Kedden, január 31-én lejárt a határideje a lakossági devizahitelek végtörlesztésének – pontosabban a végtörlesztések pénzügyi rendezésének - Magyarországon. Az osztrák bankok szerint az eddigi tartalékképzésük elegendő lesz a károk fedezésére, újabb kellemetlen meglepetésekre nem számítanak a magyar „hitelprogram” kapcsán – írja a Wirtschaftsblatt.at, amely elmagyarázza a végtörlesztés lényegét és a december végi, január végi határidők jelentőségét is.
Az Erste már az ősszel 200 millió euró (pénteki, 291,50 forintos árfolyamon 58,3 milliárd forint) céltartalékot képzett a veszteségekre. „Mai nézőpontunk szerint ezen a kereten belül maradunk” – mondta szóvivője a lapnak. A számításokhoz azt feltételezték, hogy ügyfeleik húsz százaléka fogja visszafizetni hitelét, a mintegy 25 százalékkal kedvezőbb devizaárfolyamon. A Raiffeisen Bank International vezérigazgatója, Herbert Stepic nemrég azt jelentette be, hogy cége 55-60 millió eurós (16,0-17,5 milliárd forintos) kárt fog szenvedni a végtörlesztésen, valamivel alacsonyabbat a vártnál. A bankok most, a határidő után nemsokára pontos adatokkal fognak rendelkezni.
Az Unicredit érdekeltségi körébe tartozó osztrák Bank Austria egyelőre nem nyilatkozott a veszteségeiről. Annyit mondott, hogy a végtörlesztés kevésbé erősen érinti, mint a konkurenseit. A Der Standard című osztrák lap azonban úgy tudja, hogy ezen bankcsoport vesztesége is a tízmillió eurós nagyságrendű tartományban van, de annak alsó részén.
A magyar Bankszövetség a napokban jelentette be, hogy számításai szerint a bankszektor teljes végtörlesztési vesztesége 210 milliárd forint lesz. A PSZÁF várhatóan február 7-én teszi közé statisztikáit.