1p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bankunió megvalósítását elősegítő javaslatokat terjesztett elő az Európai Bizottság szerdán. A javaslatok célja az esetleges későbbi bankválságok kezelésének szabályozása.

Az uniós GDP több mint harmada ment bankmentésre

Az intézkedések José Manuel Durao Barroso elnök megfogalmazása szerint lépést jelentenek a bankunió irányában, Michel Barnier témafelelős biztos szerint pedig változtatnak azon, hogy a nehéz helyzetbe került pénzintézetek megmentésének költségeit az adófizetők viseljék.

A bizottság közleményéből kiderül: 2008 októbere és 2011 októbere között az Európai Bizottság 4500 milliárd euró (az uniós GDP 37 százalékának megfelelő) állami támogatást hagyott jóvá pénzügyi intézmények javára.


Mi oldja meg a ma problémáit?

Az bizottság reményei szerint az új kezdeményezések révén a hatóságok rendelkezésére állnak majd azok az eszközök, amelyekkel érdemben tudnak fellépni még a problémák felmerülése előtt, vagy a folyamat korai szakaszában.

Barroso a bankunió létrehozását már szerdán felvetette, ez a gazdasági kormányzás megerősítésének első lépése lehet és megoldást nyújthat a jövőbeni bankválságok kezelésére. A ma problémáit azonban csak akkor tudná orvosolni, ha a tagállamok belemennek, hogy az európai mentőalapból (ESM) közvetlenül is fel lehessen tőkésíteni a bajba jutott bankokat. Az alapból eddig a tagállamok részesülhettek segítségben. Az ESM forrásaira a spanyol bankszektornak lehet nagy szüksége, a pénzintézetek feltőkésítését az állam valószínűleg nem tudja majd magára vállalni.

Ne az adófizetők állják a bankcsődöket

A bizottság megállapította, "a pénzügyi válság rávilágított: az állami szervek nincsenek megfelelően felkészülve arra, hogy globális piacokon működő, gyenge lábakon álló bankokat kezeljenek".

A javaslat garantálná azt is, hogy a csődbe ment bankok átszervezésének és szanálásának költségeit a bank tulajdonosai és hitelezői viseljék, ne pedig az adófizetők.

Az uniós végrehajtó testület a közelmúltban vetette fel a bankunió létrehozásának lehetőségét. Az elképzelés lényege az uniós tagországok szorosabb együttműködése, a szabályozás kiterjesztése és jobb összehangolása a bankszektor problémáinak könnyebb megelőzése és kezelhetősége érdekében. A téma napirenden lesz a következő hetek magas szintű uniós tanácskozásain, köztük minden bizonnyal a június végi állam- és kormányfői találkozón is.

Mind a 27 tagállamra vonatkozik a javaslat

Barroso szerdán hangsúlyozta, a javaslat felelősségteljesebbé teszi a bankszektort. "Egymástól független gazdaságaink megerősítése és további integrációja érdekében végzett munkánk során hozzájárul a jövőbeli stabilitáshoz és az EU-ba vetett bizalom erősödéséhez" - tette hozzá.

A belső piacért és a szolgáltatásokért felelős Barnier Brüsszelben sajtótájékoztatót is tartott a témáról, és ezen leszögezte: a bizottság elképzelései szerint az új szabályozás mind a 27 EU-tagországra vonatkozna.

Fel kell készülni a jövő válságaira

A javaslat szerint a jövőben helyreállítási terv készítését írnák elő a bankok számára. Ebben a bankok meghatározzák azokat az intézkedéseket, amelyeket életképességük visszaállítása érdekében hoznának pénzügyi helyzetük romlása esetén. A bankok szanálásáért felelős hatóságoknak szanálási tervet kell készíteniük - derül ki a közleményből, amely szerint mindazonáltal e téren "az új szabályozási keret azon erőfeszítésekre épül, amelyeket egyes tagállamok a saját szanálási rendszerük javítására tettek a közelmúltban". Amennyiben továbbá "a hatóságok a tervezési folyamat során szanálhatósági akadályokat tárnak fel", "felszólíthatják a bankot jogi vagy működési struktúrájának módosítására annak érdekében, hogy a rendelkezésre álló eszközökkel szanálható legyen anélkül, hogy a kritikus funkciókban kárt okoznának, a pénzügyi stabilitást veszélyeztetnék vagy költséget okoznának az adófizetőknek".

A bizottság azt is sürgette, hogy a pénzügyi csoportok csoporton belüli kössenek megállapodásokat, amely alapján támogatást nyújthatnak egymásnak, ha valamelyikük pénzügyi nehézségekkel küzd.

A szanálási eszközök között a javaslat négy lehetőséget sorol fel: a csődbe jutott bank teljes vagy részleges eladását, "hídintézmény" közbeiktatását, amelynek keretében a bank jó eszközeit egy új bankhoz telepítik, úgynevezett eszközelkülönítést (amellyel a bank "rossz" eszközeit egy eszközkezelő társaságra ruházzák át), illetve a szigorúan szabályozott hitelezői feltőkésítést, amelynek révén a teher nem az államra, hanem elsősorban a magánbefektetőkre hárulna.

Kapnak-e a bankok pénzt az ESM-ből? Még kérdéses

A sajtótájékoztatón Barnier (képünkön, lent) megerősítette, hogy a bizottság továbbra is fontosnak tartaná fontolóra venni az euróövezeti pénzügyi stabilitási mechanizmus igénybevételét közvetlenül bankok támogatására, megmentésére. Ez az elképzelés az utóbbi hetekben bizonyos teret nyert az unión belül, ugyanakkor több tagország továbbra is ellenzi.



Kérdésre válaszolva a biztos kitért a spanyolországi helyzetre is, tekintettel arra, hogy az elmúlt napokban sok szó esett a spanyol bankok megsegítésének szükségességéről. Barnier hangoztatta, hogy először a lehető legpontosabban fel kell mérni a helyzetet, és csak azután lehet döntéseket hozni a témában. Hozzátette, nem tartja kizártnak, hogy soron kívüli intézkedéseket hozzanak a spanyol bankrendszer problémáinak megoldására.

A szerdán bemutatott bizottsági javaslatra a megfigyelők egy része máris úgy reagált, hogy az túlságosan későn érkezett a jelenlegi válság kezelésére. A javaslatnak keresztül kell mennie az uniós jóváhagyási folyamaton, ami több mint egy évig is eltarthat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Több, mint két éve nem fordult elő ilyen az ukrán inflációval
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 17:14
Ukrajnában az előző havi több mint kétéves csúcsot követően lassult a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme júniusban.
Pénzügyi szektor Jókedvűen indult a nap az amerikai tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 16:51
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Vihar: tömegével zúdulnak a kárbejelentések a biztosítókra
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 11:25
Az Alfa a tízezret is meghaladó bejelentésre számít.
Pénzügyi szektor Lépett a Revolut, itt van, mire számíthatnak a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 14:27
Közleményben reagált a szolgáltató a szabályozásra.
Pénzügyi szektor Úgy veszik fel a hiteleket a magyarok, mintha nem lenne holnap
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 12:31
Történelmi csúcsra ugrott a lakossági hitelpiac májusban, rekordszintű lakás- és személyi kölcsönökkel, meglepő jelzálogfelfutással.
Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG