A portfolio.hu Budapest Economic Forum konferenciájának közönségszavazásán kiderült: a hallgatóság 68%-a arra számít, hogy a nyolc magyarországi nagybankból kettő vagy három bank tulajdonosa a következő öt évben elhagyja Magyarországot. Egy másik szavazás során a legtöbben (44%-nyian) mégis arra szavaztak, hogy csak 2020 után, vagy soha nem kerül többségi hazai tulajdonba a bankszektor.
Vojnits Tamás, a Takarékbank elnöke szerint nehéz lesz megtalálni azt az árat, amely a bankok esetében összehozhatja az eladót és a vevőt. Nem egyértelmű, hogy a külföldi akvizícióknak miben áll az értékteremtő ereje. Kevés a sikeres akvizíciós példa. Van még mit megtakarítani a költségek terén - említett egy másik lehetőséget a változásra.
Ez nem szerelem Az osztrák Raiffesen pénzügyi vezetője problematikusnak nevezte a magyarországi bankadót és a devizahitelesek ügyének kormányzati kommunikációját; Martin Grüll egy bécsi rendezvényen úgy fogalmazott: nincs "bensőséges szerelmi viszony" a Raiffeisen és a magyar kormány között. Részletek >> |
Nagy Márton, az MNB ügyvezetője kiemelte: a nagybankok részesedése jellemzően csökken, átrendeződőben van a piac, de még nincsenek jelentős kilépők és belépők. A leánybankok árazása mellett az akvizíciók lehetőségének mérlegelése során fontos szempont, hogy 10 milliárd euró fölött van még mindig az anyabanki források aránya, amit eladás esetén valahonnan pótolni kell. Bizonyos nagybankok esetében kizárt, hogy eladásra kerüljenek. Amíg a 150% fölötti hitel/betét arányt nem hozzák le 100% környékére, nem tudnak kilépni a piacról. Új szereplők csak közép- és hosszú távon jelentkezhetnek - vélte.
Heinz Wiedner, a Raiffeisen vezérigazgatója szerint a befektetők számottevő (pl. 15% körüli) tőkearányos megtérülést szeretnének elérni, ezt azonban a jelenlegi környezetben bajosan tudják elérni. A következő öt évben lesznek változások szerinte akvizíciós téren is.
Gyuris Dániel, az OTP Jelzálogbank elnöke kétszintű változásokra számít: anyabanki összeolvadások érinthetnek hazai szereplőket, és van rá esély, hogy specializációt, profilváltást kereső átalakulások lesznek. A magyar bankszektor az elmúlt 10-15 évben igazolta szerinte a lakossági és a vállalati üzletágban is, hogy képes erős versenyre.