A betéti kamatok folyamatos csökkenése mellett tovább szárnyalhatnak a befektetési alapok: augusztus végéig a hazai alapkezelői piac csaknem 30 százalékkal növekedett, ami a 2012-es teljes évi növekedés csaknem hatszorosa, az állomány az év első nyolc hónapjában 667,2 milliárd forinttal növekedett a hazai piacon.
Két hónap alatt 300 milliárd forintot vett ki a lakosság a lekötött betétekből. Ezzel párhuzamosan az értékpapír-alapú megtakarítások 257 milliárddal nőttek. Augusztus végén 5650 milliárd forintnyi értékpapír volt a lakosság kezében, ez júniushoz viszonyítva 4,7 százalékos bővülést jelent. Részletek>> |
A megtakarítási trendeket vizsgálva a CIB szakemberei szerint megállapítható, hogy miközben a lakosság tudatosabban bánik a pénzével, az ügyfelek továbbra is konzervatív befektetési politikát folytatnak, azaz változatlanul fontos számukra a biztonság. Ennek megfelelően a tőkevédett alapok egyre nagyobb teret hódítanak a befektetési alapok között. A CIB alapokban kezelt állomány piaci átlag feletti növekedést produkált az elmúlt időszakban: míg az idei év első nyolc hónapjában a hazai alappiac mintegy 30 százalékkal növekedett, addig a CIB állománya több mint 50 százalékkal gyarapodott. Ez az eredmény részben annak köszönhető, hogy a befektetési alapokba több mint 60 százalékkal nagyobb összeg áramlott az idei évben a CIB megtakarítási termékein belül.
A CIB szakemberei az alapkamatot év végére 3-3,3 százalékra várják, ezért folytatódhat a megtakarítások befektetési alapokba áramlása. A folyamatos kamatcsökkentés azonban meglepő módon nem szab gátat a rendszeres, kisebb összegű megtakarításoknak sem, hiszen a CIB rendszeres megtakarítási számlája esetében az állomány több mint 30 százalékkal hízott az előző évhez képest.
A hosszú távú megtakarítások bővülésében továbbra is komoly szerepe lehet a Tartós Befektetési Számlának: a TBSZ-ek száma és a rajtuk elhelyezett megtakarítások egyaránt jelentősen növekedtek az év során. A CIB-nél 2013-ban közel annyi TBSZ számlát nyitottak, mint az azt megelőző három évben összesen. Az ilyen számlákon egyébként 3,1 millió forintot, míg az értékpapírszámlákon átlagosan 5,7 millió forintot helyeztek el az ügyfelek az idei évben a bankban.