8p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 2021-ben még 28 tagot számláló hazai bankrendszer összesített mérlegfőösszege egy év alatt két-, az adózott eredménye azonban háromszámjeggyel nőtt – egészen pontosan több mint a kétszeresére. Utóbbi ismeretében már kézenfekvőnek tűnik, a kormányzat miért csapott le a különbözetre, s kötelezte a hitelintézeteket arra, összesen 300 milliárd forinttal járuljanak hozzá a két új alap, a rezsi- és s honvédelmi felöltéséhez. Idén is összeállítottuk banki toplistánkat.

Arra már a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szokásos, március eleji közléséből következtetni lehetett, hogy a 2020 márciusában berobbant koronavírus-járvány utáni év a gazdaság oly sok vállalati szereplőjéhez hasonlóan a hazai bankoknak is jobban sikerült. Sőt, sokkal jobban. Igaz, az MNB konszolidált számokat tett közzé – vagyis nemcsak a bankok, hanem az azok érdekeltségei körükbe tartozó cégekkel együtt „feldúsított” adatait –, a tendencia egyértelműen kiolvasható. 

Jó évük volt a nagybankoknak. Fotó: MTI
Jó évük volt a nagybankoknak. Fotó: MTI

 

A bankok aktivitását kifejező mérlegfőösszegek azt mutatják, hogy a gazdaságnak a Covid első hullámát követő újraindulásához ők is jelentősen hozzájárultak. A hazai hitelintézeti szektor konszolidált mérlegfőösszege 2021-ben 70 186 milliárd forintot tett ki, ez közel 16 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Ráadásul ezt anélkül sikerült elérni, hogy sor került volna külföldi hitelintézet akvizíciójára. A hitelállomány 17, míg a hitelviszonyt megtestesítő értékpapíroké 13 százalékkal bővült egy év alatt. De a betétállomány is fel tudott mutatni 15,6 százalékos gyarapodást – vagyis a jegybank és a kormány megítélése szerint alacsonyan tartott betéti kamatok sem riasztották el az ügyfeleket, sőt.

Ráadásul a hazai bankszektor 2021-ben konszolidált szinten több mint duplaannyi, egészen pontosan 820 milliárd forintos adózott nyereséget ért el, mint egy évvel korábban. A jelentős eredményjavulás alapvetően annak köszönhető, hogy a bankok tavalyi összesített nettó kamateredménye 17,8, míg a nettó díj- és jutalékeredményük 12,6 százalékkal lett magasabb a 2020-asnál. Már akkor kaptak az MNB-től ejnyebejnyét, hogy a jegybanki alapkamat jelentős növekedését a betéteiknél nem érvényesítették olyan hevességgel, mint a hiteleiknél. Az igazi feketelevest azonban az ötödik Orbán-kormány megalakulását követően szolgálták fel nekik: együttesen 250 milliárd forintot kell leszurkolniuk különadó formájában azért, mert az átlagos 0,7 százalékos betéti és 7 százalékos hitelkamatok közötti különbözeten extraprofitot értek el. Ahogy Nagy Márton újdonsült gazdaságfejlesztési miniszter fogalmazott az extraprofit-adó bejelentésekor a Kormányinfón, ez olyan haszon, amelyért a bankok semmit nem tettek meg, kvázi az az ölükbe pottyant.

Persze ne feledjük, a bankszektor eredményén az is dobott, hogy míg 2020-ban a korábbi évekhez viszonyítva jóval nagyobb összegű nettó értékvesztésre és céltartalékképzésre kényszerültek, addig 2021-ben ilyen címeken közel kétötöddel kevesebbet kellett kihasítaniuk.

Az MNB ugyanakkor nem konszolidált, vagyis csupán az egyes bankok mutatóit tartalmazó adatokat is közzétett. Eszerint a hitelintézetek 2021-ben együttesen 555 milliárd forint adózott eredményt értek el, ez is több mint a két és félszerese az előző évinek.

Azt azonban, hogy a mérlegfőösszegek és adózott eredmények kétszámjegyű szektorszintű növekedéséhez az egyes bankok mennyivel járultak hozzá, csak most vált ismertté, midőn a többi gazdálkodó szervezethez hasonlóan a bankoknak is közzé kellett tenniük kedd éjfélig a 2021-es adataikat. Ezt kettő – a KDB Bank és az orosz-ukrán háború számára negatív következményei miatt ez év márciusától végelszámolás alatt álló Sberbank – kivételével meg is tették.

Lapunk a megjelent adatok ismeretében készítette el az immár hagyományosnak tekinthető rangsorait.

Kezdjük először is a mérlegfőösszegekkel. Az éves beszámolókban fellelhető adatok alapján a 26 bank 2021-ben együttesen 56 ezer milliárd forintot megközelítő eszköz-, illetve forrásállománnyal zárt, 15 százalékkal többel, mint 2020-ban.

Nem csoda, hogy az egyenkénti éves adatokban csak új sorjáznak a kétszámjegyek, tizenheten is ilyen arányban növelték az aktivitásukat a tavalyelőtti évről a tavalyira – köztük kivétel nélkül a 2021-ben még kilencfős nagybanki kör tagjai (amely azzal, hogy a Budapest Bank (BB) idén március 31-ével beolvadt az MKB Bankba, nyolcasra szűkült). 

A legnagyobb arányban, egyenként húsz-húsz százalékot meghaladóan az OTP Bank, a Duna Takarék Bank és az OTP Jelzálogbank mérlegfőösszege gyarapodott. 

Ugyanakkor három bank is akadt, amely zsugorodott, méghozzá ugyancsak kétszámjeggyel. Ezek: a Magyar Cetelem, az UniCredit Jelzálogbank és a Commerzbank. 

A trióból az UniCredit Jelzálogbank visszaesése azért számít némi meglepetésnek, mivel versenytársai a maguk mögött hagyott évben is fejlődtek, a már említett, a top 3-ba bekerült OTP jelzálogbankja mellett szinte hajszálra ugyanennyivel növelte a mérlegfőösszegét a K&H szakosított hitelintézete, míg a Takarékbank és az Erste jelzálogbankja közel 9, illetve csaknem 7 százalékkal. 

A másik két mínuszos közül a Magyar Cetelemet az érinthette érzékenyen, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) döntése értelmében tavaly július 1-jétől nem forgalmazhatta a fogyasztóbarát minősítésű személyi kölcsöneit, mivel az MNB úgy ítélte meg, hogy nem biztosította azok teljeskörű online hitelfelvétel lehetőségét. A felfüggesztés ugyan később megszűnt, de csak karácsony előtt három nappal.

Azt is csak feltételezni lehet, hogy a Commerzbankra fékezően hathatott, hogy a tavaly karácsony előtt egy héttel tető alá hozott megállapodás alapján megveszi őt az Erste Bank Hungary Zrt., a tranzakció várhatóan ez év második felében zárul. Így a már említett BB mellett a Commerzbank neve is valószínűleg utoljára szerepel az éves rangsorunkban. 

A mérlegfőösszegek alapján felállított listán több helycsere is történt 2021-ben az előző évhez képest. Az MKB például a Takarékbank elé került, ami utóbbit aligha bosszanthatja, lévén, hogy jövő ilyenkor már egy testben lesznek, 2023. május 1-jével ugyanis egyesülnek egymással.

A Takarékbank másik reprezentánsa, az MTB is kénytelen volt átadni a helyét a tavalyelőtt még mögötte elhelyezkedett Eximbanknak, az állam szakosított hitelintézetének. De a hátsóbb traktusokban is végbementek változások:

  • az OTP-csoporthoz tartozó Merkantil Bank és a Gránit Bank a Takarék Jelzálogbankot,
  • a Bank of China és a Magnet Bank az UniCredit Jelzálogbankot,
  • a Duna Takarék Bank és a Sopron Bank pedig a Cetelemet

utasította maga mögé.

Cikkünk elején már alaposan kiveséztük, milyen eredményesen zárta a hazai bankszektor a 2021-es évét – magas labdát adva ezzel a választási célú kiköltekezés miatti lyukak betömése végett forrás után kutató kormányzatnak. Érdekes, hogy nekünk az MNB által említett 555 milliárd a banki éves beszámolók egyenkénti alapos átböngészése után nem jött ki (s nem azért, mert a KDB és a Sberbank adatai nem kerültek még nyilvánosságra), de az arányok, a csaknem két és félszeres éves gyarapodás igen.

Az aligha furcsa, hogy ehhez a teljesítményhez a legnagyobb mértékben a nagybankok járultak hozzá, igaz, csak nyolcan, ők együttesen csaknem 424 milliárd forintnyi profitot termeltek. Közéjük csak az OTP Jelzálogbank tudott befurakodni, hála a 23,5 milliárdot meghaladó profitjának.

A nagybanki kakukktojás a Takarékbank, amely ráadásul a 26-os mezőnyből is kilóg azáltal, hogy egyedüliként lett veszteséges 2020 után 2021-ben is.

Vele együtt összességében tavaly kettővel kevesebb bank eredménye lett mínuszos (hangsúlyozva ismét, hogy ez a szám a két mulasztó bank jelentése után még módosulhat), szemben az egy évvel korábbi héttel. Négyen is tavaly kerültek bajba, a 2020-ben még nyereséges Bank of China, a Commerzbank, az Erste Jelzálogbank és a Cetelem is 2021-ben váltott veszteségbe– ami egyszersmind azt is jelenti, hogy a Commerzbank és a Cetelem mindkét fő mutatója (mint fentebb láthattuk, az eredmény mellett a mérlegfőösszeg) értéke is elmaradt a tavalyelőttitől.

Ugyancsak négyen viszont ellenkező pályát futottak be, az OTP Jelzálogbanknak, az MFB-nek, az Eximbanknak és a Polgári Banknak is sikerült a 2020-ban még negatív eredményét 2021-ben pozitívba fordítania.

Az eredmények alapján felállított rangsorban még nagyobb és több helycsere történt, olyan sok, hogy ezen most nem érdemes végigmenni. Így csak ebben az összevetésben is a legkiugróbb teljesítményt elért triót említenénk. Ezek: a Magnet Bank, az MKB és a Sopron Bank.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG