1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Augusztus 23-i ülésén is 6 százalékon hagyta az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A tanácskozáson elhangzottakat most ismertették részletesen
Legutóbbi kamatdöntő ülésén is 6 százalékon hagyta az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A tanácskozáson elhangzottakat most ismertették részletesen.

A monetáris tanács tagjainak többsége a legutóbbi, augusztus 23-i kamatdöntő ülésen egyetértett abban, hogy a fogyasztói árindex az MNB inflációs előrejelzésében szereplő alappályának megfelelően alakult az elmúlt hónapokban. Úgy látták, a jelenlegi 6 százalékos kamatszint huzamosabb ideig történő fenntartása biztosíthatja, hogy a monetáris politika időhorizontján a 3 százalékos célra süllyedjen az infláció. A legfrissebb hazai és nemzetközi reálgazdasági adatok ugyanakkor kedvezőtlen meglepetést okoztak világszerte, amelynek hosszú távú és áttételes makrogazdasági-, valamint inflációs hatásait a testület a szeptemberi inflációs jelentés tárgyalásakor értékeli.

Romló kilátások, erősödő kockázatok

A tanács megítélése szerint a gazdasági kilátások jelentősen romlottak az elmúlt időszakban. A vártnál kedvezőtlenebb globális és európai konjunktúra a hazai exportszektor teljesítményében, a fogyasztási és beruházási aktivitásban, illetve a visszafogott nettó működőtőke beáramlásban is tükröződött. Többen úgy látták, hogy Magyarország akár tartós kereslet-visszaeséssel és stagnáló gazdasággal is szembesülhet. Egyes tanácstagok azt hangsúlyozták, hogy az európai adósságválság további súlyosbodása az uniós bankrendszer, illetve a hazai bankok és vállalatok finanszírozási helyzetét tovább nehezítheti, ami a magyarországi hitelezési és gazdasági kilátásokra szintén kedvezőtlenül hathat.

A jegybank monetáris tanácsának megítélése szerint az inflációs tényadatok a várakozásoknak megfelelően alakultak. A tagok többsége abban is egyetértett, hogy a lefelé mutató inflációs kockázatok erősödhettek a várakozásokat alulmúló hazai és globális reálgazdasági teljesítmény miatt, ugyanakkor az inflációs kilátásokra gyakorolt hatás értékeléséhez kivárásra van szükség.

Veszélyben az árstabilitás?

Egyes tagok szerint a dezinflációs hatás erősödése már az energia- és nyersanyagárak eddigi korrekciójában is tükröződött. Többen úgy vélték, hogy az inflációs cél a júniusi inflációs előrejelzésben szereplő alappályánál korábban, már 2012 vége előtt elérhető. Rövidtávon ugyanakkor a szezonális hatások miatt a fogyasztói árindex átmenetileg kismértékben emelkedhet is. Elhangzott olyan vélemény is, hogy a fogyasztási kiadások, és a makrokereslet oldaláról érkező inflációs nyomás a korábban feltételezettnél gyengébb, és a negatív kibocsátási rés csak lassabban záródhat. Egyes tanácstagok ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy az elmúlt két hónapban beérkezett, emelkedést mutató béradatok nincsenek összhangban a makrogazdasági folyamatokkal, ami a tartós árstabilitás elérését veszélyeztetheti.

Elhangzott olyan vélemény is, hogy történelmi visszatekintésben is komoly eredménynek tekinthető az elmúlt hónapokra jellemző, tartósan alacsony fogyasztói infláció. Amennyiben az áralakulás szempontjából a múltbeli összefüggések alapján kitüntetett fontosságú augusztusi és szeptemberi inflációs adatok is kedvezőek lesznek, akkor egy alacsonyabb inflációs pályán haladhat tovább Magyarország.

A jegybanki alapkamat alakulása


Forrás: MNB/Privátbankár

Szükség van további intézkedésekre

A reálgazdasági kilátásokat, valamint a globális adósságproblémákat övező bizonytalanság miatt a pénzügyi piaci árak ingadozása növekedett. A monetáris tanács tagjai egyetértettek abban, hogy Magyarország továbbra is a sérülékeny országok közé tartozik, így a nemzetközi hangulatromlás felerősítetten hat, illetve hatott a múltban a forinteszközök kockázati feláraira. Többek szerint a jelenlegi gazdasági környezetben, a bankrendszer komoly kihívásokkal szembesül, mert a portfolióminőség csak hosszú távon javítható.

A testület megítélése szerint továbbra is kulcsfontosságú a kitűzött fiskális célok teljesítése és az adósságcsökkentés folytatása. Ez a kihívás a jelenlegi konjunkturális helyzetben igen nehéz döntési helyzetekkel és növekvő társadalmi feszültséggel szembesíti Magyarországot. A tanácstagok megítélése szerint a jelenlegi piaci megítélés megőrzéséhez, illetve javításához ugyanakkor a kormányprogram folytatására és további intézkedésekre van szükség.

Elhangzott olyan vélemény is, hogy az adósságválság kezelése minden érintett érdeke, ami határozott és hosszú távú megoldások kialakítására sarkallhatja a világ és Európa vezetőit, mindez pedig a hazai kockázati megítélést is fokozatosan javíthatja.

Maradt az egyes vélemények szerint magas kamatszint

A tanács tagjai a kamatpolitika lehetőségeinek értékelése során egyetértettek abban, hogy változatlan jegybanki alapkamat fenntartására van szükség. A globális adósságproblémához kötődő hangulatingadozás fokozottan éreztette a hatását Magyarországon, és a forinteszközök kedvezőtlen kockázati megítélése a monetáris politika mozgásterét a továbbiakban is szűkítheti. A fiskális politikai célok teljesítése során esetlegesen felmerülő nehézségek szintén indokolhatják, hogy a lassabb gazdasági kilábaláshoz és az inflációs nyomás csökkenéséhez a monetáris kondíciók csak fokozatosan alkalmazkodjanak.

Többen kiemelték, hogy a jegybanki alapkamat a reálgazdasági kilátásokhoz mérten abszolút értékben, illetve regionális összehasonlításban is magas. Elhangzott ugyanakkor olyan vélemény is, Magyarország eltérően a többi európai országtól még nem érte el inflációs célját, és kedvezőtlen kockázati megítélése miatt is magasabb kamatszint fenntartására kényszerül. Emellett érdemes a monetáris politikának óvatosnak lenni, mert az utóbbi évek tapasztalatai szerint a szűkös kereslet inflációleszorító ereje önmagában nem feltétlenül elég az inflációs cél teljesítéséhez.

Privátbankár

Címkék: Pénzügyi szektor

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Kiderült, mire számít az Erste
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 10:25
A hitelállomány stagnálása mellett a betéteknél növekedést ért el az Erste Csoport. 
Pénzügyi szektor Huszonnégymilliárd forint osztalékot fizet az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 16:47
Rendkívül sikeresnek tartja első évét a társaság.
Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG