A megkérdezett 27 elemző közül kivétel nélkül mindenki kamattartást valószínűsít, május így sorban a negyedik hónap lehet, amikor nem változik az alapkamat. Előzőleg, tavaly november és az idén január között a Monetáris Tanács összesen 75 bázispontos emelést hajtott végre.
A Reuters konszenzusa szerint 2011 végén is 6,00 százalék lehet az alapkamat. A legutóbbi, áprilisi felméréshez képest nem változott az elemzői konszenzus. 2012 végére 5,75 százalékos jegybanki alapkamatot várnak a hozzáértők, a konszenzus ebben sem változott az előző felméréshez képest.
Nincs szükség további szigorításokra - mondta el a kamatpolitikáról a jegybank elnöke ma egy debreceni eseményen. Részletek >>> |
"Ugyanakkor a gazdasági növekedés gyenge, a forint árfolyama erős, a költségvetési folyamatok pedig az egyensúly irányába tartanak, ezért aztán kamatemelés sem várható" - mondta Barcza György a Reutersnek.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint kamatcsökkentés csak akkor lehetséges, ha kétség és kockázat nélkül tartható az MNB 3 százalék plusz/mínusz 1 százalékos inflációs célja, jelenleg pedig úgy tűnik, hogy a meglévő kockázatok miatt hosszabb ideig marad a 6 százalékos alapkamat.
Az MTI-hez eljuttatott felmérés szerint az elemzői közösség úgy véli, az átlagos infláció az idén 4,3 százalék lesz, év végére 4,0 százalékra, jövőre pedig éves átlagban 3,6 százalékra csökken. A május 9-11 között felmérés szerint a bruttó hazai termék (GDP) az idén 2,8 százalékkal, jövőre 3,1 százalékkal nőhet. Az Európai Unió módszertana alapján számolt államháztartási egyenleg GDP-arányosan 2 százalékos többletet mutathat az idén, 2012-ben viszont 2,9 százalékos hiány keletkezhet.
Az MNB Monetáris Tanácsában a legutóbbi, április 18-i kamatdöntő ülésen egyhangú döntést hoztak az alapkamat tartásáról, a hét tagúra kiegészült testület valamennyi tagja a 6 százalékos kamat tartására szavazott.
Az ülésről kiadott jegyzőkönyv szerint a testület tagjai úgy vélik, hogy a gazdaságot érő költségsokkok miatt az infláció rövid távon számottevően meghaladhatja az inflációs célt, változatlan jegybanki alapkamat mellett azonban a jövő év végére a célba vett 3 százalék közelébe süllyedhet.
Többen kiemelték, hogy a nyersanyag- és élelmiszerárak alakulására, illetve az esetleges másodkörös hatások értékelésére figyelmet kell fordítani a következő hónapok döntéseinél.
Többen felhívták a figyelmet arra is, hogy a márciusi maginfláció meghaladta a jegybank prognózisát, ami arra utalhat, hogy a költségoldali inflációs nyomás fogyasztói árakba történő átgyűrűzésének csak a sebessége lassult, és a belföldi kereslet legfeljebb átmenetileg fékezheti. A tanácstagok ugyanakkor egyetértettek abban, hogy a folyamat tartósságának megítéléséhez több időre van szükség.
MTI