Az inflációs riport megújításának folyamatáról Csermely Ágnes az MNB Kutatóintézetének igazgatója tartott előadást, amit az alapvető változások bemutatásával kezdett. Az eddigi kérdésfeltevés úgy szólt, hogy "mi történne a gazdasággal, ha a monetáris politika nem csinálna semmit" - mondta, ezzel szemben, az új arra próbálja megkeresni a választ, hogy "hogyan biztosíthatja a monetáris politika az inflációs cél elérését".
A kérdésfeltevés mögötti filozófia átalakulásával összhangban az inflációs riport szerkezete is változik. "Nagyobb hangsúly lesz a monetáris politika vitele szempontjából fontos történeteken és a monetáris politika gazdaságra gyakorolt hatásán. Minden erőnket az alappálya-elemzésbe szeretnénk fektetni, a kockázati forgatókönyveket meghagyjuk a Monetáris Tanácsnak (MT)" - emelte ki Csermely Ágnes.
Az új modell jobban megragadja a döntéshozó "világképét": a monetáris transzmisszió szemszögéből írja le a világot, expliciten megjeleníti a várakozásokat és transzparensen megjeleníti a gondolkodásunkat a trendekről és ciklusokról - vázolta az igazgató és hozzátette, a régi modell szatellit eszközként használatban marad.
"A legfontosabb változás, hogy az új modell endogén - a modellből levezetett - kamat- és árfolyampályát tartalmaz, szemben az eddigi szabály alapú kamat- és árfolyamlevezetésekkel szemben" - mondta Csermely. Az új előrejelzés előnyeihez sorolta még a szakember, hogy hatékonyabb kommunikációs eszköz, amely jobban horgonyozza a várakozásokat, könnyebb összevetni a piaci és kormányzati előrejelzésekkel és több információt tud megjeleníteni az MT monetáris politikára vonatkozó elképzeléseiről.
Miért pont most váltanak?
A fix kamatfeltételezés kiment a divatból, nagyon sok váltás történt 2005-2006 környékén. A változtatást négy éve tűztük ki célul, de nehéz volt jó előrejelző képességgel bíró elméleti megalapozottságú modellt kifejleszteni - mondta el Csermely Ágnes.
"Nagyon fontos megjegyezni, hogy a monetáris döntéshozatal nem változik a modellváltás miatt, tehát változatlan marad az MT mandátuma, az előrejelzésnél felhasznált szakértői inputok szerepe és a monetáris transzmisszióról kialakított képünk. A modell előrejelzése továbbra is csak egy input a döntéshez - tette hozzá, ugyanakkor segít megmutatni az eltérő kamatpályák makrogazdasági következményeit, és kikristályosítani, hogy mely gazdasági összefüggéseket ítélnek meg eltérően az MT tagjai" - érvelt az igazgató.
Az MT kamatdöntése jövő hétfőn várható, míg az inflációs riport publikálása március 30-án szerdán.
Privátbankár - Acsai N. Ferenc