A Nordea Bank előrejelzése szerint a globális digitalizáció ellenére a befektetéssel foglalkozó pénzügyi szakembereket nehéz lenne robotokkal helyettesíteni, mivel számos területen továbbra is kulcsfontosságú az emberekkel való kontaktus – írja a Bloomberg. A stockholmi székhelyű pénzintézet korábbi bejelentése alapján több mint 6 ezer alkalmazottat bocsátanának el a digitális átalakulás miatt, most pedig részletesebben is elmondták, milyen munkaköröket érint leginkább az átstrukturálás.
A cég vezető digitális tisztségviselője szerint az emberek továbbra is inkább valós személyekkel beszélnének, ha vagyonkezelésről, jelzálog hitelezésről vagy befektetési lehetőségekről van szó - ezzel szemben egy hitelkártya megújításánál nincs szükségük ilyen kontaktusra. Ewan MacLeod elmondta: Számos folyamat automatizálható, ennek ellenére sok, főként befektetési tevékenységgel kapcsolatos ügyintézésnek továbbra is szerves része az emberi kontaktus.
Senki sem tudja, mi várható
Az északi régió vezető pénzügyi intézete egyelőre még nem pontosította leépítéssel kapcsolatos terveit. Korábbi nyilatkozatuk szerint egyenlően csökkentenék minden osztály állományát, a bank elnök-vezérigazgatója szerint ráadásul a pénzügyi szektorban 10 év múlva már csak fele annyi ember fog dolgozni, mint most.
Ewan MacLeod szerint a hitelkártya cserénél jóval kifinomultabb folyamatokban is érdemes automatizálni, és bár a Nordea másoknál erősebben nyit a digitalizáció felé, a többi pénzintézet is megérezte a változás szelét. Hozzátette: még a befektetések világában is rengeteg folyamatot automatizálnak a jövőben, mivel a mesterséges intelligencia és az öntanuló gépek fontos információkkal segíthetik a befektetési szakemberek döntéseit.
A szakember szerint azonban még mindig lehetetlen megmondani, mit hoz a jövő, épp ezért most különösen fontos kísérletezni. „Fogalmunk sincs, milyen tudással kell rendelkeznie egy bankárnak 5-10 év múlva, de egyértelmű, hogy egy digitális őslakos felfogásából kell kiindulnunk” – tette hozzá.
Újabb szektort hódítanak meg a gépek: félhetnek a brókerek? Megállíthatatlan a mesterséges intelligencia fejlődése, az autóipar felforgatása után most a brókerek munkáját sodorja veszélybe egy értékpapírokat vizsgáló program. A gépek ma már kreatív, intuitív feladatokkal is megküzdenek, a mesterséges tudat fejlesztése azonban nem jöhettek volna létre a számítógépes játékok nélkül. További részletek >>> |