2008 negyedik negyedéve óta folyamatosan romlik a magyarországi banki hitelportfólió minősége - mondta el előadásában Balogh László, a PSZÁF alelnöke. Idén szeptemberben a 90 napon túl késedelmes hitelek aránya 7,9 százalék volt; a portfólió romlása azonban még nem érte el a mélypontot; ez várhatóan (és remélhetőleg) 2011 folyamán bekövetkezik.
A lakossági jelzáloghitelek bruttó állományán belül 2010. szeptember 30-án a devizahitelek aránya 78% volt - hívta fel a figyelmet Balogh László. Ezek túlnyomó többsége változó kamatozású; ez lehetőséget ad arra, hogy a bank az általános kamatszint mellett a saját forrásköltségeit és hitelkockázati költségeit is beépítse a hitelkamatba.
Annak megállapítása, hogy a bank milyen indokok mentén változtatja hiteleinek költségét, még a hozzáértők számára is nehéz feladat. Bár a banki magatartási kódex szabályozza valamelyest a kamatmegállapítás szabadságát, de ennek ellenére szükséges lenne a kamat meghatározására vonatkozó szabályozás szigorítása - véli a PSZÁF alelnöke.
Nyugat-Európában a banki szféra elfogadta a szigorúbb szabályozást; nemzetközi összehasonlításban pedig még Romániában is kedvezőbb feltételekkel forgalmazzák a devizahiteleket, mint Magyarországon. Hosszú távon szabályozási megoldásokra is szükség lesz arra, hogy az átláthatóság, a kiszámíthatóság mellett - a kamatkörnyezet fair követését lehetővé téve - a hitelek optimális árazását, a versenyhelyzet fokozását biztosítani lehessen.
Növelni kell a kamat transzparenciát, fel kell zárkóznunk a pozitív európai üzleti-fogyasztói gyakorlathoz - hívta fel a figyelmet Balogh László. A PSZÁF ennek érdekében markánsan erősödő fogyasztóvédelmi célokat fogalmazott meg, a folyamat szellemében 2011 közepétől felállítják az új Pénzügyi Békéltető Testületet, amely a polgárjogi viták rendezését a - sokszor jelentős költségekkel járó - bírósági eljárások kihagyásával segít majd rendezni.
A hitelezési helyzet javulása a nemzetközi tényezők, illetve a növekedés-orientált gazdaságpolitika függvénye; a kockázati felárak növekedése mindazonáltal főként a nemzetközi helyzet alakulásától függ. Magyarország többek között a nemzeti eszközkezelő mechanizmus, a kkv-k támogatása, hitelgarancia, adócsökkentés, az átláthatóságot erősítő szabályozás segítségével tudja javítani a hazai hitelpiac helyzetét. A nemzeti eszközkezelővel kapcsolatosan azonban egyelőre a PSZÁF alelnöke sem tudott részletekkel szolgálni a konferencián.
Privátbankár - Gáspár András