4p
Az MNB mától felügyeleti biztosokat rendelt ki a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt.-hez és korlátozásokat léptetett életbe a hitelintézetnél. Az MNB óvatosan jelezte: a korábban a Raiffeisen Bank megvásárlását tervező hitelintézet piaci súlya nem akkora, hogy alanya lehetne a bankszanálásnak.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsa 2014. november 4-től felügyeleti biztosokat rendelt ki a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt.-hez. Az MNB ma végzésben közzétett ideiglenes intézkedését a hitelintézet tőkehelyzete, a jogszerű működés szavatolásának szükségessége és az intézmény működésének érintettjei – elsősorban a betétesek, illetve a hitelezők, tulajdonosok – halaszthatatlan védelme indokolta.

Az ideiglenes intézkedések a hitelintézet jegybanki vizsgálatának lezárultáig maradnak érvényben.

A felügyeleti biztosok ma átvették a hitelintézet irányítását annak igazgatóságától és - az MNB tájékoztatása szerint "gondoskodnak a megfelelő működésről". A jegybank ezzel párhuzamosan ügyfelenként 5 millió forintban korlátozta a hitelintézet által az ideiglenes intézkedés időtartalma alatt kifizethető betétek és más visszafizetendő források maximális összegét. Ezen összeghatáron belül – ha igénylik – nemcsak a lakossági, de az egyéb ügyfelek is hozzájuthatnak követeléseikhez.

Nem adhatnak hitelt

A hitelintézet fiókja, internetbankja, kártyaszolgáltatása – a biztosok érkezését követő átadás-átvétel időszakában esetlegesen előforduló rövid szolgáltatási szünetet kivéve – a megszokott módon elérhető. A korlátozások a befektetési szolgáltatások kapcsán érintett ügyfeleket egyáltalán nem érintik. Az MNB ugyanakkor megtiltotta a Széchenyi Banknak hitel és pénzkölcsön nyújtását, kezesség vagy bankgarancia vállalását, illetve egyéb bankári kötelezettségek végzését.

Az MNB – mint az ismert – jelenleg átfogó vizsgálatot folytat a hitelintézetnél. Az állami tulajdonú Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. által delegált felügyeleti biztosok kirendelése, illetve az egyéb korlátozó intézkedések a vizsgálatot lezáró határozat meghozataláig, de legfeljebb egy évre, a betétek és más források visszafizetésének korlátozása maximum 90 napig marad érvényben.

Hogy jutottak idáig?

Sokak megdöbbenésére a múlt év végén, ez év elején a Széchenyi Bank még a magyar Raiffeisen lehetséges vevőjeként lépett fel, s a hírek szerint az osztrák sajtóhírek hatására feldühödött Raiffeisen részvényesek tiltakozására hiúsult meg az ügylet, az, hogy - osztrák cikket idézve - "egy garázscég" vásárolja meg a nagymúltú hitelintézet egyik legrégibb leányvállalatát. (Egyes hírek szerint a hazai Raiffeisen menedzsment is komoly vállalásokat tett elkerülendő az eladást.) Persze, információk szerint a Széchenyi Bank bankvásárláshoz a korábban a 2013-ban már 3 milliárdos állami tőkeemelés révén 49 százalékos tulajdont szerzett magyar államnak is újra a zsebébe kellett volna nyúlnia. Ez ugyanakkor inkább édes teher lett volna a következő időszak eseményeihez képest.

Merthogy a magyar tulajdonban és jelentős részben állami tulajdonban lévő bank problémáiról már tavasszal suttogtak pénzügyi körökben. Figyelmeztető jel volt, hogy rövid banknál eltöltött idő után távozott a pénzintézettől Szász Károly, a PSZÁF volt elnöke, aki vezérigazgató-helyettesi posztot töltött be néhány hónapig. Egyre több jel mutatott arra, hogy nem elég pusztán a magyar tulajdon a sikeres bankvezetéshez.

Júniusban azután lemondott a Széchenyi Bank teljes vezérkara, miután a bank veszteségeinek is köszönhetően kilenc és félmilliárdos tőkeemelésre kényszerült a többségi tulajdonos, magánszemélyek (így Töröcskei István és Boros Imre) tulajdonában lévő T&T Zrt,. Az MNB azonban augusztusban jelezte, így is monitorozza a bankot. Feltehetően ez vezetett a biztosok mostani kirendeléséhez.

Nem statégiai szereplő - de vannak furcsaságok

A Széchenyi Bank sem mérete (mérlegfőösszeg szerint a hitelintézeti szektor 0,14 százaléka), sem tevékenysége alapján nem jelent kockázatot a magyar pénzügyi rendszerre - írja mai közleményében az MNB. Mindez azt jelenti, hogy aligha lesz majd a Széchenyi Bank az, amelyik esetében a jegybank az új bankszanálási törvény alapján kapott jogosítványaival élni fog.

Ugyanakkor vannak állami programok, ahol a Széchenyi Bank komoly szereplő. A pénzintézet nyújthat egyedül hitelt a mozgássérültek gépkocsi-csere programja keretében és a számos projektje fut a külföldi magyar kereskedőházakkal is. E tekintetben érdekes lehet a bank jövője.

Az elmúlt hetekben lábra kaptak olyan hírek is, hogy a megrendült helyzetű bankba egy orosz hitelintézet vásárolná be magát, s az új felállásban nagyszabású projektek finanszírozója lehetne a bank. A mostani felügyeleti lépés birtokában mindenesetre sürgetővé vált valamilyen lépés a Széchenyi Bank kapcsán.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG