A pénzügyi jogok biztosa szerint először is azt kell megvizsgálni, hogy a forintban folyósított és forintban törlesztett deviza alapú hitelt valójában devizában nyilvántartott forinthitelként kell-e kezelni, írta közleményében Doubravszky György. Amennyiben ez így van, és ezt az állítást a készülő szakértői vizsgálat részletesen alátámasztja, akkor a devizában nyilvántartott forinthitelt hibás terméknek kell minősíteni.
A pénzügyi biztos hangsúlyozta: a hibás termékért a gyártó, a forgalmazó és az engedélyező egyaránt felelősséggel tartozik. A hibás pénzügyi terméket pedig a fogyasztónak joga van a folyósítás napjának dátumával a folyósító bank által forgalmazott másik termékre, vagyis forinthitelre váltani. Mivel a folyósítás időszakában a pénzügyi fogyasztóvédelem hiányosan működött, de életbe lépett már az európai uniós szabályozás, ezért az így választható forinthiteleknek is ehhez a szabályozáshoz kell igazodniuk.
Doubravszky György részletes szakmai javaslatot készít a magyarországi háztartások devizakitettségéből adódó társadalmi feszültségek megelőzésére és a devizahitelezésből adódó társadalmi problémák végleges megoldására. A javaslat kidolgozásában a jogi szakértők közreműködése mellett számít Boros Imre, Makkos Albert és Varga István közgazdászok tanácsaira is.
A pénzügyi biztos az Országgyűlés fogyasztóvédelmi bizottsága ülésén azt mondta, hogy nem azt javasolja majd, hogy a jelenlegi árfolyamon forintosítsák a devizahiteleket, mert "ez egy igazságtalan helyzet szentesítése lenne". A pénzügyi jogok biztosa kiemelte: javaslatának az lesz a kiindulópontja, hogy a devizában nyilvántartott, de forintban felvett, és abban is törlesztett hitelekre számos olyan költség - például árfolyamrés - rakódott, amely definíció szerint nem rakódhatott volna rá.
Hozzátette: senkinek nem érdeke, hogy a magyar bankrendszer bármilyen szempontból meginogjon, de mindenkinek érdeke, hogy olyan megoldás szülessen, amely az államnak, a hiteleseknek és a bankszövetségnek is kedvező, még ha rövid távon úgy is tűnik, hogy veszteséget hoz a bankoknak.