Különadó nélkül is kritikusnak tekinthető a magyar bankrendszer 2010-es éve, amelyet visszaeső bruttó eredmény, drasztikusan apadó üzemi eredmény, regionális összevetésben is alacsony jövedelmezőség, elégtelen belső tőkeakkumuláció, korlátozottan rendelkezésre álló külső források, továbbá szinte valamennyi ügyfélszegmensre kiterjedő, romló portfólióminőség jellemez - derül ki az MKB közleményéből.
A kedvezőtlen hatások mögött a kelet-közép-európai hitelkockázatok növekedése, valamint a térség gazdasági teljesítményével kapcsolatos, bizonytalan várakozások húzódnak meg. A környezet – amelyet egy világviszonylatban is kirívóan magas bankadó tett még nehezebben elviselhetővé – a szokásosnál is nagyobb óvatosságra intette eszközeinek értékelésekor az MKB Bankcsoportot. Ezért – anyabankja céltartalék-képzési irányelveivel összhangban – a gazdasági élénkülés további elhúzódására is felkészülve képezett céltartalékot.
A közlemény szerint az MKB Bank gyakorlatára jellemző, hogy a teljes hitelportfólióra megképzett céltartalék-állománya – a szokványos biztosítéki fedezeti rendszeren túl – a 90 napon túli késedelembe esett portfóliórész kétharmadára képes fedezetet nyújtani. A 90 napon túli fizetési késedelemmel bíró hitelállomány (NPL) a gazdálkodó szervezetek esetében 6,6 százalék, a magánszemélyek esetében 12,75 százalék, a teljes portfólióra vetítve 7,72 százalék volt 2010 végén. A vállalatok esetében az érték 1,5 százalékkal, a magánszemélyeknél pedig 2,8 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, elmaradva a jegybank által közzétett magyar bankpiaci átlagos portfólió-romlástól (2,3, illetıleg 3,3 százalék). A vállalati hiteleknél az MKB Bank NPL-rátája jóval a piaci átlag (12,4 százalék) alatt van, míg a magánszemélyek esetében azt (11,0 százalék) valamivel meghaladja.
A tervezettet lényegesen meghaladó provízió következtében a nemzetközi számviteli standardok (IFRS) szerinti, csoportszintű éves adózás előtti veszteség 117,8 milliárd forint. A leánybankokkal összefüggő eredménytételektől és banki különadótól megtisztítva ez a szám az MKB Bank szintjén 47,5 milliárd forint lenne. A 2939,2 milliárd forintos mérlegfőösszeg mellett elért negatív eredmény nem érinti a mőködést; tőke- és likviditási helyzetét tekintve a bank változatlanul stabil, a jogszabályokban meghatározott tőkekövetelményeket biztonságosan teljesíti. A BayernLB és a BAWAG az elmúlt év során több alkalommal erősítette meg az MKB Bank tőkehelyzetét, amelyek eredményeként a bank 10,8 százalékos, a bankcsoport 10,3 százalékos tőkemegfelelési mutatóval zárta 2010-et. A tulajdonosok összesen 248 millió eurónak megfelelő tőkeemeléssel, valamint egyéb, a tőkehelyzet optimalizálását szolgáló intézkedéssel igazolták magyarországi leánybankjuk iránti elkötelezettségüket.
Ezt tükrözi az MKB Bank ma megtartott rendkívüli közgyűlése is, amelyen a részvényesek újabb három évvel hosszabbították meg az igazgatóság elnökének és három tagjának lejáró mandátumát. Ennek megfelelıen a testület összetétele változatlan: elnöke Erdei Tamás, tagjai pedig dr. Balogh Imre, Gáldi György, dr. Kraudi Adrienne, Roland Michaud és dr. Simák Pál - tájékoztatott az MKB.
A saját kibocsátású kötvények térnyerése
Az egyébként visszafogott hitelezési aktivitás mellett 2010-ben több olyan strukturális változást is elindított az MKB Bank, amelyek megalapozzák a kiegyensúlyozott növekedési pályához szükséges jövedelmezőséget és eredménytermelő képességet. Számottevően javult a bank portfóliójának devizális összetétele: az elmúlt év nem pusztán lakossági fronton hozott elmozdulást a forinthitelek irányába, a természetes fedezettséggel nem rendelkező vállalatok devizahitelei esetében is nagy számban történt meg a forintalapúvá tétel. Szintén jelentősen javult a bankcsoport önfinanszírozó-képessége: az ügyfelektől származó források állománya egy év alatt 8 százalékkal nőtt; a közel 45 milliárd forintos bővülésből csaknem 30 milliárd köszönhető a saját kibocsátású kötvények térnyerésének.
Az idei évben az MKB Bank a makrogazdasági környezet stabilizálódására számít. Ehhez a nemzetközi szinten is kivételesen szigorú költségvetési pozíció éppúgy hozzájárul, mint a szükségszerű strukturális reformok. Az ezáltal kellemesebbé váló befektetési klíma az uniós forrásokkal és az Új Széchenyi Terv teremtette lehetőségekkel kiegészülve sokat lendíthet a bank eredménytermelő képességén vállalati fronton. Eközben lakossági oldalon a háztartások növekvő megtakarítási képessége jelenthet szintén kedvező előjelző változást.
Az idén a bank folytatja portfóliójának restrukturálását az ingatlanfinanszírozási és külföldi vállalati hitelezés terén, a hagyományosan erős vállalati üzletágban pedig újra a piaci jelenlét fokozására fektet hangsúlyt. Innovatív termékek, megújult üzleti modell szolgálja a nagy-, valamint kis- és középvállalati ügyfelek összetett igényeinek kielégítését, az expanziót pedig erőteljes akvizíciós tevékenység.
A lakossági üzletágban az elmúlt évek dinamikus bıvülésének folytatása a cél, az elsődleges ügyfélkapcsolatok és a tartós forrásszerzés részarányának további térnyerése, valamint a lakáshitelezés újbóli előtérbe helyezése révén. A privátbanki szolgáltatások terén egyértelmű célkitűzés a piacvezetői szerepkör annak prémium szegmensében. Mindezek, valamint a tavaly megkezdett belső átalakítások következetes folytatása révén a bank a korábbi éveket megközelítő nyereséggel számol 2011-re, bankadó nélkül - olvasható az MKB közleményében.
Privátbankár