1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Lényegesen csökkent a pénzügyi vállalkozások ügyfelekkel szembeni követeléseinek volumene tavaly a negyedik negyedévben; a szektor - döntően az értékvesztés és céltartalék képzés miatt - már három éve veszteséges, s egyelőre nem is várható javulás a pénzügyi felügyelet gyorselemzése szerint.

A pénzügyi vállalkozások eszközei között meghatározó súlya (86-88 százalék) van az ügyfelekkel szembeni követeléseknek. Tavaly a negyedik negyedévben az előzőekhez hasonlóan lényegesen, 6,9 százalékkal csökkent a pénzügyi vállalkozások ügyfelekkel szembeni bruttó követelésállományának árfolyamszűrt értéke, s ezzel csaknem párhuzamosan szűkült a szektor teljes eszközállománya is a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) honlapján közzétett elemzés szerint. A szektor bruttó eszközeinek állománya 2011 végén 3.004,8 milliárd forintot tett ki, 7,6 százalékkal zsugorodott egy év alatt.

A gépjármű-finanszírozásból származó követelések árfolyamszűrten 10,7 százalékkal, az ingatlanfinanszírozásból származók 2,9 százalékkal estek vissza tavaly az utolsó negyedévben. Az utóbbi zsugorodásának oka döntően a végtörlesztés, ami miatt 2011 negyedik negyedévében aktuális árfolyamon 15,2 milliárd forintnyi hitelállomány szűnt meg, miközben a pénzügyi vállalkozások december végéig mindössze 1,4 milliárd forint kiváltó hitelt nyújtottak.

A szektor fő finanszírozói hagyományosan a hitelintézetek, 2011-ben a hitelintézetekkel szembeni kötelezettségek adták a források több mint négyötödét (december végén 81,3 százalékát).

A saját tőke összege az egész év folyamán zsugorodott, a 2010. év végi 159,042 milliárdról 2011 végére 115,955 milliárd forintra, forrásokon belüli aránya egy százalékponttal 4,6 százalékra csökkent a negyedik negyedévben. Habár a forint árfolyamának jelentős volatilitása, illetve az eszközállományra jellemző magas devizaarány miatt a saját tőke arány is ingadozik, egyértelműen látszik, hogy a zsugorodó piacon növekvő tőkeáttétellel működik a szektor - állapítja meg a PSZÁF.

A pénzügyi vállalkozások 2011-ben az előzetes adatok szerint 60,1 milliárd forint adózott veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni. A negyedik negyedév vesztesége kiemelkedően magas, 46,2 milliárd forint volt, aminek kialakulásában meghatározó szerepet játszott a nettó értékvesztés és céltartalék képzés negyedéves rekordösszege: október és december között képződött e tartalékok éves nettó növekményének a 46 százaléka (56,7 milliárd forint). A felügyelet szerint a portfólió minősége alapján a tendencia megtörésére egyelőre nem lehet számítani.

A szektor harmadik éve termel veszteséget. A pénzügyi vállalkozások 2008-at még 29,647 milliárd forint adózott nyereséggel zárták, azóta évről évre növekvő összegű veszteségről adnak számot: adózás utáni veszteségük 2009-ben 15,204 milliárd forint, 2010-ben 44,704 milliárd forint, 2011-ben már 60,1 milliárd forint volt.

Tavaly év végén 248 pénzügyi vállalkozás működött, számuk egy év alatt 16-tal csökkent.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Kiderült, mire számít az Erste
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 10:25
A hitelállomány stagnálása mellett a betéteknél növekedést ért el az Erste Csoport. 
Pénzügyi szektor Huszonnégymilliárd forint osztalékot fizet az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 16:47
Rendkívül sikeresnek tartja első évét a társaság.
Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG