A többségi tulajdonos június 30-ig az elmúlt időszaki veszteség kompenzálása érdekében 3,44 milliárd forintot tőketartalékba helyez, és ezen felül 6,122 milliárd forinttal tovább növelik a bank jegyzett tőkéjét, amely ezáltal megduplázódik, 12 milliárd 244 millió forintra nő - döntöttek a hétfői közgyűlésen.
Távozik a vezérkar
A Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében ismertette: az igazgatóság közgyűlés által delegált tagjai június 30-i hatállyal lemondanak igazgatósági tisztségükről, ezáltal megteremtik a lehetőséget a vezető testület összetételének megújítására. A bank vezetői, Szakács Tibor elnök-vezérigazgató, és két vezérigazgató-helyettese, Deák Klára és Lakatos Zsolt, illetve Töröcskei Zsuzsanna is lemond az igazgatósági tagságáról.
2 milliárdos veszteség
A Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. tavalyi mérlegfőösszege 51,6 milliárd forintot ért el, vesztesége 2013-ban 2,005 milliárd forint volt. Tavaly június 21-én a magyar állam 3 milliárd forint névértékű új részvény lejegyzésével 49 százalékos, kisebbségi minősített befolyást szerzett a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt.-ben.
A hvg.hu keddi összeállításában emlékeztetett: a Széchenyi januárban még egy euróért akarta megvenni a nála százszor nagyobb Raiffeisen Bankot. Mint az közismert, a pénzintézet Töröcskei István érdekeltsége, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója egyik cégével, a T&T Ingatlanforgalmazó Zrt.-vel 51 százalékos többségi tulajdonos.
Bő 9 milliárdot kell előteremteni - hogyan alakulnak a tulajdonosi viszonyok?
A több mint 9 milliárd forintos tőkeemelést új részvények kibocsátásával hajtják végre. A pénzt a Töröcskei érdekeltségébe tartozó többségi tulajdonosnak, a T & T Ingatlanforgalmazó és Vagyonkezelő Zrt.-nek kell megfizetnie.
A hvg.hu cikke szerint első körben legkésőbb június 30-ig 2,95 milliárd forintot kell betennie a bankba. Második körben további 6,1 milliárd forinttal emelik meg a bank tőkéjét, amit Töröcskei cégének augusztus 1-jéig kell befizetnie. A közgyűlési határozat kitér arra, hogy Töröcskei cégének igazolnia kell a pénz törvényes eredetét, és azt, hogy nem a Széchenyi Banktól kapta, ellenkező esetben az ügylet meghiúsul. Mivel az állam kisebbségi tulajdonos, elsőbbségi vásárlási jog illeti meg. Az első tőkeemelés esetében erről a jogról lemond az állam, a második nagyobb tőkeemelésre július 2-ig nyitva hagyta a közgyűlés, hogy él-e az elsőbbségi jogával.