5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár több, mint ötödével esett egy év alatt a lakossági lekötött betét állomány, a pénzintézetek nem szomorúak: értékelésük szerint ez az összeg - például befektetési alapokban - ott maradt náluk. Bár a jegybanki kamatcsökkenés miatt rövid távra a betétekre rakódó terhek okán nehéz jó hozamot hozni, az ügyfelek mégis ezeket a futamidőket preferálják.

A jegybanki statisztikák szerint 2013. január végéhez képest idén az első hónap végén 272,8 milliárd forinttal, 27,1 százalékkal csökkent a pénzintézetekben lakossági lekötött betétek állománya. Egy másik adat arra is rávilágít, hogy az emberek a rendkívül alacsony kamatok mellett – amit a kamatadó mellett immár eho is súlíyt – nem igazán akarják lekötni pénzüket. Aki nem keres más befektetési formát, az bizony a mostani kamatszintek mellett nem igazán vesződik a lekötéssel – ennek köszönhetően a látra szóló lakossági betétállomány a januárt megelőző 12 hónap alatt 21,6 százalékkal 1669,3 milliárd forintról 2029,6 milliárd forintra emelkedett – azaz jóval nagyobb mértékben, mint a betétekből távozó összeg. A jegybanki adatokra rímel a Magnet Bank adatsora: az elmúlt fél évben 5 százalékkal csökkent a forint betéti állomány a banknál, miközben a forint folyószámla állomány 40 százalékkal nőtt. A betétekben elhelyezett összegek növekedéséről egyedül a K&H adott hírt.

A tendenciákról szólva Tóth Henrik, az MKB Bank stratégia és üzletpolitika szakterületének főosztályvezető-helyettese a Privátbankárnak arról beszélt, hogy a magasabb fix vagy remélt magas hozamok a megtakarításokkal rendelkező ügyfeleket a befektetéseik átstrukturálására késztették. A banknál a lakossági betétállomány csökkenését az MKB kötvénybe történő intenzív befektetés, valamint az MKB befektetési alapok jegyeinek vásárlása indukálta. Persze – ismerte el a szakértő – az is közrejátszik a mostani helyzetben, hogy a bankoknak bőséges a forintlikviditása, amely nem indukál újabb költséges nagy betéti kampányt a bankok, így az MKB részéről sem. A befektetési jegyek vásárlása mellett az állampapírok fokozott és államilag ösztönzött értékesítése is hozzájárult a betétek erodálódásához.

 

"Bankban marad" a megtakarítás?

Nem szomorkodnak az „eltűnt” betétek iránt más pénzintézeteknél sem. Az OTP-nél az ad okot az örömre, hogy a lakossági betét állomány az év első 9 hónapjában 10 százalék alatti mértékben csökkent, ami jóval kisebb a teljes hazai piacon tapasztalt csökkenésnél. (Az év végi adatokról a holnapi gyorsjelentés kapcsán kaphatunk információkat.) Ugyanakkor az OTP-nél is úgy látják: összességében nem csökkent a banknál lévő megtakarítási állomány, mivel – a megtakarítások átstrukturálódtak döntően befektetési alapokba. Így nyilatkoztak az UniCredit és a Budapest Bank szakértői is, míg az Ersténél mindehhez fontosnak tartották hozzátenni, hogy megnövekedett az érdeklődés a feltételhez kötött betéti termékek és a rendszeres megtakarítások iránt is, ahol leginkább a vésztartalékot képző ügyfelek és a megtakarítási piacra most belépők találhatóak. Az átstrukturálódás mértékéről adatokat is közlő CIB szerint a betétállomány eróziójával szemben a CIB befektetési alapokban lévő állomány százalékkal, a CIB kötvényekben tartott pénzek 30 százalékkal nőttek.

A megtakarítások szofisztikáltabb kezelését tapasztalták az FHB-nál. A megtakarításaikat átcsoportosítók a pénzpiaci, a rövid kötvényes és az abszolút hozamú termékek között (is) megosztják pénzüket, míg a betétek esetében korábban is tapasztalható volt, hogy a megtakarítás egy részét euró és dollár betétben helyezték el, s a magas kamatszintet hosszabb, betétnél éves (euró esetében akár másfél évesben is), kötvénynél pedig még hosszabb futamidejű termékben is elhelyezték – jelezték a banknál.

Bár bukunk vele, de a rövid betétet preferáljuk

Ami a szűken vett betéteket illeti, a hitelintézetek nem igazán tapasztalnak átstrukturálódást a lekötési határidők között - annak ellenére sem, hogy a csökkenő kamatkörnyezetben a rövid távú megtakarításokra fizetett kamat és az azokra rakodó terhek (kamatadó, eho, a kivét tranzakciós illetéke) okán ezeken a futamidőkön már rendkívül nehéz egyáltalán többletet hozni - 3 hónapos lekötésig ma már ritka, hogy a betétet feltörő ne kevesebb pénz kapjon kézhez, mint amit betett.  Ahogy arra a Budapest Banknál felhívták a figyelmet, alapvetően a megtakarítási formák között megy végbe átstrukturálódás, a betéteken belül ez kevésbé releváns. Ezzel függhet össze az is ugyanakkor, hogy csökkent azok aránya, akik korábban a magas kamatszint miatt akár három évre is szívesen kötötték le pénzüket fix kamattal – most ők alternatív befektetéseket keresnek. A hosszú távú lekötések terén legfeljebb az adóoptimalizálás jegyében a TBSZ számlákra kerülő hosszú betétek esetében érezhető halvány bővülés – tették hozzá az Ersténél.

A K&H adatai szerint a betétek terén nincs nagy változás: aki betétben tartja a pénzét, továbbra is a 2-3 hónapos időtávot preferálja. Ennek okát az Ersténél abban látják, hogy az elmúlt időben – a csökkenő kamatok miatt is – a rövidebb futamidejű betétek lettek kedvezőbben árazva a bankoknál, így az ügyfelek ezt a futamidőt választották leginkább.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Bajban az elfoglalt családok, ahol beteg egy idős hozzátartozó
Natív tartalom | 2024. november 21. 10:53
Ki ne ismerne olyan családot, amely bajba került egy idősebb hozzátartozó váratlan betegsége miatt? Most egy merőben új lehetőség segítheti az idősgondozói ellátást Magyarországon. Huszár Viktóriával a Golden Palace Göd Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.
Pénzügyi szektor Terjeszkedik a Rotschild, ez az új célpont
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 08:47
A gazdagokra ugranak.
Pénzügyi szektor Mérföldkövet ért el a K&H Bank
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 14:32
A pénzintézet ügyfeleinek száma 2024 szeptember végére átlépte az egymilliót
Pénzügyi szektor Szoboszlai Dominik menedzsere megerősítette a hírt
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:09
Lapcsoportunk megkeresésére, miszerint megszűnik Szoboszlai Dominik e-sporttal foglalkozó cége, Esterházy Mátyás sportmenedzser, üzletember az alábbi választ adta. 
Pénzügyi szektor Még inkább bevásárolta magát az MBH Bank a Fundamentába
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 18:35
Több hónapos együttműködés után.
Pénzügyi szektor Választhatnak a magyar autósok: 32 800 vagy 46 600 forint?
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 11:24
A november 2-án kezdődött év végi kgfb-kampány első hetében a személygépkocsival rendelkező ügyfelek 32 800 forintos átlagdíjon kötöttek új szerződést, miközben biztosítójuk átlagosan 46 600 forintos díjat ajánlott számukra – közölte az Insura.hu biztosításközvetítő. 
Pénzügyi szektor Lehúzza a rolót Szoboszlai Dominik cége
Privátbankár.hu | 2024. november 8. 16:04
Utolsó napjait éli a nagy reményekkel indult DomiNation Esport Kft., amelyet 2021-ben alapított a Liverpool magyar futballistája.
Pénzügyi szektor A Covid óta másodszor csökkentett kamatot a Bank of England
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 14:37
A várakozásoknak megfelelően negyed százalékponttal 4,75 százalékra csökkentette alapkamatát a Bank of England.
Pénzügyi szektor Ön UniCredit-ügyfél? Akkor most elégedetten dörzsölheti a tenyerét
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 17:21
Újabb rekorddal zárta a harmadik negyedévet a bankcsoport.
Pénzügyi szektor Elfogyott a türelem, alaposan megleckéztetné a bankokat a svájci kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 15:07
Ahogy az korábban kiszivárgott a médiába, a svájci kormány bekeményít az ország nagybankjaival szemben azt követően, hogy egyiküket tavaly az adófizetők pénzét betolva kellett kivakarni a csődből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG