4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Történelmi évet tudhat maga mögött a Budapesti Értéktőzsde elsődleges részvénymutatója, a BUX index: az előző hónapok magabiztos növekedését követően decemberben több alkalommal is rekordot döntött a kurzus, végül 60 620 ponton zárta az évet, amely 38,4 százalékos növekedést jelent 2022-höz képest.

Összességében 2,48 ezer milliárd forint értékben zajlott a kereskedés a BÉT-en – ebből a decemberi részvényforgalom 279 milliárd forintot (Large In Scale (LIS) waiver alatt kötött ügyletek nélkül 197 milliárd forint), tehát átlagosan napi 14,7 milliárd forintot (Large In Scale (LIS) waiver alatt kötött ügyletek nélkül napi 10,4 milliárd forintot) tett ki.

A kibocsátók listáján éves és havi szinten egyaránt az OTP Bank bizonyult az elsőnek, míg a tőzsdetagok forgalmi rangsorát az ERSTE zárta az élen.

A nemzetközi tőkepiaci hangulatot 2023-ban is a geopolitikai feszültségek, valamint a korábbi évek kríziseinek gazdasági hatásai határozták meg. Az év ugyanakkor a visszarendeződésről, a piaci volatilitás mérséklődéséről szólt, amely elsősorban az inflációs nyomás enyhülésére és az energiapiaci viszonyok normalizálódására vezethető vissza.

Olyan tőzsdei jelenségeket hozott emellett 2023, mint a tech szektor szárnyalása, a kriptoeszközök visszaszorulása vagy a kötvényhozamok drasztikus csökkenése.

A Budapesti Értéktőzsde vezető tőzsdeindexe, a BUX index esetében – a február-márciusi megtorpanástól eltekintve – az egyenletes növekedés volt tapasztalható, amely rekorddöntésekben csúcsosodott ki az év végére: az index dinamikusan követte a globális tendenciákat, a regionális piacokhoz képest erősen teljesítve. Decemberben 60 620 ponton zárt, amely novemberhez képest 4,5 százalékos, míg éves szinten 38,4 százalékos növekedést jelent. A legmagasabb értékét december 20-án érte el a BUX, ekkor 61 061 ponton állt az index, míg a legalacsonyabb értéken – 40 771 771 ponton – március 17-én állt a mutató.

A tőzsdei forgalom mérsékelt volt, mind a teljes év, mind december során: 2023-ban 2,48 ezer milliárd forint értékben zajlott a kereskedés, amelyből az utolsó hónap 14,7 milliárd forint (Large In Scale (LIS) waiver alatt kötött ügyletek nélkül 10,4 milliárd forint) értékű napi átlag mellett 279 milliárd forintot (Large In Scale (LIS) waiver alatt kötött ügyletek nélkül 197 milliárd forintot) tett ki.

A részvények éves forgalmi listájának dobogós helyeit, a korábbi évekhez hasonlóan, az OTP Bank, a Richter Gedeon és a MOL foglalta el. Negyedik helyre az OPUS futott be, míg az ötödik helyet a Magyar Telekom szerezte meg. Decemberben az éves szinten is vezető hármas közül az OTP részvényeivel zajlott legnagyobb értékben a kereskedés.

A Budapesti Értéktőzsde kibocsátói köre 2023-ban is tovább bővült: a Prémium kategóriában a hazai tőkepiac első euró alapú bevezetését megvalósítva a Shopper Park Plus tűnt fel, a Standard kategóriában a BÉT, a Biggeorge Reit és a Civita Group mutatkozott be, míg a BÉT középvállalati platformján, az Xtenden a Vertikal Group, a Chameleon Smart Home és a STRT Holding csengethetett.

A Budapesti Értéktőzsde tőzsdei bevezetése különösen fontos állomásként vonul be a hazai tőzsdetörténetbe: nem csak a BÉT, mint kereskedési platform, illetve középvállalat, de a Magyar Nemzeti Bank, mint felelős jegybank számára is mérföldkőnek tekinthető, amely előirányozza a hazai tőkepiaci ökoszisztéma további fejlődését.

A befektetési szolgáltatók éves versenyét ezúttal az ERSTE nyerte, 1 139 milliárd forinttal, a WOOD & Company-t és a Concorde-ot maga mögé utasítva. Decemberi bontásban az első három helyet szintén az említett 3 tőzsdetag szerezte meg.

Az árupiac visszafogott évet zárt: az összforgalom 5,17 milliárd forintot tett ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG