiájában külön fejezetet szentelt a klímaváltozás biztonságpolitikai következményeinek. Egy nukleáris ütésváltás esetén Moszkva valószínűleg nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákat lőne ki – a Kola-félsziget közelében lévő ballisztikus rakétás tengeralattjáró-bázisokról – a Grönland feletti, rosszul ellenőrzött légtéren keresztül. Káncz Csaba jegyzete.

 

Miután azzal a politikával kampányolt, hogy véget vet a háborúknak, békét teremt, Amerikát helyezi előtérbe és függetleníti az országot a világtól, Donald Trump megválasztott elnök ezen a héten úgy döntött, hogy feléleszti a 19. századi imperializmust. Az Északi-sarkvidék stratégiai elhelyezkedése, valamint a kiaknázatlan természeti erőforrások és az éghajlatváltozás miatt megnyíló új hajózási útvonalak miatt az arktikus térség békerendszere megrendül, amint Trump nyíltan arra törekszik, hogy Grönlandot amerikai ellenőrzés alá vonja.

A NATO a 2030-as előretekintő stratégiájában külön fejezetet szentelt a klímaváltozás biztonságpolitikai következményeinek. Tavaly októberben a NATO még közösen próbálta kezelni a térség biztonságpolitikai kihívásait. A védelmi szövetség egy 13 országból álló csoportja megállapodott a Northlink kezdeményezés előmozdításáról és egy űralapú, katonai szintű kommunikációs rendszer kiépítéséről az Északi-sarkvidéken a meglévő kereskedelmi műholdak felhasználásával. 

A lépésre azért került sor, mert Oroszország fokozta jelenlétét az általa határolt régióban. Az Egyesült Államok pedig arra figyelmeztetett, hogy Oroszország zavaró támadásokat indíthat a térségben lévő műholdak ellen, és egyéb rosszindulatú lépéseket hajthat végre a régióban.

A tavalyi washingtoni NATO-csúcstalálkozó alkalmával ráadásul az Egyesült Államok, Kanada és Finnország ígéretet tett arra, hogy együtt fognak dolgozni új jégtörők építésén és az Északi-sarkvidékre jellemző védelmi termelés közös bővítésén.

Nagyobb jelentősége van, mint gondolnánk...
Nagyobb jelentősége van, mint gondolnánk...
Fotó: Pexels

A nukleáris kártya

Moszkva a 9 millió négyzetkilométeres leolvadó arktikus térség 40 százalékát követeli magának, és azt „stratégiai erőforrás bázisának” tekinti. A Kreml 2015 nyarán nyújtotta be igényét az ENSZ-hez egy 1,2 millió négyzetkilométeres – vagyis nagyjából egy Dél-Afrikai Köztársaság nagyságú – területre a térségben, beleértve az Északi-sarkot. Oroszország 2023-as külpolitikai stratégiája az Északi-sarkvidéket Kína, India és az ázsiai-csendes-óceáni térség fölé helyezi prioritásként. Úgy tűnik, hogy Oroszország az Északi tengeri útvonalat (NSR) és a Nagy Eurázsiai Partnerség projektet a Kelet-, Délkelet- és Dél-Ázsiába vezető tengeri logisztikai útvonalakkal kívánja összekapcsolni.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy az Északi-sarkvidék mennyire fontos Oroszország számára az Egyesült Államokkal szembeni fenyegető nukleáris pozíciójának fenntartása szempontjából.

Egy nukleáris ütésváltás esetén Moszkva valószínűleg nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákat lőne ki – a Kola-félsziget közelében lévő ballisztikus rakétás tengeralattjáró-bázisokról – a Grönland feletti, rosszul ellenőrzött légtéren keresztül. Az Északi-sarkvidéken a rossz látási viszonyok miatt az amerikai erők nem lennének felkészülve a csapás észlelésére és elhárítására.

Oroszország a Krím 2014-es megszállása óta építi ki ezt az északi-sarkvidéki haderőt. Erőfeszítései során az olvadó tengeri jég egyszerre jelentett lehetőségeket és kihívásokat az ország számára. Egyfelől Oroszország sarkvidéki partvidékének gazdasági jelentősége növekszik, mivel kereskedelmi szempontból megvalósítható hajózási útvonallá vált, így Moszkva hasznot húzhat abból, hogy rövid hajózási útvonalakat biztosít az Ázsia és Európa között árut szállító kereskedelmi hajók számára. A nagyobb forgalom azonban azt is jelenti, hogy Oroszország ellenőrzése hatalmas sarkvidéki partvidéke felett – amely a nyugati Barents-tengertől a keleti Bering-szorosig húzódik – most veszélybe került.

Ezért Oroszország az Északi Flotta támaszpontjain lévő légvédelmi, légi és szárazföldi erők sűrű hálózatát felhasználva arra összpontosít, hogy lezárja a Barents-tengeren lévő Kola-félszigethez való hozzáférést, hogy megvédje stratégiai tengeralattjáró-erejét és megőrizze a flotta egész éves hozzáférését az Atlanti-óceánhoz. Emellett nagy összegeket fektetett be a precíziós irányítású rakétatechnológiába, hogy távoli célpontokat is megfenyegethessen, és a hagyományos haditengerészeti vagy légi erők bevetése nélkül is elérje a tenger megtagadását.

Továbbá, annak érdekében, hogy a stratégiai tengeralattjáró-erőt Alaszka közelében tudja fenntartani és működtetni anélkül, hogy az Északi Flotta javító létesítményeire támaszkodna Eurázsia másik végén, Oroszország új, megerősített tengeralattjáró-védelmet, valamint javító- és karbantartó létesítményeket épített a Bering-szorostól délre, Vlagyivosztok közelében.

Mindezek közepette, az Oroszországgal való „határok nélküli” partnerségének további bizonyítékaként Kína is fejleszti kettős felhasználású sarkvidéki képességeit, megerősítve Oroszország azon képességét, hogy fenyegesse az Egyesült Államokat és NATO-szövetségeseit, miközben eltereli a figyelmet az Indo-csendes-óceáni térségről. Emellett növelte a Moszkvával folytatott regionális polgári és katonai együttműködését, és infrastrukturális beruházások révén összekapcsolta a sarkvidéki Selyemutat az orosz Északi-sarkvidékkel.

Voltak tervek, aztán jött Trump

Ezért, amint azt az Egyesült Államok védelmi minisztériumának 2024-es sarkvidéki stratégiája is megállapítja, a NATO sarkvidéki szövetségeseivel való együttműködés elengedhetetlen ahhoz, hogy a Nyugat felzárkózzon mind Oroszország, mind Kína jelenlétéhez a térségben. Tekintettel azonban arra, hogy az Egyesült Királyság védelmi ipari bázisa már most is nehezen tudja teljesíteni az Egyesült Államokkal és Ausztráliával szembeni AUKUS-kötelezettségeit; hogy Finnországnak és Svédországnak a balti-tengeri térség biztonságára kell összpontosítania; és hogy Izland az Egyesült Államokra támaszkodik védelmi szempontból, az egyetlen, az Északi-sarkvidékkel szomszédos NATO-szövetségesek közül jelenleg Kanada, Norvégia és Dánia osztozik jelentősen ebben a biztonsági teherben.

Nos, ezek voltak a tervek az amerikai elnökválasztás előtt. Trump viszont most asztalt borít és már egymaga óhajtja kezelni a kihívásokat – átgázolva egy régi NATO szövetségesen. 

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Brutális gázáremelkedésre figyelmeztetett egy európai kormányfő
Privátbankár.hu | 2025. január 12. 16:46
Oroszország a következő időszakban leszállítja Szlovákiának azt a gázt, amelynek a szállítására a vonatkozó szerződésekben kötelezettséget vállalt, a probléma a szlovák tranzitilletékből származó bevétel kiesése és a gáz árának emelkedése – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök a TA3 hírtelevízió egyik műsorában vasárnap.
Nemzetközi Le tudja-e győzni a tűzvész Hollywoodot? A luxusszállodáknak jó üzlet a katasztrófa
Elek Lenke | 2025. január 12. 15:46
Percről percre nő az evakuáltak száma, emberek halnak meg, miközben az erdőtüzek továbbra is pusztítanak Kaliforniában. Nemcsak a középosztály házai, de a sokmillió dolláros paloták is rommá váltak. A világsztárok most nem új filmjük kapcsán kerülnek be a hírekbe, hanem azért, mert a közönség azt akarja tudni, hogy leégett-e a villájuk.
Nemzetközi Meghökkentő kijelentést egy Kurszkban elfogott észak-koreai katona
Privátbankár.hu | 2025. január 12. 14:16
A kurszki területen ukrán fogságba esett egyik észak-koreai katona a kihallgatásán azt mondta, feletteseitől úgy tudta, hogy kiképzésre küldik Oroszországba, nem pedig háborúzni – közölte vasárnap az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU).
Nemzetközi Elpusztíthatják Donald Trump leendő riválisát a kaliforniai erdőtüzek?
Kollár Dóra | 2025. január 12. 13:01
A rendkívül tragikus kaliforniai erdőtüzek napok óta lázban tartják a világot, hiszen Los Angeles gazdag és szép részei semmisültek meg a lángokban. A károk óriásiak, de milyen politikai hatásai lehetnek mindennek?
Nemzetközi Német kikötőbe kellett vontatni az orosz árnyékflotta egyik hajóját
Privátbankár.hu | 2025. január 12. 11:59
A németországi Sassnitz kikötővárosába vontatták vasárnap a Balti-tengeren sodródó, panamai felségjel alatt hajózó olajszállító tankert, amely a német hatóságok szerint az Oroszország által üzemeltetett, a szankciók megkerülésére szolgáló „árnyékflotta” egyik szállítójárműve.
Nemzetközi Orbán Viktor csettintene: nagyszabású visszatelepítésre készül Németország második legerősebb pártja
Privátbankár.hu | 2025. január 12. 11:01
Szombaton az Alternatíva Németországért (AfD) hivatalosan is kancellárjelöltté választotta Alice Weidelt a szászországi Riesában tartott kongresszusán. 
Nemzetközi A horvát Trump a sznob akadémikus ellen – elnököt választ Horvátország
Bózsó Péter | 2025. január 12. 10:01
Milyen jelöltek közül választhatnak déli szomszédunk szavazói?
Nemzetközi Los Angeles-i erdőtüzek: egyre több a halott, a hollywoodi sztárok otthonait is elérték a lángok
Privátbankár.hu | 2025. január 12. 09:31
Összesen már 16-an vesztették életüket a természeti katasztrófában Los Angeles környékén.
Nemzetközi Ma minden eldől – megkezdődött az elnökválasztás déli szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2025. január 12. 08:16
Megkezdődött az elnökválasztás második fordulója Horvátországban, vasárnap reggel hét órakor kinyitottak a szavazóhelyiségek.
Nemzetközi „Trump csak megfélemlíteni akar” – interjú a Panama-csatorna múltjáról, jelenéről és jövőjéről
Wéber Balázs | 2025. január 12. 05:46
Donald Trump a héten az amerikai érdekekre hivatkozva kilátásba helyezte, hogy az Egyesült Államok akár katonai erővel is visszaszerezné a Panama-csatornát. Milyen történelmi körülmények között jött létre ez az útvonal, és mit szimbolizál? Miért fontos Washingtonnak a csatorna, és miért fontos Panamának? Mi köze mindennek Kínához? És mennyire valószínű egy amerikai offenzíva? Többek között erről kérdeztük Lénárt András Latin-Amerika szakértőt, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Hispanisztika Tanszékének docensét.                  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG