Az amerikai pénzügyminisztérium pénteki bejelentése szerint a rendszer reformjának keretében csökkentenék az állami befolyást az ingatlanfinanszírozásra, erősítenék a fogyasztók védelmét, és növelnék a befektetőkkel kapcsolatos átláthatóságot. Timothy Geithner pénzügyminiszter szerint a kormányzati szerepvállalás csökkentése a jelzálogpiacon 5-7 évet vesz igénybe.
A három lehetséges irány közül a Kongresszus választ majd. A lehetséges változatok szerint a kormányzat vagy majdnem teljesen kivonulna a jelzáloghitel-piacról, vagy a piacot csak stresszhelyzet esetén támogatnák, vagy csak a magáncégek jelzáloghitel-befektetéseire adnának állami garanciát.
Az 1938-ban alapított Fannie Mae - Federal National Mortgage Association, vagyis Országos Szövetségi Jelzáloghitel Társulás - és az 1970-ben létrehozott Freddie Mac - Federal Home Loan Mortgage Corporation, azaz Szövetségi Lakáskölcsön Részvénytársaság - egyaránt úgynevezett kormány szponzorálta vállalkozás, vagyis magántőkével, magáncégként működik, de törvényben rögzített alapokmánnyal és céllal.
Feladatuk a jelzáloghitelezés finanszírozásának biztosítása: felvásárolják az elsődleges hitelező pénzintézetektől a jelzálog-követeléseket, majd ezekre építve származékos termékeket - jelzáloghitellel fedezett értékpapírokat - terítenek a szabadpiacon, ily módon biztosítva és növelve az elsődleges jelzáloghitelezés tőkeforrását.
A rendszer megfelelően működött egészen a válság elmélyüléséig, amikor hirtelen mindkét társaság a szakadék szélén találta magát, és csak állami segítséggel sikerült megmenekülnie. Így kerültek állami felügyelet alá, és a Fehér Házban azóta gondolkodnak további sorsukon.
A Fannie Mae és a Freddie Mac 2008 szeptemberi kormányzati átvétele óta mintegy 150 milliárd dollár állami segélyt nyelt el.
MTI