Tavaly ősszel az amerikai bulvársajtót elöntötték a képek Trump és 31 éves szélsőjobboldali szeretője, Laura Loomer intim kapcsolatáról. Nos, fél évvel később Loomer már új kutatócégének szolgáltatásait reklámozza a Fehér Ház tisztviselőinek.
Ennél jóval aggasztóbb fejlemény, hogy Loomer a hírek szerint elintézte több magas rangú nemzetbiztonsági tisztviselő, köztük a Nemzetbiztonsági Ügynökség vezetőjének és helyettesének kirúgását Trumppal folytatott Fehér Ház-i találkozón, mivel szerinte ők nem támogatják teljes vállszélességgel a MAGA irányvonalát.
Loomer már korán felhívta magára a figyelmet azzal, hogy azt állította: a 2001. szeptember 11-i támadás „belső munka” volt, azaz a kormány maga hajtotta végre. Önmagát „büszke iszlámgyűlölőként” jellemzi. A választási kampány során többször posztolt olyan üzeneteket, amelyekben gúnyosan Kamala Harris indiai szavazatára utalt. Ha a demokrata nyerné a választást, a Fehér Házban curry-szag lenne, a beszédeket pedig egy call center intézné – írta például. Azt is találgatta, hogy Biden áll-e a Trump elleni merénylet mögött.
Nem akárkiket kaszált el
Trump elnök a múlt héten elbocsátotta a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) és az amerikai kiberparancsnokság (USCYBERCOM) vezetőjét. Bár Trump a szövetségi kormányzat leépítésével kampányolt, Timothy Haugh négycsillagos tábornok Loomer általi eltávolítását kevesen láthatták előre.
Haugh-t az Egyesült Államok szenátusa 2023-ban egyhangúlag erősítette meg az ügynökség és a parancsnokság vezetésére. Bár Haugh-t Joe Biden korábbi elnök nevezte ki a posztokra, nagyrészt politikamentesnek tartották.
A Washington Post szerint a most elbocsátott Haugh több, mint harmincéves tapasztalattal rendelkezik a katonai kibertechnológia területén. Ő volt az egyik vezető személyisége a 2018-as kongresszusi választások védelmének az orosz befolyásolási kísérletekkel szemben. Támadó intézkedéseket szervezett a trollhálózatok ellen, orosz kémkedési célú rosszindulatú szoftvereket tett közzé, és „Hunt Forward” akciókat indított, amelyek kiszorították a külföldi hírszerzési tevékenységeket a kormányzati hálózatokból.
Nem meglepő, hogy a törvényhozók felháborodásukat és aggodalmukat fejezték ki Haugh eltávolítása miatt. „Támadás alatt állunk, és az elnök most felelőtlenül eltávolította a legfontosabb tábornokunkat a terepről” – mondta újságíróknak Angus King szenátor, a szenátus fegyveres szolgálatokkal és hírszerzéssel foglalkozó bizottságának tagja Haugh leváltására reagálva múlt csütörtökön. „Ez egy felháborító döntés” – tette hozzá.
Fotó: Wikimedia Commons/Gage Skidmore
Miért távolították el Haugh-t és helyettesét?
A legjobb magyarázatot Loomer adta a nyilvánosságnak, aki nem sokkal Haugh és Noble kirúgása után a közösségi médiában jelentkezett.
„Tim Haugh, az NSA igazgatója és helyettese, Wendy Noble hűtlen volt Trump elnökhöz. Ezért rúgták ki őket” – írta az X-en közzétett bejegyzésében.
„Biden kinevezettjeként Haugh tábornoknak nem volt helye a Trump-adminisztrációban, tekintettel arra, hogy az a Milley tábornok VÁLASZTOTTA KI SAJÁT KEZŰLEG (kiemelés Loomer), akit Trump elnök árulással vádolt. Miért akarnánk egy olyan NSA igazgatót, aki azt mondta Kínának, hogy ő melléjük állna Trump helyett!!!?!”.
Tisztogatás a Nemzetbiztonsági Tanácsban
A tisztogatás mélyebbre hatolt, mint az NSA és a USCYBERCOM. Trump a Nemzetbiztonsági Tanács legalább hat tagját is kirúgta, amely az elnöknek ad tanácsot nemzetbiztonsági és külpolitikai kérdésekben. Hétfőn a WhiteHouse.gov hivatalos NSC-oldalán a „404 Page Not Found” hibaüzenet jelent meg.
Az NSC célja, hogy olyan bizottságként működjön, amely tanácsot ad az elnöknek nemzetbiztonsági és külpolitikai kérdésekben, és összehangolja a politikákat a kormányzati ügynökségekkel.
„Az NSC-t 1947-ben hozta létre a törvény, hogy létrehozzon egy tárcaközi testületet, amely tanácsot ad az elnöknek nemzetbiztonsági kérdésekben. Pontosabban az NSC-t azért hozták létre, hogy integrálja a nemzetbiztonsággal kapcsolatos bel-, kül- és katonapolitikát, és elősegítse a katonai szolgálatok és más kormányzati tárcák és ügynökségek közötti együttműködést a nemzetbiztonsági ügyekben” – magyarázza a kongresszus hivatalos honlapja.
Miközben az Air Force One-on tartózkodott, Trump újságíróknak azt mondta, hogy bizony szokás kirúgni azokat az embereket, „akiket nem kedvelünk, vagy akikről úgy gondoljuk, hogy nem tudják elvégezni a munkát, vagy akik esetleg valaki máshoz lojálisak”. Ez mindig így lesz”.
Trump nem fejtette ki, hogy az általa kirúgott emberek kihez voltak hűségesek, de a Haugh tábornokhoz hasonló tisztek az Egyesült Államok alkotmányára tettek hűségesküt, nem pedig egy személyre, beleértve az Egyesült Államok elnökét.
Az elbocsátások nemzetbiztonsági veszélyt jelentenek
Ezek az elbocsátások rávilágítanak Laura Loomer befolyására a Fehér Házban, és az elnök elismerte, hogy szinte példátlan módon van bejárása hozzá. Még a „Kormányzati Hatékonysági Minisztérium” vagy DOGE élére kinevezett technológiai milliárdos Elon Musk sem rendelkezik Trump olyan szintű bizalmával, mint Loomer.
„Ő tesz ajánlásokat dolgokkal és emberekkel kapcsolatban, és néha én is meghallgatom ezeket az ajánlásokat, ahogy mindenkivel teszem. Mindenkit meghallgatok, és aztán döntök” – ismerte el Trump. „Mindig van valami mondanivalója, általában nagyon építő jellegű... ő ajánlott néhány embert állásra.”
Ráadásul az amerikai sajtó szerint hogy Trump anélkül szívlelte meg a tisztviselők hűtlenségére vonatkozó javaslatát Loomer-nek, hogy további betekintést kért volna az ügybe.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)