Nem túlzás azt állítani, hogy az orosz-ukrán háború a drónok első igazi háborújaként fog – többek közt – bevonulni a történelemkönyvekbe. És ezek a jövendő történelemkönyvek 2024 utolsó óráiban egy új fejezettel bővültek: először lőtt le egy drón egy pilóta vezette harci gépet.
Az ukránok már régóta használnak egyre fejlettebb felszíni tengeri drónokat, azaz USV-ket (Uncrewed Surface Vessel) a Fekete-tengeren. Az ukrán USV-k számtalan nagy sikert értek el már a háborúban, elsüllyesztettek tucatnyi orosz hadihajót, sikerrel támadtak orosz haditengerészeti bázisokat is, csapást mértek a krími (kercsi) hídra, és gyakorlatilag elérték, hogy az orosz felszíni haditengerészet csak az ukrán partoktól nagyon biztonságos távolságban merjen tevékenykedni.
Az ukrán USV-k ellen egy fegyver volt eddig úgy-ahogy hatásos: az orosz légierő gépei, elsősorban az alacsony magasságon végrehajtott, kisebb sebességű őrjáratozó repülésekre alkalmas helikopterek. Nem véletlen, hogy ezek rendszeresen őrjáratoznak is az orosz bázisok környékén, ukrán tengeri drónokra vadászva. Ha pedig felfedeztek egy ilyet, akkor eddig egyszerű volt a képlet: a helikopter géppuskái vagy más fegyverei segítségével megpróbálta megsemmisíteni az USV-t, utóbbi (illetve kezelői) pedig menekülni próbált(ak), reménykedve abban, hogy a helikopter kifogy a lőszerből vagy az üzemanyagból.
Felvették a kesztyűt – és a levegő-levegő rakétát
Csakhogy az ukránok – immár sokadszor a háború folyamán – megint húztak egy váratlant, hogy esélyt adjanak a drónjaiknak ebben az egyenlőtlen küzdelemben. A Magura nevű USV-iket ugyanis elkezdték felszerelni távvezérelhető géppuskákkal, illetve egyes példányokra légvédelmi rakétákat telepítettek. Utóbbiról az első információk még 2024 májusában láttak napvilágot. Érdekes módon az első bizonyítékokat egy, az orosz védelmi minisztérium által közzétett felvételek szolgáltatták, amelyen egy rakétákkal felszerelt ukrán USV-t semmisít meg egy orosz harci helikopter.
Undated footage of the crew of a Russian BSF's Kamov Ka-29 helicopter attempting to destroy a Ukrainian unmanned surface vehicle (USV), which appears to be equipped with a Soviet-era R-73 air-to-air missile (modified for launches from USVs).
— Status-6 (Military & Conflict News) (BlueSky too) (@Archer83Able) October 23, 2024
As the video ends, the Ukrainian USV… pic.twitter.com/EbZdYIZsvA
Akkor még tehát nem sikerült bevetnie az ukrán drónnak a rakétáit. De valamikor december végén (az erről szóló bejelentést és videót december 31-én tette közzé az ukrán védelmi minisztérium) már igen.
„Történelmi csapás: az ukrán katonai hírszerzés harcosai megsemmisítettek egy légi célpontot egy Magura V5 tengeri drón használatával.
Egy orosz Mi-8-as helikoptert semmisítettek meg a Tarkanut-fok közelében R-73-as „Tengeri Sárkány” rakétákkal az ideiglenesen megszállt Krímnél.
Egy másik ellenséges helikopter megrongálódott és visszatért a repülőtérre”
– szól az ukrán védelmi minisztérium közleménye.
Az ehhez csatolt (elég rossz minőségű) videón az látható az ukrán drón szemszögéből filmezve, hogy feltehetően egy helikopter géppuskájának tüze alatt van az eszköz, utána pedig elindul egy rakéta, a helikopter csalikat szór ki, de találatot kap, majd a vízbe csapódik. Ezután egy másik helikoptert is láthatunk, amely szintén menekülő manővereket hajt végre, és meg is ússza direkt találat nélkül az esetet.
A historic strike: @DI_Ukraine warriors destroyed an aerial target using a Magura V5 naval drone.
— Defense of Ukraine (@DefenceU) December 31, 2024
A russian Mi-8 helicopter was destroyed using R-73 “SeeDragon” missiles near Cape Tarkhankut in temporarily occupied Crimea.
Another enemy helicopter was damaged and returned to… pic.twitter.com/AMOiuVEzWe
Az orosz védelmi minisztérium ugyan nem erősítette meg a helikopter elvesztését, de azt orosz katonai bloggerek is tényként közölték.
Néhány nappal később aztán az ukrán védelmi minisztérium azt kürtölte világgá, hogy egy december 31-ei összecsapásban egy másik Mi-8-ast is lelőttek ugyanilyen rakétával egy ugyanilyen drónnal (az nem világos, hogy ez ugyanakkor, ugyanott történt-e, mint az első eset).
Record-breaking: Magura naval drones destroyed two russian Mi-8 helicopters in the Black Sea.
— Defense of Ukraine (@DefenceU) January 2, 2025
According to updated information, during a successful operation by @DI_Ukraine near temporarily occupied Crimea on December 31, 2024, a special forces unit used missile-equipped Magura… https://t.co/9eOjMN9AEP pic.twitter.com/DlgSV1Zdd5
Egy kis melegséget keresnek az R-73-asok
Ha elfogadjuk, hogy egy Magura V5 valóban megsemmisített legalább egy Mi-8-as helikoptert, akkor valóban „történelmi csapást” hajtott végre Ukrajna. Tudomásunk szerint ugyanis eddig nem történt olyan, hogy egy drón végzett volna egy pilótával rendelkező harci géppel a levegőben (a földön persze már számos ilyen eset történt az orosz – és ukrán – légibázisok elleni dróntámadások során). December elején egy géppuskával felszerelt Magura már állítólag eltalált egy orosz helikoptert, sőt a személyzet egy vagy több tagja is odaveszett, de a gép megmenekült. Korábban olyan felvételeket lehetett látni, amelyeken öngyilkos repülő drónok (FPV-k) csapódnak be egy orosz helikopterbe, de a gép akkor is megúszta a támadást.
„Ez egy példa nélküli esemény, amelynek jelentős következményei lehetnek a fekete-tengeri orosz hadműveletek szempontjából”
– fogalmazott Joni Askola finn katonai elemző a hírrel kapcsolatban.
Érdekes részlet még, hogy a csapáshoz az R-73-as rakétát használták az ukránok. Ez alapvetően egy levegő-levegő közelharc-rakéta, amelyet jelenleg is alkalmaz az ukrán légierő szovjet eredetű része – ezek vannak például a MiG-29-esek és Szu-27-esek szárnyai alá is felfüggesztve. Rövid hatótávolságuk (nagyjából 8-10 kilométer) azonban azt jelenti, hogy orosz harci gépek ellen ezeket nem tudja bevetni az ukrán légierő, hiszen az orosz levegő-levegő és föld-levegő rakéták sokszoros hatótávolsága miatt nem tudnak hozzájuk ilyen közel kerülni.
1/5 Ukraine has accomplished the world's first naval drone strike on an aerial target by downing a russian helicopter. This milestone could have significant implications for russia's operations, especially if Ukraine can replicate it with unmanned ground vehicles pic.twitter.com/fnLTwOzOSX
— Joni Askola (@joni_askola) December 31, 2024
Orosz drónok és cirkálórakéták ellen azonban időnként bevetik ezeket a rakétákat, amelyeknek két nagy előnye van. Az egyik az, hogy jókora készletek állnak belőle rendelkezésre, a másik pedig kifejezetten alkalmassá teszi ezeket az USV-kről történő kilövésre. Az R-73 ugyanis – korához képest mindenképp – igen fejlett, önálló hőkereső szenzorokkal rendelkezik, amelyek segítségével képes célra vezetni magát. Mivel egy Magurán nincs fejlett, egy légi célpontot befogni, és arra egy rakétát célra vezetni képes radarrendszer, ez a képesség nagyon hasznos – különösen a lassabban mozgó, cserébe tűzforró motorjaikkal nagyon egyértelmű infravörös célpontot kínáló helikopterekkel szemben.
A Ukrainian MiG-29 fighter jet shot down a Russian-Iranian „Shahed” drone using an R-73 air-to-air missile during a recent missile and drone attack. pic.twitter.com/faAIXnT66B
— NOELREPORTS(@NOELreports) August 30, 2024
Ettől függetlenül nem lebecsülendő a tény, hogy az ukránok valahogy képesek voltak összelőni egy távirányított tengeri drón kezelőrendszereit egy szovjet korból származó, vadászgépekről indításra tervezett levegő-levegő rakéta irányítórendszerével – és nem is teljesen világos, hogyan csinálták. A felvételekből az derül ki, hogy a Magurák hátsó részén, egy döntött indítóállásra lehet két darab R-73-ast felszerelni.
Feltehetőleg a fizika kicselezhetetlen törvényei szerint a – szó szerint – tengerszintről, illetve szinte nulla kezdősebességről való indítás azt jelenti, hogy az R-73-asok e körülmények között sokat veszítenek a maximális hatótávolságukból. De ez sem olyan jó hír az orosz helikopterpilóták számára, ugyanis az orosz helikopterek eddig az USV-k ellen bevetett fegyverei – géppuskák, irányítatlan rakéták, esetleg irányított páncéltörő rakéták – még így is kisebb hatótávolsággal rendelkeznek.
Új lehetőségek
Az orosz helikopterek élete tehát jóval veszélyesebb lett a Fekete-tengeren, és ez azt jelentheti, hogy a további veszteségek elkerülése végett jóval óvatosabban fogják ezeket bevetni – és ez új lehetőségeket nyithat a Magurák és társaik számára.
De nem ez az egyetlen lehetőség, amely megnyílhat az ukránok számára. A fentebb már idézett Joni Askola szerint:
„Ha az ukránok képesek lennének megismételni kis költségekkel ezt az eredményt személyzet nélküli földi járművekkel, az növelhetné Ukrajna rövid hatótávolságú légvédelmi képességeit.”