4p
Az MNB mától felügyeleti biztosokat rendelt ki a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt.-hez és korlátozásokat léptetett életbe a hitelintézetnél. Az MNB óvatosan jelezte: a korábban a Raiffeisen Bank megvásárlását tervező hitelintézet piaci súlya nem akkora, hogy alanya lehetne a bankszanálásnak.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsa 2014. november 4-től felügyeleti biztosokat rendelt ki a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt.-hez. Az MNB ma végzésben közzétett ideiglenes intézkedését a hitelintézet tőkehelyzete, a jogszerű működés szavatolásának szükségessége és az intézmény működésének érintettjei – elsősorban a betétesek, illetve a hitelezők, tulajdonosok – halaszthatatlan védelme indokolta.

Az ideiglenes intézkedések a hitelintézet jegybanki vizsgálatának lezárultáig maradnak érvényben.

A felügyeleti biztosok ma átvették a hitelintézet irányítását annak igazgatóságától és - az MNB tájékoztatása szerint "gondoskodnak a megfelelő működésről". A jegybank ezzel párhuzamosan ügyfelenként 5 millió forintban korlátozta a hitelintézet által az ideiglenes intézkedés időtartalma alatt kifizethető betétek és más visszafizetendő források maximális összegét. Ezen összeghatáron belül – ha igénylik – nemcsak a lakossági, de az egyéb ügyfelek is hozzájuthatnak követeléseikhez.

Nem adhatnak hitelt

A hitelintézet fiókja, internetbankja, kártyaszolgáltatása – a biztosok érkezését követő átadás-átvétel időszakában esetlegesen előforduló rövid szolgáltatási szünetet kivéve – a megszokott módon elérhető. A korlátozások a befektetési szolgáltatások kapcsán érintett ügyfeleket egyáltalán nem érintik. Az MNB ugyanakkor megtiltotta a Széchenyi Banknak hitel és pénzkölcsön nyújtását, kezesség vagy bankgarancia vállalását, illetve egyéb bankári kötelezettségek végzését.

Az MNB – mint az ismert – jelenleg átfogó vizsgálatot folytat a hitelintézetnél. Az állami tulajdonú Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. által delegált felügyeleti biztosok kirendelése, illetve az egyéb korlátozó intézkedések a vizsgálatot lezáró határozat meghozataláig, de legfeljebb egy évre, a betétek és más források visszafizetésének korlátozása maximum 90 napig marad érvényben.

Hogy jutottak idáig?

Sokak megdöbbenésére a múlt év végén, ez év elején a Széchenyi Bank még a magyar Raiffeisen lehetséges vevőjeként lépett fel, s a hírek szerint az osztrák sajtóhírek hatására feldühödött Raiffeisen részvényesek tiltakozására hiúsult meg az ügylet, az, hogy - osztrák cikket idézve - "egy garázscég" vásárolja meg a nagymúltú hitelintézet egyik legrégibb leányvállalatát. (Egyes hírek szerint a hazai Raiffeisen menedzsment is komoly vállalásokat tett elkerülendő az eladást.) Persze, információk szerint a Széchenyi Bank bankvásárláshoz a korábban a 2013-ban már 3 milliárdos állami tőkeemelés révén 49 százalékos tulajdont szerzett magyar államnak is újra a zsebébe kellett volna nyúlnia. Ez ugyanakkor inkább édes teher lett volna a következő időszak eseményeihez képest.

Merthogy a magyar tulajdonban és jelentős részben állami tulajdonban lévő bank problémáiról már tavasszal suttogtak pénzügyi körökben. Figyelmeztető jel volt, hogy rövid banknál eltöltött idő után távozott a pénzintézettől Szász Károly, a PSZÁF volt elnöke, aki vezérigazgató-helyettesi posztot töltött be néhány hónapig. Egyre több jel mutatott arra, hogy nem elég pusztán a magyar tulajdon a sikeres bankvezetéshez.

Júniusban azután lemondott a Széchenyi Bank teljes vezérkara, miután a bank veszteségeinek is köszönhetően kilenc és félmilliárdos tőkeemelésre kényszerült a többségi tulajdonos, magánszemélyek (így Töröcskei István és Boros Imre) tulajdonában lévő T&T Zrt,. Az MNB azonban augusztusban jelezte, így is monitorozza a bankot. Feltehetően ez vezetett a biztosok mostani kirendeléséhez.

Nem statégiai szereplő - de vannak furcsaságok

A Széchenyi Bank sem mérete (mérlegfőösszeg szerint a hitelintézeti szektor 0,14 százaléka), sem tevékenysége alapján nem jelent kockázatot a magyar pénzügyi rendszerre - írja mai közleményében az MNB. Mindez azt jelenti, hogy aligha lesz majd a Széchenyi Bank az, amelyik esetében a jegybank az új bankszanálási törvény alapján kapott jogosítványaival élni fog.

Ugyanakkor vannak állami programok, ahol a Széchenyi Bank komoly szereplő. A pénzintézet nyújthat egyedül hitelt a mozgássérültek gépkocsi-csere programja keretében és a számos projektje fut a külföldi magyar kereskedőházakkal is. E tekintetben érdekes lehet a bank jövője.

Az elmúlt hetekben lábra kaptak olyan hírek is, hogy a megrendült helyzetű bankba egy orosz hitelintézet vásárolná be magát, s az új felállásban nagyszabású projektek finanszírozója lehetne a bank. A mostani felügyeleti lépés birtokában mindenesetre sürgetővé vált valamilyen lépés a Széchenyi Bank kapcsán.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Az OTP Bank húsvéti ajándékot kapott
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 16:35
Változatlan stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody's.
Pénzügyi szektor Már biztos, az MBH Bank a Fundamenta többségi tulajdonosa
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 14:48
A szükséges engedélyek megszerzése után lezárult a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. 76,35 százalékos  tulajdonrészének megvásárlására vonatkozó részvényadásvételi folyamat, amelynek értelmében az MBH Bank vált a társaság többségi tulajdonosává.
Pénzügyi szektor Megérkezett a számlákra a Babakötvény után járó éves állami támogatás
Privátbankár.hu | 2024. március 26. 11:49
Megérkezett a számlákra a Babakötvény után járó éves állami támogatás: 190 ezer gyermek 1,8 milliárd forint támogatást kapott - jelentette be keddi Facebook-bejegyzésében Varga Mihály pénzügyminiszter.
Pénzügyi szektor Hol tart a készpénz és a bankkártyák magyarországi versengése?
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 08:58
Minden harmadik bankkártyás ügyfél mobillal fizet, a kártyás vásárlások értéke pedig már a duplája a készpénzfelvételekének. A hazai kibocsátású bankkártyák száma meghaladta a tízmilliót, miközben egyre kisebb a hitelkártyák aránya.
Pénzügyi szektor Megrohamozták az ATM-eket, be kellett fagyasztani a számlákat egy hiba miatt Etiópiában
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 07:15
Rengeteg pénzt utaltak át máshova a rendszerhibát kihasználó ügyfelek. 
Pénzügyi szektor MNB-bírságot kapott a nyakába az MFB
Privátbankár.hu | 2024. március 11. 19:41
Szabálytalanságokat találtak.
Pénzügyi szektor Segíti a zöld ingatlanfinanszírozást az MBH Jelzálogbank 
Privátbankár.hu | 2024. március 11. 14:37
Csaknem hatmilliárd forinttal.
Pénzügyi szektor Feladták a leckét Matolcsy Györgyéknek Frankfurtban
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 16:14
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően ismét változatlanul hagyta a három irányadó eurókamat szintjét.
Pénzügyi szektor Milliós bírságot osztott ki az MNB egy befektetési szolgáltatóra
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 11:12
Az MNB 10 millió forint bírságot szabott ki az Equilor befektetési szolgáltatóra, mivel folyamatos felügyelése során megállapította: a társaság nem teljesítette maradéktalanul a korábbi vizsgálatában előírtakat.
Pénzügyi szektor Zöldebb alapokat kínál az MBH
Privátbankár.hu | 2024. március 5. 13:01
Megújult az MBH-s választék. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG