Az európai képviselő arra hívja fel az unió figyelmét, hogy a közös valuta megmentését követően fordítsa tekintetét az eurózónán kívüli tagállamok felé, és a rendelkezésre álló eszközeivel segítsen a devizahiteles családoknak kilábalni a létbizonytalanságból. Ennek érdekében azzal fordul a Bizottsághoz, hogy a lehető legrövidebb időn belül dolgozzon ki átfogó koncepciót és konkrét javaslatokat úgy a bankrendszer, mint a tagállamok részére a devizahitel-válság leküzdésére, a szociális krízis megelőzésére.
Az Európai Unió tagállamain belül a devizahitelekkel kapcsolatos problémák azonban csak azokat az országokat érintik súlyosan, ahol kifejezetten magas arányú a lakosság devizában történő eladósodottsága. Ezek közé az országok közé sorolható Magyarország, Románia és Litvánia.
Az uniós mentőcsomaggal kapcsolatos kezdeti vélemények úgy tűnik, hogy túlzottan elhamarkodottak voltak. Görögország leminősítése arra enged következtetni, hogy a adósságválsággal kapcsolatos problémák még koránt sem oldódtak meg. |
Herczog Edit véleménye szerint a múlt heti uniós mentőcsomag kedvező hatását már a pénteki gazdasági elemzések is alátámasztották: Európa közös valutája erőre kapni látszik. "Az euró megerősödése mindenképpen jó hír az eurózóna tagállamainak, de vajon mikor profitálhatnak ebből az eurózónán kívüli tagállamokban élő polgárok, akik az árfolyamok hullámvasutazásának leginkább kiszolgáltatottak, a devizában eladósodott családok százezrei?"
Az Európai Bizottságnak tett átfogó, az eurózónán kívüli övezetet is érintő intézkedéscsomag mellett - amely konkrétumokat nem tartalmaz - azt kérik a képviselők, hogy az alábbi lépéseket is fontolják meg.
Elsőként, hogy a hitelezéssel járó adminisztratív költségeket ne devizában, hanem az adott ország nemzeti valutájában számolják fel. Semmi nem indokolja, hogy az ügyfél "dupla árfolyamkockázatot" viseljen.
Másodszor: egy meghatározott, "közgazdaságilag indokolható árfolyamkockázat" felett a bank és az adós közösen viselje az árfolyam elszabadulásának kockázatát.
Harmadszor: a bankok térjenek vissza - a kamat, illetve a kamatfelár költségeket nem számítva – valamennyi egyéb feltételt tekintve a szerződéskori állapothoz.
Privátbankár