8p

A 2021-ben még 28 tagot számláló hazai bankrendszer összesített mérlegfőösszege egy év alatt két-, az adózott eredménye azonban háromszámjeggyel nőtt – egészen pontosan több mint a kétszeresére. Utóbbi ismeretében már kézenfekvőnek tűnik, a kormányzat miért csapott le a különbözetre, s kötelezte a hitelintézeteket arra, összesen 300 milliárd forinttal járuljanak hozzá a két új alap, a rezsi- és s honvédelmi felöltéséhez. Idén is összeállítottuk banki toplistánkat.

Arra már a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szokásos, március eleji közléséből következtetni lehetett, hogy a 2020 márciusában berobbant koronavírus-járvány utáni év a gazdaság oly sok vállalati szereplőjéhez hasonlóan a hazai bankoknak is jobban sikerült. Sőt, sokkal jobban. Igaz, az MNB konszolidált számokat tett közzé – vagyis nemcsak a bankok, hanem az azok érdekeltségei körükbe tartozó cégekkel együtt „feldúsított” adatait –, a tendencia egyértelműen kiolvasható. 

Jó évük volt a nagybankoknak. Fotó: MTI
Jó évük volt a nagybankoknak. Fotó: MTI

 

A bankok aktivitását kifejező mérlegfőösszegek azt mutatják, hogy a gazdaságnak a Covid első hullámát követő újraindulásához ők is jelentősen hozzájárultak. A hazai hitelintézeti szektor konszolidált mérlegfőösszege 2021-ben 70 186 milliárd forintot tett ki, ez közel 16 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Ráadásul ezt anélkül sikerült elérni, hogy sor került volna külföldi hitelintézet akvizíciójára. A hitelállomány 17, míg a hitelviszonyt megtestesítő értékpapíroké 13 százalékkal bővült egy év alatt. De a betétállomány is fel tudott mutatni 15,6 százalékos gyarapodást – vagyis a jegybank és a kormány megítélése szerint alacsonyan tartott betéti kamatok sem riasztották el az ügyfeleket, sőt.

Ráadásul a hazai bankszektor 2021-ben konszolidált szinten több mint duplaannyi, egészen pontosan 820 milliárd forintos adózott nyereséget ért el, mint egy évvel korábban. A jelentős eredményjavulás alapvetően annak köszönhető, hogy a bankok tavalyi összesített nettó kamateredménye 17,8, míg a nettó díj- és jutalékeredményük 12,6 százalékkal lett magasabb a 2020-asnál. Már akkor kaptak az MNB-től ejnyebejnyét, hogy a jegybanki alapkamat jelentős növekedését a betéteiknél nem érvényesítették olyan hevességgel, mint a hiteleiknél. Az igazi feketelevest azonban az ötödik Orbán-kormány megalakulását követően szolgálták fel nekik: együttesen 250 milliárd forintot kell leszurkolniuk különadó formájában azért, mert az átlagos 0,7 százalékos betéti és 7 százalékos hitelkamatok közötti különbözeten extraprofitot értek el. Ahogy Nagy Márton újdonsült gazdaságfejlesztési miniszter fogalmazott az extraprofit-adó bejelentésekor a Kormányinfón, ez olyan haszon, amelyért a bankok semmit nem tettek meg, kvázi az az ölükbe pottyant.

Persze ne feledjük, a bankszektor eredményén az is dobott, hogy míg 2020-ban a korábbi évekhez viszonyítva jóval nagyobb összegű nettó értékvesztésre és céltartalékképzésre kényszerültek, addig 2021-ben ilyen címeken közel kétötöddel kevesebbet kellett kihasítaniuk.

Az MNB ugyanakkor nem konszolidált, vagyis csupán az egyes bankok mutatóit tartalmazó adatokat is közzétett. Eszerint a hitelintézetek 2021-ben együttesen 555 milliárd forint adózott eredményt értek el, ez is több mint a két és félszerese az előző évinek.

Azt azonban, hogy a mérlegfőösszegek és adózott eredmények kétszámjegyű szektorszintű növekedéséhez az egyes bankok mennyivel járultak hozzá, csak most vált ismertté, midőn a többi gazdálkodó szervezethez hasonlóan a bankoknak is közzé kellett tenniük kedd éjfélig a 2021-es adataikat. Ezt kettő – a KDB Bank és az orosz-ukrán háború számára negatív következményei miatt ez év márciusától végelszámolás alatt álló Sberbank – kivételével meg is tették.

Lapunk a megjelent adatok ismeretében készítette el az immár hagyományosnak tekinthető rangsorait.

Kezdjük először is a mérlegfőösszegekkel. Az éves beszámolókban fellelhető adatok alapján a 26 bank 2021-ben együttesen 56 ezer milliárd forintot megközelítő eszköz-, illetve forrásállománnyal zárt, 15 százalékkal többel, mint 2020-ban.

Nem csoda, hogy az egyenkénti éves adatokban csak új sorjáznak a kétszámjegyek, tizenheten is ilyen arányban növelték az aktivitásukat a tavalyelőtti évről a tavalyira – köztük kivétel nélkül a 2021-ben még kilencfős nagybanki kör tagjai (amely azzal, hogy a Budapest Bank (BB) idén március 31-ével beolvadt az MKB Bankba, nyolcasra szűkült). 

A legnagyobb arányban, egyenként húsz-húsz százalékot meghaladóan az OTP Bank, a Duna Takarék Bank és az OTP Jelzálogbank mérlegfőösszege gyarapodott. 

Ugyanakkor három bank is akadt, amely zsugorodott, méghozzá ugyancsak kétszámjeggyel. Ezek: a Magyar Cetelem, az UniCredit Jelzálogbank és a Commerzbank. 

A trióból az UniCredit Jelzálogbank visszaesése azért számít némi meglepetésnek, mivel versenytársai a maguk mögött hagyott évben is fejlődtek, a már említett, a top 3-ba bekerült OTP jelzálogbankja mellett szinte hajszálra ugyanennyivel növelte a mérlegfőösszegét a K&H szakosított hitelintézete, míg a Takarékbank és az Erste jelzálogbankja közel 9, illetve csaknem 7 százalékkal. 

A másik két mínuszos közül a Magyar Cetelemet az érinthette érzékenyen, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) döntése értelmében tavaly július 1-jétől nem forgalmazhatta a fogyasztóbarát minősítésű személyi kölcsöneit, mivel az MNB úgy ítélte meg, hogy nem biztosította azok teljeskörű online hitelfelvétel lehetőségét. A felfüggesztés ugyan később megszűnt, de csak karácsony előtt három nappal.

Azt is csak feltételezni lehet, hogy a Commerzbankra fékezően hathatott, hogy a tavaly karácsony előtt egy héttel tető alá hozott megállapodás alapján megveszi őt az Erste Bank Hungary Zrt., a tranzakció várhatóan ez év második felében zárul. Így a már említett BB mellett a Commerzbank neve is valószínűleg utoljára szerepel az éves rangsorunkban. 

A mérlegfőösszegek alapján felállított listán több helycsere is történt 2021-ben az előző évhez képest. Az MKB például a Takarékbank elé került, ami utóbbit aligha bosszanthatja, lévén, hogy jövő ilyenkor már egy testben lesznek, 2023. május 1-jével ugyanis egyesülnek egymással.

A Takarékbank másik reprezentánsa, az MTB is kénytelen volt átadni a helyét a tavalyelőtt még mögötte elhelyezkedett Eximbanknak, az állam szakosított hitelintézetének. De a hátsóbb traktusokban is végbementek változások:

  • az OTP-csoporthoz tartozó Merkantil Bank és a Gránit Bank a Takarék Jelzálogbankot,
  • a Bank of China és a Magnet Bank az UniCredit Jelzálogbankot,
  • a Duna Takarék Bank és a Sopron Bank pedig a Cetelemet

utasította maga mögé.

Cikkünk elején már alaposan kiveséztük, milyen eredményesen zárta a hazai bankszektor a 2021-es évét – magas labdát adva ezzel a választási célú kiköltekezés miatti lyukak betömése végett forrás után kutató kormányzatnak. Érdekes, hogy nekünk az MNB által említett 555 milliárd a banki éves beszámolók egyenkénti alapos átböngészése után nem jött ki (s nem azért, mert a KDB és a Sberbank adatai nem kerültek még nyilvánosságra), de az arányok, a csaknem két és félszeres éves gyarapodás igen.

Az aligha furcsa, hogy ehhez a teljesítményhez a legnagyobb mértékben a nagybankok járultak hozzá, igaz, csak nyolcan, ők együttesen csaknem 424 milliárd forintnyi profitot termeltek. Közéjük csak az OTP Jelzálogbank tudott befurakodni, hála a 23,5 milliárdot meghaladó profitjának.

A nagybanki kakukktojás a Takarékbank, amely ráadásul a 26-os mezőnyből is kilóg azáltal, hogy egyedüliként lett veszteséges 2020 után 2021-ben is.

Vele együtt összességében tavaly kettővel kevesebb bank eredménye lett mínuszos (hangsúlyozva ismét, hogy ez a szám a két mulasztó bank jelentése után még módosulhat), szemben az egy évvel korábbi héttel. Négyen is tavaly kerültek bajba, a 2020-ben még nyereséges Bank of China, a Commerzbank, az Erste Jelzálogbank és a Cetelem is 2021-ben váltott veszteségbe– ami egyszersmind azt is jelenti, hogy a Commerzbank és a Cetelem mindkét fő mutatója (mint fentebb láthattuk, az eredmény mellett a mérlegfőösszeg) értéke is elmaradt a tavalyelőttitől.

Ugyancsak négyen viszont ellenkező pályát futottak be, az OTP Jelzálogbanknak, az MFB-nek, az Eximbanknak és a Polgári Banknak is sikerült a 2020-ban még negatív eredményét 2021-ben pozitívba fordítania.

Az eredmények alapján felállított rangsorban még nagyobb és több helycsere történt, olyan sok, hogy ezen most nem érdemes végigmenni. Így csak ebben az összevetésben is a legkiugróbb teljesítményt elért triót említenénk. Ezek: a Magnet Bank, az MKB és a Sopron Bank.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
Pénzügyi szektor Szebb arcát mutatja a szomszédunkban az infláció
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 15:46
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 3,0 százalék volt májusban, miután áprilisban 3,1 százalékos emelkedést jegyeztek fel – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) végleges adataiból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG