A német jegybank elnöke, aki egyúttal tagja az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsának is, a frankfurti Euro Finance Week konferenciasorozat keretében megrendezett bankárkonferencián fejtette ki nézeteit az euróövezeti válságkezelésről és a tervezett bankunióról.
A krízis elmosta a monetáris és költségvetési politika határait - mutatott rá Jens Weidmann, hozzátéve, hogy sajnálatos módon a politikusok a monetáris politikában vélik felismerni a könnyű kivezető utat. A monetáris politika azonban "nem csodaszer" - figyelmeztetett, hozzátéve, hogy kizárólagos alkalmazásával nem lehet megteremteni a tartós gazdasági növekedés alapjait, de ha ég a ház, akkor neki kell állni oltani - mondta.
Egyre nehezebbé válik azonban felhagyni ezzel a politikával, mivel menet közben maguk a piacok is torzultak - mondta. Nem ártana mérlegelni tetteink hosszú távú következményeit, valamint azt is, hogy az előnyök és hátrányok egyensúlyi pontja a jövőben akár el is tolódhat.
A tervezett bankunióról szólva Jens Weidmann annak a véleményének adott hangot, hogy egy ilyen bankunió megakadályozhatta volna a pénzügyi válság eszkalálódását.
Mario Draghi védelmébe vette azt a megoldást, hogy a közös európai bankfelügyelet az EKB keretében jöjjön létre. |
Az EKB bankfelügyeleti hatókörét szigorúan el kell választani a monetáris politikai mandátumától - figyelmeztetett a német jegybank elnöke. A két hatáskör összevonása ugyanis esetleges érdekütközések miatt egyáltalán nem tekinthető kockázatmentes megoldásnak.