A jutalmaknak csak 20-30 százalékát lehet majd előre kifizetni Európában és az európai bankok kontinensen kívüli leányvállalatainál. Ehhez egy független jutalmazási döntőbizottságot kell felállítani, a prémiumok felét pedig részvényekben kell majd kifizetni. A bónusz ráadásul nem lehet magasabb, mint az illető alkalmazott fizetésének egy előre meghatározott hányada, a felső vezetés és a döntéshozók javadalmazását pedig nyilvánosságra kell hozni.
Egyes bankok szerint az intézkedések hatására népvándorlás indulhat be az alkalmazottak körében, akik számára sokkal vonzóbbak lehetnek olyan ázsiai országok, mint Szingapúr, ahol kevésbé szigorúak a jutalmazási és adózási szabályok, ráadásul a rohamosan fejlődő régiós piacokhoz is hozzáférést nyerhetnek. Sőt, mivel az európai pénzintézetek összes - tehát a világon bárhol alkalmazott - dolgozójára érvényes a korlátozás, bármely régióban beindulhat a munkaerővesztés.
Mindez azt is eredményezheti, hogy a nagy európai vállalatok áthelyezik székhelyüket Ázsiába, hogy elkerüljék a számukra hátrányos szabályozást. Érdekes, hogy Európa bankjainak egyik legfőbb bástyáját, Svájcot nem érintik a fejlemények, mivel az ország nem tagja az Európai Gazdasági Térségnek.
Privátbankár