5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az MNB értékelése szerint a bankrendszer stabilitása nagyon rendben van, azonban a szektor nem igazán tud még mindig hozzájárulni a gazdasági növekedéshez – igaz, ebben épp a jelenlegi környezet akadályozza.

Az elmúlt év második felében az alapkamat-csökkentések és az NHP hatására a pénzügyi közvetítőrendszer prociklikussága számottevően csökkent, bár a jegybank megítélése szerint a bankrendszer továbbra sem támogatja a fenntartható gazdasági növekedést – ehhez a piaci alapú hitelek felfuttatására volna szükség – derül ki a 2014. évi Pénzügyi Stabilitási Jelentésből. Az NHP hatására a korábbi 5 százalék körüli hitelállomány-lemorzsolódás 1-2 százalékra szelidült, ráadásul a KKV-szektorban pedig már nőtt a kihelyezés.

Stabil a bankrendszer

A bankrendszer sokkellenálló képessége ugyanakkor jelentősen javult – köszönhetően a folyamatos banki tőkeemeléseknek – mondta el Vonnák Balázs igazgató. A piacok likviditása rendezett, s magának a bankrendszernek a likviditása is rendben van – még egy komolyabb sokk esetén is megfelelne a szabályozói elvárásoknak – 8 százalékos tőkeszükséglet eléréséhez mindössze 16 milliárd forintnyi szektorszintű tőkeigényre lenne szükség szektorszinten. A tőkemegfelelési mutató alappályán 20, stresszpályán 15 százalék körüli szintn mozogna a jegybanki prognózis szerint. A bankrendszerben lassabb ütemben, de továbbra is csökken a devizaforrások leépülése, a hitel/betét mutató mértéke a fentiekből eredendően tovább javul – a jegybank mai várakozásai szerint 2015. végére szektorszinten elérjük a 100 százalékot.

Az NHP II. szakaszával kapcsolatban Vonnák Balázs arról beszélt, hogy időarányosan nincs probléma a kihelyezésekkel – a rendelkezésre álló futamidő függvényében magasabb a kihelyezés, s különösen igaz ez a tényleges beruházási hitelekre, ahol már a kihelyezések összege nagyjából azonos az első szakasz eredményeivel.

A lakossági hitelezés terén élénkülést tapasztalt a jegybank, ugyanakkor az MNB a későbbi kockázatok kezelésére már a piac beindulása előtt elérkezettnek látja az időt a hitelfedezeti szint (LTV) és a jövedelemarányos törlesztőrészlet (PTI) szabályozására, hogy a piac és a hitelfelvevők is már az új szabályozás ismeretében induljanak neki a jövőben a hitelfelvételnek. A szabályozás során most úgy lehet szigorítani, hogy ne nyomja agyon a kereletet – emlékeztetett Fábián Gergely főosztályvezető arra, hogy a 80-as LTV-szabályozás mellett a bankok jelenleg is átlagosan 50-60 százalékos LTV mellett hiteleznek.

Meg kell menteni a vállalati adósokat

Az MNB a kkv-hitelezés további felfutását több tényezőtől várja. Azt, hogy a nem teljesítő vállalati hitelek állománya nem mutat javulást, egyre komolyabb aggályokat rejt – az MNB néhány hónapon belül javaslatokkal él majd, egyelőre több irányt vizsgálnak. Ezek között végső scenáriókén egy rossz bank létrehozása is szerepel. Vonnák Balázs hangsúlyozta: a probléma megoldását itt a jegybank nem az adósok, hanem a bankrendszer irányából közelíti meg – a cél a bankrendsezr tehermentesítése ezen kockázatok nagy része alól, vagyis itt a bankokat akarják segíteni. Az elmúlt hónapok csekély mértékű javulását, az NPL-ráta 18 százalék alá csökkenését jórészt az nhp-felfutása és a bankok portfóliótisztítása okozta, azaz a fizetőképesség javulása nem érezhető.

Az MNB továbbra is 18 százalék körüli NPL-rátával számol, az állományarányos értékvesztés továbbra is komolyan terheli majd a bankok mérlegét. A gazdaságpolitikának azért kell beavatkoznia, mert a problémás hitelek jelentős része immár évek óta nem teljesítő – s ezen belül a legnagyobb részt a projekthitelek teszik ki, ahol az átstrukturálások sem hoznak javulást. Előrelépést nem nagyon lehet várni, hiszen az irodapiac kihasználatlansága Európa második legmagasabb adata – amíg a piaci kereslet nem élénkül, a bankok sem tudnak lépni ezen a téren.

A 22-es csapdájában a bankrendszer

A hazai bankrendszer jövedelmezősége messze rosszabb, mint Európában, jórészt ennek köszönhető, hogy a bankrendszer nem tud elmozdulni az igényelt és a szükséges irányba. A helyzet 22-es csapdája, hiszen, amíg a banknak nincs ereje, nem tud hitelezni, ez viszont a portfólióminőség eszkalálódását jelenti. A megtérülés csekély volta miatt a bankrendszer tőkevonzó képessége alacsony. A szektorszintű helyzeten belül ugyanakkor komoly az eltérés az egyes bankok között – míg egyes hiteleintézetek folyamatosan kénytelenek leépíteni állományukat, más bankok jobb helyzetben vannak. Ez a szektor átalakulását vetíti előre, amit jól mutat az, hogy az MNB statisztikái szerint a háztartási hitelek piacán például nő a koncentráció.

Vonnák Balázs hangsúlyozta az tény, hogy vannak visszahúzódó bankok, ezért van realitása annak, hogy összeolvadások és értékesítések lehetnek a piacon, ám mivel most még sok a piacon a bizonytalanság (az LTV és a PTI-szabályozás hatása, eszközminősítés európai szintű változása vagy épp a devizahiteles kérdéskör megoldása), egyelőre nehéz beárazni egy-egy hitelintézet értékét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Kiderült, mire számít az Erste
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 10:25
A hitelállomány stagnálása mellett a betéteknél növekedést ért el az Erste Csoport. 
Pénzügyi szektor Huszonnégymilliárd forint osztalékot fizet az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 16:47
Rendkívül sikeresnek tartja első évét a társaság.
Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG