1p
Sokan még mindig félnek a hiteltől és így a hitelkártyáktól is Magyarországon, pedig aki tudatosan használja kártyáját, több tízezer forintot is spórolhat. Ha a kamatmentes időszakban törlesztünk, akkor tulajdonképpen ingyen használtuk a bank pénzét és még spóroltunk is vele. A vásárlás olyan a hitelkártyával, mintha mindig leárazás lenne.

Mi a különbség a hitelkártya és a bankkártya között?

A betéti kártya bankszámlához kapcsolódik, használatának fedezetéül pedig a számlán lévő pénz vagy a számlához kapcsolódó hitelkeret szolgál. A hitelkártya ezzel szemben több, mint egy egyszerű betéti kártya. A hitelkártyához nem szükséges külön bankszámla, a kártyabirtokos a bank által rendelkezésére bocsátott hitelkeretet használhatja vásárlásra és – kártyatípus függvényében – készpénzfelvételre a hitelszámla terhére. A bank hitelbírálat alapján ajánlja fel a hitelkeretet.

A költéseket a bank egy számlán tartja nyilván. Havonta egy meghatározott időpontban, az elszámolási napon értesíti az ügyfelét a fizetendő díjakról, és a fizetési határidőről. Amennyiben a fizetési türelmi időszak végéig (amely legtöbb esetben 15 nap) a kártyabirtokos a tartozása teljes összegét visszafizeti, költése kamatmentes lesz, tehát ingyen használta a bank pénzét. Ennek azonban az is feltétele, hogy a kártyát csak vásárlásra használta. Készpénzfelvétel esetén ugyanis a legtöbb bank a tranzakció napjától kezdődően hitelkamatot számít fel a készpénzként felvett összegre.

Forrás: PSZÁF

Nagyon fontos tehát, hogy a kamatmentes periódus csak abban az esetben áll fenn, ha a felhasznált hitelkeret teljes összegét visszafizetjük a fizetési türelmi időszak végéig, egyébként kamatot kell fizetni. Nagyon fontos az is, hogy a türelmi idő végéig az összes esedékes díjat is ki kell fizetni. A meg nem fizetett díjak hitelnek minősülnek, aminek következtében a kártyatulajdonos eleshet a kamatmentességtől.

Miért jó a hitelkártya?

Hitelkártyával vásárolni olyan, mintha mindig leárazás lenne mindenhol. A vásárlások után ugyanis visszajárhat a vásárlás összegének néhány százaléka. Bár ez első ránézésre nem tűnik soknak, de a tudatos használattal annyit lehet spórolni, hogy egész éves banki költségeinket - nem csak a hitelkártyához kapcsolódóakat - is ki tudjuk belőle fizetni.

A hitelkártyával tehát megtakarítást is el lehet érni: van hogy kifejezetten egy-egy boltban, de van hogy meghatározott árucsoportokra adnak kedvezményt, ha hitelkártyával fizetünk. A leggyakoribb, hogy minden vásárlásra 1 százalékos kedvezményt adnak, de az adható kedvezménynek általában van felső határa.

A hitelkártyához kapcsolódnak költségek is, például az éves kártyadíj - érdemes azonban olyan bankot választani, ahol akció keretében elengedik a kártya díját legalább az első évben.

Ha időben tudunk fizetni, akkor tulajdonképpen ingyen használjuk a bank pénzét és még spórolunk is vele. De miért jó, ha nálunk van a bank pénze? Mert a sajátunk addig is nekünk kamatozik, és azzal is tudunk keresni.

De mit jelent ez számokban?

Ha például OTP-nél van egy AmEx Blue kártyánk, minden vásárlás egy százalékát térítik vissza - egy évben akár 30 ezer forintot is. Ez azt jelenti, hogy ha havonta 150 ezer forintot költ valaki AmEx kártyájáról, 1500 forintot kap belőle vissza. Ha a Lidlben vesz élelmiszert, a C&A-ban ruhát és a Molnál tankol, akkor ezen vásárlások után +2 százalék jár vissza - tehát ha csak ezeken a helyeken költ 150 ezer forintot az ügyfél, 3000 forintot kap vissza egy hónapban.

Egy évben összesen 30 ezer forintot lehet egy ilyen kártyával spórolni, amit 3 millió forint értékű vásárlással érhetünk el (ha nem számítjuk a kártyánkra 2 százalékos kedvezményt nyújtó üzleteket). Ez azt jelenti, hogy aki havonta 250 ezer forintot költ el hitelkártyájáról, az maximálisan kihasználja annak lehetőségeit.

És mi a helyzet azzal, hogy a bank pénzét költjük és közben a miénk kamatozik? Ha a példában említett 150 ezer forintot lekötjük egy hónapra 2 szalékos EBKM-mel, akkor havonta 250 forintos hozammal számolhatunk, ami kiegészülve a néhány ezer forintos visszatérítéssel már szépen hozhat a konyhára.

Ez miért éri meg a banknak?

Egyfelől a hitelkártyának vannak különböző díjai. Hitelkártyához két állandó díjelem kapcsolódik: a kártya éves díja és a számlavezetés/számlakivonat díja, de ezeken kívül más, eseti jellegű díjelemeket is felszámolhat a bank, például készpénzfelvételi díjat, egyenleglekérdezés díjat, limitmódosítási díjat, vagy a kártyacsere díját.  

Ha a türelmi időszak végéig nem fizetjük vissza a teljes összeget, amit az adott hónapban elköltöttünk, a bank természetesen kamatot számít fel. Mint minden hitel esetében, itt is csak annyit érdemes költeni, amennyit törleszteni is tudunk. A kamatmentes időszak miatt azonban a hitelkártyáknál arra is van lehetőség, hogy bár magunk is rendelkezünk a vásárláshoz szükséges pénzzel, időközben a bank pénzét használva nyereséget érjünk el a sajátunkkal - miközben még kedvezményt is kaphatunk. Feledékenyeknek pedig a legjobb megoldás, ha csoportos beszedési megbízást adnak a banknak, és hagyják, hogy leemeljék a számláról a pénzt, ezzel minimalizálva a határidőből való kicsúszás esélyét. Ilyenkor csak arra kell figyelni, hogy a betéti számlán legyen elég fedezet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
Pénzügyi szektor Szebb arcát mutatja a szomszédunkban az infláció
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 15:46
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 3,0 százalék volt májusban, miután áprilisban 3,1 százalékos emelkedést jegyeztek fel – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) végleges adataiból.
Pénzügyi szektor Semmi meglepő nem volt a Bank of England mai döntésében
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 14:12
A várakozásoknak megfelelően nem módosította 4,25 százalékos alapkamatát a Bank of England.
Pénzügyi szektor Stratégiai áttörés a magyar biztosítási piacon
Natív tartalom | 2025. június 19. 11:40
A Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. többségi tulajdont vásárolt a Callfactory holdingcégében, amely Magyarország egyik vezető Call Center szolgáltató vállalatcsoportja, és a jövőben HUNFactory néven szolgája ki meglévő és leendő ügyfeleit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG