5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sötét napok virradtak Szíriára azután, hogy a legsúlyosabb erőszakos incidens történt a napokban Bassár el-Aszad elnök megbuktatása óta – az értelmetlen erőszak és gyilkolás szinte ahhoz hasonlítható, amikor 2013-ban az Aszad-rezsim vegyi fegyvereket vetett be saját népe ellen.

A Tartúsz, Latakia és Hama tengerközeli régiókban élő alavita közösség azután keveredett a megtorlások középpontjába, hogy az országot vasmarokkal irányító, diktatórikus hatalmat gyakorló Aszad elnök december elején elmenekült Szíriából. Az alaviták a muszlimok nagyjából 10-13 százalékát jelentő síítákhoz hasonló hitet gyakorolnak, és az Aszad-család évtizedek óta tartó uralma alatt egyre inkább összefonódott nevük a diktatórikus rezsimmel, ugyanis az uralkodócsalád is a kisebbséghez tartozik, illetve a hozzájuk hű katonai erők, valamint a hírhedten brutális biztonsági szolgálat tagjai is részben a közösségből kerültek ki.

Az országban a több évtizedes traumák és a véres rezsim uralma alóli felszabadulás után is rendkívül feszült a helyzet, miközben az új szíriai kormány igyekszik nemzetközileg is legitimizálni a helyzetét, az előző és a jelenlegi vezetőhöz lojális csoportok közt állandósult a konfliktus.

A Szíriai Emberi Jogi Hálózat (SNHR) jelentése szerint a régióban becsült, több mint 800 áldozat közül 383 embert az Aszadhoz hű fegyveres csoportok öltek meg, köztük 172 állambiztonsági tagot és 211 civilt. Szemtanúk és hitelesített videók szerint ugyanakkor a kormányhoz hű fegyveresek helyszíni kivégzéseket hajtottak végre, miközben egyes harcosok az ország „megtisztításáról” beszéltek.

Szíriára a diktátor elűzése után is várnak feladatok
Szíriára a diktátor elűzése után is várnak feladatok
Fotó: MTI/EPA/Bilal al-Hammud

Az biztos, hogy a gyilkosságok áldozatai közt rengeteg a civil, sokszor egész családokat, nőket, gyerekeket, és harcban részt venni képtelen embereket is kivégeztek, elsősorban az alavita városokban és falvakban; az erőszak kirobbanásának pontos eredetével kapcsolatban azonban sok a kérdés.

Az Economist cikke szerint a legvalószínűbb feltételezés szerint alavita fegyveresek rajtaütöttek a kormányerőkön, és kórházakat fosztottak ki. Válaszul a szunnita arab milíciák, akik az ideiglenes kormányt támogatják, konvojokban vonultak be a térségbe, feldúlták a falvakat és városokat, civileket gyilkoltak meg, házakat gyújtottak fel. Videók mutatják, ahogy fegyveresek kutyaugatásra kényszerítenek embereket, mielőtt agyonlőnék őket. A legtöbb civil áldozatért valószínűleg ezek a szunnita szélsőségesek felelősek, akik a túlélők beszámolói szerint az áldozatok vérének megivásáról is beszéltek.

Tehetetlen vagy szándékosan tétlen?

A lázadóvezérből lett új szír elnök, Ahmed al-Saraa felelőssége nehezen megkérdőjelezhető a mészárlás esetében, hiszen a legsötétebb értelmezés szerint akár az sem kizárt, hogy nem akarta megfékezni saját hívei között megbúvó szélsőségeseket. A legmegengedőbb verzió pedig az, hogy egyszerűen késlekedett a reagálással, viszont ez azt is jelentheti, hogy kormánya nem ura a helyzetnek.

Az alavita területeken kitört erőszak Szíria széthullásának egyik jeleként is értelmezhető. Északon a kurd csoportok saját enklávékkal rendelkeznek, délen pedig más milíciák, köztük a drúzok által vezetettek gyakorolnak befolyást. Külső hatalmak is beavatkoznak: részben azért, hogy megvédjék határaikat a káosztól, részben pedig, mert lehetőséget látnak arra, hogy beleszóljanak Szíria jövőjébe. Izrael a drúzokat támogatja, Törökország a szunnita arab csoportokat, míg Amerika a kurdokat. Oroszország, annak ellenére, hogy az elbukott Aszad-rezsim leghűségesebb támogatója volt, még mindig jelen van, remélve, hogy megőrizheti befolyását és hozzáférését a szíriai lég- és haditengerészeti bázisokhoz.

Az erőszak kontroll alatt tartására az lenne az egyik lehetséges megoldás, hogy több hatalmat összpontosítsanak a kormány kezében, hogy fenntartsa a rendet az országban – mindezt úgy, hogy az egykori dzsihadista al-Saraa elkötelezettsége abban, hogy bevonja a kisebbségi csoportokat is a nemzetépítésbe meglehetősen kérdéses.

Az biztos, hogy Ahmed al-Saraa eddigi teljesítménye kiábrándító, hiszen a szakértők szerint jelenleg is úgy vezeti Szíriát, mint egy milíciavezér. Nem tartotta be az inkluzív kormány megalakításának határidejét, nem adott ki alkotmányos nyilatkozatot, és nem nevezett ki törvényhozást. Világi törvények és a vallási tolerancia iránti elkötelezettsége is kétséges. Azonban kormánya gyengeségei Szíria állami struktúráinak törékenységét is tükrözik. Kevés fegyveres erő áll közvetlen irányítása alatt, a hadsereget és a rendőrséget számbelileg és fegyverzetileg is felülmúlják a különböző etnikai milíciák.

Saraa azóta megígérte a felelősök megbüntetését, és kijelentette, a tömeges gyilkosságok veszélyeztetik az ország egyesítésére irányuló küldetését, és akár saját támogatóinak felelősségre vonását is megemlítette. Kérdés, hogy ez mire lesz elég.

Míg a Nyugat a szankciók feloldásával tud segíteni, addig az elnök feladata az lenne, hogy garanciákat adjon arra, hogy nem készül elnyomásra, elsősorban pedig, hogy megtisztítsa a haderőt a szélsőségesektől, hogy az valóban a rendet tudja képviselni, ne csak a többségi, szunnita hatalom eszköze legyen. Amennyiben ez nem történik meg, egy hasonló mészárlás bármikor megismétlődhet, azt pedig az évtizedes traumákat cipelő ország már nem biztos, hogy túl fogja élni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Mindenki Putyin parancsára vár
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 16:27
Lejárt az energetikai infrastruktúra létesítményei elleni csapásokra vonatkozó egy hónapos moratórium, de az orosz elnök nem adott ki utasítást ennek betartására vonatkozóan – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Nemzetközi Kína visszautasította Zelenszkij vádjait
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 13:56
Nem szállítanak fegyvereket Oroszországnak.
Nemzetközi Sorsdöntő bejelentésre készül Trump?
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 12:09
Szavaiból akár a vámháború közelgő befejezésére is lehet következtetni.
Nemzetközi Vészjósló üzenetet küldött Trump minisztere Putyinnak
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 10:55
Marco Rubio szerint, ha nem lesz előrelépés a tűzszünetről folyó orosz-ukrán tárgyalásokon, akkor Donald Trump nem forszírozza tovább a békét.
Nemzetközi Sokba kerülhet az Orbán-kormánynak, hogy nem tartóztatta le Netanjahut
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 10:39
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett Magyarország ellen.
Nemzetközi Borzalmas tragédiáról érkezett hír
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 08:58
Két ember meghalt és sokan súlyos megsebesültek a Floridai Állami Egyetemen lezajlott lövöldözésben.
Nemzetközi Trump Zelenszkij tenyerébe csaphat
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 07:59
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást.
Nemzetközi Megkongatták a vészharangot a segélyszervezetek, mivel Izrael továbbra sem enged be segélyeket Gázába
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 18:31
Az Orvosok Határok Nélkül szervezet szerint a Gázai övezet a palesztinok tömegsírjává válik.
Nemzetközi Európai kormányfőt fogad Donald Trump a Fehér Házban csütörtökön
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:01
A vámokról tartott megbeszélést Donald Trump amerikai elnök a mexikói elnökkel és Japán kereskedelmi képviselőjével, csütörtökön pedig Georgia Meloni olasz miniszterelnököt is fogadja a Fehér Házban.
Nemzetközi Zuhan az illegális bevándorlók száma az egyik szomszédunknál
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 16:01
Szlovéniában az év első három hónapjában 3876 határsértőt tartóztattak fel a hatóságok, hatvan százalékkal kevesebbet, mint a 2024-es év ugyanezen időszakában – közölte csütörtökön a szlovén belügyminisztérium.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG