Az első londoni elemzések kiemelik, hogy az értekezlet valójában nem döntött a bankok feltőkésítéséről, hanem csak előírta számukra a tőkemegfelelési ráta emelését.
A City egyik legnagyobb befektetési csoportja, a Barclays Capital közgazdászainak kommentárja szerint az uniós vezetők a bankokra hagyták, hogy miként érik el az előírt 9 százalékos alapszintű - ugynevezett Tier 1 - tőkemegfelelési rátát a jövő júniusi határidőig.
Ugyanezt emelték ki csütörtöki értékelésükben az egyik vezető londoni pénzügyi elemzőközpont, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) szakértői is. A ház szerint az euróövezeti bankok ténylegesen nem kaptak pénzügyi segítséget, csak "megmondták nekik", hogy emeljék tőkemegfelelési mutatóikat 9 százalékra, vagyis a Bázel III. kockázatfedezeti előírásokban szereplő 7 százalékos minimumcél fölé. Az ehhez szükséges tőkét a bankoknak kell megtalálniuk, és ez a gyakorlatban csak a hitelezés visszafogásával - és így a növekedés további lassulásával -, vagy külső befektetők bevonásával lehetséges.
A londoni elemzőkkel ellentétben a kínai külügyminisztérium üdvözölte az euróövezeti válságkezelő csomag elfogadását valamint közölte, hogy Peking támogatja az uniós intézkedéseket.
A minisztérium szóvivője sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy reményeik szerint a csúcson született megállapodások növelik a piac bizalmát. Csiang Ju egyúttal megerősítette, hogy a kínai államfő gazdasági kérdésekről folytat majd telefonbeszélgetést Nicolas Sarkozy francia elnökkel.
Egy uniós forrás szerint a két államfő Peking lehetséges részvételéről tárgyal az euróövezeti mentőalapban. A Financial Times korábbi értesülései szerint Kína és Brazília érdeklődését fejezte ki az euróövezet megsegítését célzó 390 milliárd dolláros IMF-alap feltőkésítése iránt.
MTI