A
A Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet betéteseinek jó részére vonatkozik a betétbiztosítási garancia. Binder István, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kommunikációs osztályvezetője elmondta: az MNB az érintett takarékszövetkezet működésének és a betétesek biztonságának garantálása érdekében november 5-én felügyeleti biztosokat rendelt ki a szövetkezeti hitelintézethez.
A két felügyeleti biztos lényegében átvette a takarékszövetkezet igazgatósága feladatait. Az MNB elkötelezett a betétesek védelmében, ezért lépte meg a jegybanki eszköztárban meglehetősen súlyosnak számító óvintézkedést, amely az intézmény további biztonságos működését szolgálja - tette hozzá.
Binder István elmondta: a Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet eszközállománya az átlagos magyar takarékszövetkezeteknek mintegy a kétszerese, a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezetének - ez volt a legutóbb bajba jutott szövetkezeti hitelintézet (lásd keretes írásunkat) - viszont csak a kétharmada.
Kinek kell aggódnia?
A betéteket nálunk, akárcsak a többi EU-tagállamban, 100 ezer eurónak megfelelő forintösszegig védik, az OBA (Országos Betétbiztosítási Alap) garanciájával. (Ez a jelenlegi árfolyamon több mint 29 millió forint). Az OBA a betéteseket a pénzintézetek kötelező befizetéseiből kártalanítja. Az OBA eddig több kisebb pénzintézet, takarékszövetkezet betéteseiért helyt állt. 2012-es jelentése szerint Kártalanításra fordítható vagyona 76 milliárd forint volt. |
Binder István elmondta: az elmúlt két napban - a felügyeleti biztosok kirendelését követően - a Körmend és Vidéke Takarékszövetkezetnél nem volt lényegesen nagyobb betétkivétel a szokásosnál, nem kígyóztak ügyfélsorok a fiókok előtt.
A betétesek többségét védi az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA). Nem élveznek védelmet viszont a takarékszövetkezetben 5 százalék feletti tulajdonrésszel rendelkezők, a menedzsment tagjai, illetve az állami vagy önkormányzati betétek tulajdonosai sem.
A hitelintézeti törvény kizárja az OBA által nyújtott biztosítékot az olyan betéteknél is, amelyeknél a lekötésük időpontjában elhelyezett más, azonos nagyságú és futamidejű betétekhez képest jelentősen magasabb kamatot kapnának az adott ügyfelek.
In memoriam Soltvadkert és Vidéke A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete 2012. június 1-jén vonta vissza a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet tevékenységi engedélyét és rendelte el a végelszámolást. A PSZÁF az intézkedést azzal indokolta, hogy a cég elveszítette a tőkéjét, illetve szavatoló tőkéje negatívvá vált. Ez nem teszi lehetővé a biztonságos működést a takarékszövetkezet ügyfelei és partnerei számára, és súlyosan sérti a hitelintézeti törvény előírásait. A bedőlt takarékszövet több volt vezetőjére is milliós bírságot szabott ki a PSZÁF: a volt ügyvezető, a pénzügyi ügyvezető, az fb-elnök és az igazgatóság elnöke is mélyen a zsebébe nyúlhatott. Később fedezetelvonás gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen tett feljelentést egy magánszemély, mert a soltvadkerti takarékszövetkezettől a végelszámolás megkezdése előtt mintegy 4 milliárd forint jó hitel került át hat takarékszövetkezethez. |