A brit gazdaság rekordhosszúságú, hat negyedévig tartó recesszió után 2009 utolsó negyedévében kezdett ismét növekedni, ám a növekedés a tavalyi negyedik negyedévben, vagyis alig egy év után - elsősorban a száz éve nem tapasztalt, szélsőségesen hideg és havas december miatt - megtorpant. Az elemzői közösség éppen ezért feszült figyelemmel várta az idei első negyedévről szóló GDP-becslést, amely egyébként megfelelt az előzetes várakozásoknak.
A Bank of England - a brit jegybank - 2009 márciusa óta fél százalékos mélységi rekordon tartja irányadó kamatát. Az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban soha nem süllyedt 2 százalék alá. A bank mindazonáltal meglehetősen kényes helyzetben van, tekintettel egyrészt a brit gazdaság rendkívül gyenge teljesítményére, másrészt a kitartóan magas - a kormány által a jegybank számára előírt 2 százalékos éves célt több mint kétszeresen meghaladó - inflációra.
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi tanácsadó cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) az első negyedéves GDP-becslést kommentáló szerdai gyorselemzésében azonban kiemelte, hogy a brit gazdaság a fél százalékos visszaesést követő fél százalékos emelkedés után most ugyanott tart, ahol 2010 harmadik negyedévében tartott. Mivel így az összteljesítmény fél éve gyakorlatilag változatlan, a CEBR elemzői szerint a jegybanknak rövid távon nem sok oka lenne az alapkamat emelésére.
Hasonló következtetésre jutott a szerdai első GDP-becslés után adott kommentárjában egy másik nagy citybeli gazdasági-pénzügyi elemző cég, a Capital Economics is. A ház szerint a brit gazdaság az idei első negyedévben "nem tett többet" a tavalyi utolsó negyedévi visszaesés ledolgozásánál, és mivel a fogyasztók "egyértelműen visszavonulóban vannak", a cég elemzői kétlik, hogy a brit gazdaság növekedése az év hátralévő részében a jelenleginél számottevően magasabb sebességre kapcsolna. A Capital Economics közölte: jóllehet 2011 egészére mindössze 1,5 százalékos brit GDP-növekedést jósol, most már ezt az előrejelzését is "meglehetősen ingatagnak" tartja. A cég egy korábbi elemzésében kiemelte azt is, hogy véleménye szerint Vilmos trónörökös pénteki esküvője sem tesz túl jót a brit növekedési kilátásoknak.
A munkaszünetté nyilvánított esküvői nap miatt a nagypénteki szabadnappal kiegészült négynapos húsvéti hétvége után a következő hétvége is négynapos lesz, mivel május első hétfője Nagy-Britanniában hagyományosan szintén munkaszünet. A brit alkalmazottaknak így mindössze három nap szabadságot kellett kivenniük ahhoz, hogy múlt péntektől 11 napig folyamatosan vakációzhassanak.
A Capital Economics ezzel kapcsolatban kimutatta, hogy az ilyen egyszeri pótlólagos munkaszünetek a történelmi tapasztalatok alapján meredeken csökkenthetik az egyes szektorok teljesítményét. A cég elemzői felidézték, hogy 2002 júniusában, amikor II. Erzsébet királynő aranyjubileuma - vagyis trónra lépésének 50. évfordulós ünnepségei - alkalmából szintén volt egy plusz munkaszüneti nap, a brit ipari termelés 4,2 százalékkal, a szolgáltatási szektor teljesítményének értéke pedig 2,1 százalékkal esett vissza havi összevetésben.
MTI