Új díjat alapított a Bank Guttman a családi vállalatok számára. A díjat Magyarországon, a Cseh Köztársaságban, Bulgáriában, Romániában, Lengyelországban és Ukrajnában ítélik majd oda első ízben az év végéig. A bécsi székhelyű Bank Gutmann – amely maga is családi tulajdonban van – annak okán tartotta fontosnak a díj megalapítását, hogy a közép- és kelet-európai magánbanki tevékenysége keretében a régió családi vállalat tulajdonosainak vagyonkezelésére specializálódott. „A Bank Gutmann Díj”a legjobb bevált gyakorlatokat működtető cégeket tünteti ki, és ezzel láthatóvá teszi a kiemelkedő családi vállalatok sikertényezőit” – mondta Gordian F. Gudenus, a Gutmann partnere. A Gutmann a barcelonai IESE Business School-lal együttműködve elemzi majd a régióbeli országok családi cégeit, és kiválasztják azokat a jelölteket, amelyek a legjobb bevált gyakorlatokra nyújthatnak mintát.
A Bank Gutmann már rendelkezik tapasztalattal a családi vállalatok támogatása terén: Magyarországon és Romániában például a Gutmann kezdeményezésére és támogatásával a családi cégek tulajdonosai külön egyesületet alapítottak. |
A díjat Bécsben megrendezett első „Családi Vállalat Tulajdonosok Napja” keretében mutatták be, amelyen a Gutmann által hat közép- és kelet-európai országból meghívott 65 családi vállalat első és második generációjának képviselői az utódlás kérdéséről és a nemzedékek közötti kommunikációról folytattak eszmecserét. Ennek jó apropóját adta a Gutmann tavalyi kutatása, amely első alkalommal mérte fel a családi vállalat tulajdonosok céljait és helyzetét Közép- és Kelet-Európában, valamint Ausztriában. A kutatási eredmények alapján a privát bank programsorozatot dolgozott ki, amelynek keretében 2014-ben már öt közép- és kelet-európai országban került sor a családi vállalattulajdonosokra szabott workshopokra és előadásokra, s 2015 első félévében további workshopokat szervez Bukarestben, Budapesten, Prágában, Szófiában és Varsóban.
A családi vállalatok mindenhol a gazdaság gerincét alkotják, ám a nyugat-európai országokkal szemben, ahol a vállalkozások akár több nemzedékre visszatekintő múlttal rendelkeznek, a közép- és kelet-európai családi cégek többsége az elkövetkező öt-tíz évben szembesül majd először a generációváltással. A gond az, hogy a régió a családi vállalatai kevés tapasztalattal és tudással rendelkeznek az utódlás kérdésében, ám nyitottak a jól bevált gyakorlatokra és a kölcsönös tapasztalatcserére – mondta Frank Lippitt, a Bank Gutmann vezérigazgatója és partnere.