Gyorsított eljárást szeretnének
A kormány egy minél hamarabb megindítandó jogi konzultációra kérte fel a devizahitelek ügyében Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettest, közigazgatási és igazságügyi minisztert - közölte néhány napja Orbán Viktor. Most úgy tűnik, megkezdődik a konzultáció. A miniszterelnök azt mondta: a kabinet azt szeretné, ha a Kúrián a szokásos ügymenettől és időrendtől eltérően - a magyar emberek érdeke szerinti időben - születne döntés.
A miniszterelnök-helyettestől Darák Péter, a Kúria elnöke, Polt Péter legfőbb ügyész, Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke, valamint Székely László alapjogi biztos kapott meghívást a jövő hét első felében történő egyeztetésre – tudta meg a Népszabadság.
Hányan perelik a bankokat? A devizában nyújtott kölcsön- illetve lízingszerződések közül 2,5 ezer van per alatt, 60 fejeződött be jogerősen, ebből hatot veszítettek el a bankok és lízingcégek, de felülvizsgálatra ezekben az ügyekben is a Kúriához fordulnak. Részletek >> |
A lap szerint Navracsics Tibor "dolga" nyilván az lesz a jövő héten, ha asztalhoz ül az igazságszolgáltatás képviselőivel, hogy az ügy társadalmi fontosságára és súlyára hivatkozva felvesse a soron kívüli döntéshozatalt Darák Péternek. Amennyiben ezt nem sikerülne elérnie a miniszternek, akkor a kormányfő fog találkozni a Kúria elnökével.
Mit ér majd a jogegységi döntés?
A kabinet szerint a jogegységi döntésnek azért van különös jelentősége, mert annak hatályosulásával a bírók az azonos tényállásokat, azonos élethelyzeteket azonos módon fogják megítélni, és azonos ítéletek születhetnek.
A Kúria múlt heti közleményéből viszont inkább az derül ki, hogy a jogegységi döntés eljárásjogi kérdéseket taglal, így nem alkalmas arra, hogy a kormányzati szervek vagy a közvélemény számára teljes egészében tisztázza a devizahiteles problémákat - írja a lap.
Ügyek pedig folyamatosan születnek: legutóbb közbenső ítéletében a Szegedi Ítélőtábla érvénytelenítette egy OTP-s devizahitel-szerződés egy pontját, amely egyoldalú módosítására adott lehetőséget. Információink szerint az OTP a Kúriához fordul felülvizsgálati kérelmével a jogerős ítélet miatt.