A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 1968 óta rendszeresen bocsát ki emlékérméket az ország jelentős történelmi-, tudományos-, kulturális eseményei, évfordulói és nemzetközi események kapcsán. A jegybank az emlékérmék kibocsátásával szeretné felhívni a figyelmet a közös értékeinkre, és hozzájárulni a méltó megemlékezéshez. Az értékek ily módon történő közkinccsé tételével az emlékérme-kibocsátási tevékenység egyfajta népszerűsítő, illetve ismeretterjesztő szerepet is betölt. Az MNB szeretné, ha az emlékérmék amellett, hogy törvényes fizetőeszközként értéket képviselnek (bár természetesen a napi forgalomban nem fordulnak elő), mindannyiunk számára szimbolikus értéket is hordozzanak.
Simor András jegybankelnök az új érem kiadásával kapcsolatos sajtótájékoztatón ismertette a 3000 forintos emlékérme kiadásának célját, majd kifejtette, hogy az EU-elnökség által hazánk az európai vérkeringés centrumába került, és ez megérdemli, hogy ily módon emléket állítsanak az eseménynek.
Az ezüstérmét Rónay Attila tervezte (aki a 2010-es, Budapesten rendezett Úszó- és Műugró Európa-bajnokság kapcsán kiadott érmét is tervezte). 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 10 gramm, átmérője 30 mm, széle recézett, és összesen 8000 db verhető belőle, amelyből 5000 darab különleges - ún. proof - technológiával készíthető. Az emlékérme megvásárolható 2011. január 12-től a Magyar Pénzverő érmeboltjában, illetve honlapján.
Dr. Simon András, az MNB kommunikácós vezetője reményét fejezte ki, hogy az érme kibocsátásával örömet szereznek numizmatáknak, érmegyűjtőknek és civileknek egyaránt. A pályázat során kiválasztott tervező, Rónay Attila pedig hangsúlyozta, hogy újszerű kompozíciót próbált kialakítani, és a jelképekkel azt kívánta kifejezni, hogy mi magyarok mit tudunk nyújtani Európának.
Érdekesség, hogy egy rangos nemzetközi internetes szavazás során nemrég a magyar 2009-es világörökség sorozat 5000 forint értékű, Budapestet ábrázoló tagja lett az év érméje.
Korábban a Magyar Nemzeti Bank hazánk Európai Unióhoz történő csatlakozása alkalmából is bocsátott ki arany és ezüst jubileumi forgalmi emlékérmét 1 millió példányban 2004. április 30-án.
Privátbankár - Szilágyi Balázs