Új stratégia lépett életbe az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt.-nél, amellyel a pénzintézet a működési környezetében beállt változásokra reagál. A pénzintézet jelenlegi működési modelljének átgondolását a gazdaságpolitikai céloknak történő hatékonyabb megfelelés, a bank működését meghatározó jogszabályi módosítások, valamint a piaci környezet változásai együttesen tették szükségessé - áll a társaság közleményében. A stratégiát, a Miniszterelnökség felügyelete mellett, az MFB és a Boston Consulting Group (BCG) közösen dolgozták ki.
Egy év alatt...
A stratégia megvalósítása a következő egy év feladata lesz, amely után az MFB olyan modern pénzügyi szolgáltató központként működne, amely a leányvállalatok közötti viszony szorosabbra fűzésén keresztül megújult termékpalettával és korszerű finanszírozási szolgáltatásokkal éri el a gazdaság szereplőit.
Az új működési modell lehetővé teszi az MFB részvételét a 2014–2020-as EU-s visszatérítendő és vissza nem térítendő források szétosztásában. A forráskezelői szereppel összefüggésben az MV Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. beolvad a bankba, de - miként a közlemény jelzi - a banki hatékonyság további növelése érdekében a vállalat portfóliójában további ésszerűsítés és központosítás várható. Az MKK Magyar Követeléskezelő Zrt. lesz a bankcsoport work-out központja, miközben az ingatlanvagyon kezelése az MFB Ingatlanfejlesztő Zrt.-nél összpontosul. A csoporton belül jelenleg 6 társaság által végzett tőkebefektetési tevékenység az MFB Invest Zrt.-hez és annak egy kockázati alapkezelőjéhez kerül.
A takarékokra szabva
A transzparens és költséghatékony működés érdekében a bankcsoport összes üzleti irányító, ellenőrző és támogató funkciója az MFB-nél összpontosul majd, ahol egy helyen jön létre a bankcsoport termékfejlesztési központja is. A felálló „termékgyár” komplex tőke-, hitel-, garanciaági termékei a megújult értékesítési hálózaton keresztül jutnak el az ügyfelekhez. A közlemény hangsúlyozza, a közvetítő partnerekkel megmarad az MFB együttműködése, a stratégia ugyanakkor az értékesítés terén kiemelt szerepet szán a takarékszövetkezeti szektornak. További változás, hogy az MFB kizárólag egyedi ügyleteket bonyolít majd, a sztenderd hiteltermékek közvetlenül a banknál nem lesznek elérhetők. Nagy kérdés, hogy miként sikerül majd a versenysemlegességet fenntartani a termék-kínálatban ilyen felütés után. Korábban az MFB arra panaszkodott, hogy refinanszírozási kölcsöneit a bankok nem kínálják, miközben a banki oldalról azt vetették fel, hogy a fejlesztési bank rugalmatlansága volt az akadálya az együttműködésnek. Ráadásul az MFB hiteleinek kamata is "beragadt"s így már nem igazán volt versenyképes a piacon elérhető egyéb termékekkel.