Kedden tették meg hivatalos fizetőeszköznek a bitcoint Salvadorban, mire a kriptovaluta árfolyama eséssel, a salvadoriak pedig dühös tüntetéssel reagáltak, írja a BBC.
A bitcoin-árfolyam kedden majdnem egyhavi mélypontra került, 52 ezer dolláros darabárról indulva 43 ezer dollár alá is benézett. Salvador ellenzéki politikusai szerint ez 3 millió dolláros kárt okozott az országnak.
A bajokat tetézte, hogy sem az Apple, sem a Huawei kínálatában nem elérhető a salvadori kormány által támogatott digitális pénztárca, a Chivo - igaz, a nap folyamán több platform is adoptálta a bitcoinhoz való e-bukszát, és a Starbucks és a McDonald's már rögtön az első nap jelezte, hogy el is fogadja az ezen az úton érkező kifizetéseket.
A nap során több szervert le is kellett állítani az országban, mert azok nem bírták a tömeges regisztrációt - az emberek azért tolongtak a regisztrációnál, mert a kormány minden salvadorinak biztosít 30 dollárnyi bitcoint, hogy ezzel is elősegítse a kriptovaluta meghonosodását.
A salvadori kormány azzal számol, hogy ha a külföldről hazautalt pénzek - melyek nagyon nagy szerepet játszanak a szegény ország gazdaságában - bitcoinban érkeznek, akkor így, a tranzakciós illetékek megkerülésével évi 400 millió dollárt tudnak megspórolni. A Világbank szerint az így megspórolható összeg közelebb van a 170 millióhoz.
Az ellenzéki politikusok azért is bírálták Nayib Bukele elnök húzását, mert szerintük a salvadori polgárok még nincsenek felkészülve a bitcoin használatára, sokan azt se tudják, mi fán teremnek a kriptovaluták.
Kedden több mint ezer ember tüntetett is a bitcoin bevezetése ellen Salvador fővárosában, tűzijátékokat lőttek ki, és gumiabroncsokat égettek a legfelsőbb bíróság épülete előtt.
(BBC)