Hazánkban, Európában és világszerte egyaránt felfutóban a zöld hitelezés és a zöld kötvénypiac, egyre inkább megjelenik a kockázatkezelésben a klíma- és egyéb fenntarthatósági szempontrendszer, az ESG-szemlélet, de még sok a teendő, hogy a pénzügyi rendszer finanszírozóként tudja támogatni a karbonsemlegességi törekvéseket – hangzott el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által idén a Planet Budapest expo keretében rendezett zöld pénzügyi konferencián.
A rendezvény előadásai és panelbeszélgetései idén a COP26 klímacsúcs pénzügyi rendszerre való következményeiről, a klímaváltozáson túli további környezeti anomáliák - mint például a biodiverzitási problémák - jelentőségéről szóltak.
Kandrács Csaba, az MNB alelnöke előadásában bemutatta az MNB klímastressz tesztjét, mely szerint - világszerte és hazánkban egyaránt - a banki hitelállomány minősége érdekében is fontos lenne a mielőbbi, rendezett átállás a karbonsemleges gazdaságra.
Banai Ádám, az MNB ügyvezető igazgatója a klímaváltozás monetáris politikai vonatkozásairól és a Zöld Otthon Program úttörő szerepéről beszélt. A rendezvényen felszólalt az Európai Beruházási Bank, az Ázsiai Fenntartható Pénzügyek Intézet, és az EU Taxonómiáját kidolgozó Sustainable Finance Platform felsővezetői, csak úgy, mint a Cicero, a BlackRock valamint 2° Investing Initiative és az ENSZ Környezetvédelmi Programjának magas szintű képviselői.
A hazai piaci szereplők részéről a Magyar Bankholding Zrt., az Erste Bank Zrt. és az OTP Bank Nyrt. vezetői osztották meg zöld pénzügyi tapasztalataikat.
A konferencia keretében adták át a pénzügyi szervezeteknek szóló Zöld Pénzügyek Díjakat és a tudományos élet kiválóságainak szóló Zöld Pénzügyi Tudományos Díjakat.
Az MNB a Zöld Bank Díj elbírálásakor a zöld hitelkihelyezések mértékét, az intézmények által birtokolt zöldkötvény portfóliót, valamint az intézmények klímaváltozás hatásainak való kockázati kitettségértékét vette górcső alá. A Zöld Biztosító és Pénztár Díj, valamint a Zöld Befektetési Alapkezelő Díj esetében pedig az intézményeknél elérhető, fenntarthatósági (ESG) szempontokat érvényesítő alapok, portfóliók számát, valamint az azokban kezelt vagyon mérték vették számításba a díj elbírálásakor.
A Zöld Pénzügyek Díj bíráló bizottsága – valamennyi bírálati szempont figyelembevételével – a Zöld Bank Díjat az MKB Bank Zrt.-nek ítélte. A Zöld Biztosító és Pénztár Díjat az UNION Vienna Insurance Group Biztosító Zrt. kapta, illetve a Zöld Befektetési Alapkezelő Díjjal az Erste Alapkezelő Zrt. zöld tevékenységét ismerték el.