Égnek a finomítók Oroszországban
- Ukrán drónok több olajfinomítót támadtak meg Oroszországban, több száz kilométerre a frontvonaltól olyan régiókban, mint Rjazany, Nyizsnyij Novgorod és Leningrád. A folytatódó támadások egy olyan stratégia részét képezik, amely az orosz gazdaságot károsítja.
- Felgyújtották a rjazanyi olajfinomítót, a Rosznyefty legnagyobb finomítóját - közölte szerdán egy regionális kormányzó. Le kellett állítani két sérült fő olajfinomító egységet. A Rosznyefty nem nyilatkozott. Ipari források szerint az üzem az oroszországi teljes finomított kőolaj mintegy 5,8 százalékát kezeli.
- Tűz ütött ki a Norsiban, Oroszország negyedik legnagyobb finomítójában egy ukrán dróntámadás után - közölték orosz tisztviselők kedden. A finomító fő nyers lepárló egysége megsérült, ami azt jelenti, hogy iparági források szerint a finomító termelésének legalább a fele leáll. A Norsi a teljes oroszországi finomított nyersolaj közel 6 százalékát kezeli. A legutóbbi dróntámadás előtt a két katalitikus krakkoló közül az egyiket már leállították.
- Alekszandr Drozdenko, a leningrádi régió kormányzója elmondta, hogy egy ukrán drón a kirisi finomítót vette célba. Iparági források szerint ez Oroszország másik nagyobb finomítója, amely Oroszország kapacitásának 6,4 százalékát kezeli. Az oroszországi dél-rosztovi régió Novosahtyinszk export olajfinomítójának pedig szerdán fel kellett függesztenie működését egy dróntámadás után.
Ukrajna helyzete nehéz
- Ukrajna helyzete „nehéz” a harctéren, és az orosz erők készen állnak arra, hogy mélyen betörjenek az ukrán vonalakba a keleti donyecki régióban – mondta Olekszandr Szirszkij ukrán főparancsnok. Szirszkij hozzátette, hogy a keleti fronton „az ellenség továbbra is támadó akciókat folytat” a donyecki régióban. „Ugyanakkor, valószínűleg a veszteségek magas szintje miatt, jelentősen csökkent az ellenség aktivitása a front más területein." Volodimir Zelenszkij elnök hétfőn a francia sajtónak azt mondta, hogy Oroszország előrenyomulását „megállították”, és a helyzet „sokkal jobb”, mint három hónappal ezelőtt volt.
- Az Egyesült Államokban a kongresszusi demokraták arra szólították fel a republikánus házelnököt, Mike Johnsont, hogy vagy álljon a kezdeményezés élére, fogadja el azt vagy „térjen ki az útból” Ukrajna nagyobb katonai támogatása érdekében – írja Martin Pengelly a Guardian amerikai kiadásának. A szenátus demokratái és republikánusai elfogadtak egy 95 milliárd dollár értékű külföldi segélycsomagot Ukrajna, Tajvan és Izrael támogatására, de Donald Trump irányítása alatt álló Johnson semmi jelét nem adta annak, hogy a szenátusi csomagot szavazásra bocsátanák. A képviselőházi demokraták mentesítési petíciót nyújtottak be, ami egy olyan mechanizmus, amellyel a házelnök megkerülhető, vagy rákényszeríthető a tovább haladásra, mivel így döntése felülbírálható.
- Az uniós országok megállapodtak abban, hogy 5 milliárd eurós katonai segélyt nyújtanak Ukrajnának az EU által működtetett segélyalap átalakításának részeként. Az Európai Békeprogram (EPF) utófinanszírozási rendszerként működik, és visszatérítést biztosít az EU-tagoknak, ha lőszert küldenek más országokba.
- Egy magas rangú cseh tisztségviselő szerint az első tüzérségi lőszerszállítmányoknak a cseh vezetésű, Európán kívüli lőszervásárlásra irányuló program alapján legkésőbb júniusban el kell érniük Ukrajnát. A korábbi megrendelésekből származó nagy kaliberű lőszereket már leszállították – mondta Tomas Pojar nemzetbiztonsági tanácsadó.
- Legkevesebb három ember meghalt az éjszakai orosz drón- és bombatámadásokban Ukrajna keleti szumi és donyecki régióiban - közölték szerdán helyi tisztségviselők.
- Az európai törvényhozók fokozzák az Oroszországba erőszakkal kitelepített ukrán gyerekek visszaküldésére tett erőfeszítéseiket. „Legalább 20 000 ukrán gyermeket deportáltak erőszakkal Oroszországba vagy vittek át Fehéroroszországba” – mondta Michaela Šojdrová, az Európai Parlament cseh, jobbközép képviselője.
- Az uniós törvényhozók megszavazták az ukrán gabona vámmentes behozatalának korlátozását is, amelyet az orosz invázió nyomán engedélyeztek, de amely az uniós gazdálkodók tiltakozását váltotta ki.
(The Guardian)