1p
Az OTP Bankcsoport 2011 második negyedévében 37,288 milliárd, az első félévében 74,476 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el
Az OTP Bankcsoport 2011 második negyedévében 37,288 milliárd, az első félévében 74,476 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el ami 36, illetve 7 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit, és valamivel több az elemzői várakozásoknál.

A nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült konszolidált gyorsjelentés szerint a csoport működési eredménye egyedi tételek nélkül a második negyedévben 1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a féléves pedig megegyezett az egy évvel korábbival, 107,298 milliárd, illetve 215,732 milliárd forint volt. A csoport mérlegfőösszege a második negyedév végén 9.712 milliárd forint volt, 5 százalékkal alacsonyabb mint egy évvel korábban, az ügyfélhitelek állománya 6 százalékkal csökkent egy év alatt, és 7.133 milliárd forintot tett ki. A betétek értéke 5.898 milliárd forint volt, ami 1 százalékos csökkenés egy év alatt. A nettó kamatmarzs az egy évvel korábbi 6,09 százalékról 6,25 százalékra emelkedett.

A kockázati költségek céltartalék átértékelődés nélkül 2011 második negyedévében 50 milliárd forintot tettek ki, 40 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz és 12 százalékkal az első negyedévhez képest, a féléves összeg 107 milliárd forint, 23 százalékos mérséklődést mutat. A 90 napon túl késedelmes portfólió aránya 15 százalékról 15,4 százalékra nőtt, éves szinten 3,1 százalékponttal emelkedett. A céltartalék fedezettség 0,6 százalékponttal, 73,3 százalékra nőtt az előző negyedévhez képest.

A csoport összes bevétele a negyedévben szinte megegyezett az egy évvel korábbival csaknem 194,666 milliárd forintot tett ki, a fél évben 388,743 milliárd forint volt, ugyancsak nem változott. A működési költségek 173,011 milliárd forintot tettek ki az első hat hónapban, egy százalékkal többet az egy évvel korábbinál. Ez a bank vezetésének magyarázata szerint erős költségkontrollt tükröz, figyelembe véve a csoportszinten számos esetben 5 százalék közeli vagy a feletti inflációt. Jelentős költségnövekedés (28 százalék) egyedül Oroszországban történt, ezt nagyrészt ellensúlyozta az OTP Core (magyarországi alaptevékenység) költségeinek 5 százalékos csökkentése.

A BUX 527,37 pontos, 2,83 százalékos csökkenéssel, 18103,60 ponton zárt. A forgalom 16 milliárd fölötti volt, melynek nagy részét az OTP vitte el: a bankpapír közel 7 százalékot gyengült a nap végére, 4000 alá került a záróár. Tőzsdei összefoglalónkat itt olvashatja>>
Az elmúlt negyedévhez hasonlóan tovább nőtt a külföldi leányvállalatok profit-hozzájárulása: javult az orosz leánybank teljesítménye, jó volt az ukrán, a bolgár, a román és a horvát érdekeltség eredménye. A második negyedévében a konszolidált profitból 15,7 milliárd forint származott külföldről (+4,5 milliárd forint az előző negyedévhez képest). Ezzel 2011 első hat hónapjában az adózott eredményhez 26,8 milliárd forinttal (a korrigált profit 30 százalékával, a bankadót is tartalmazó számviteli eredmény 36 százalékával) járultak hozzá a külföldi leányvállalatok, szemben a bázisidőszak közel 3 milliárd forintos veszteségével. Ugyanezen időszak alatt az OTP Core eredménye 24 százalékkal, 83 milliárd forintról 63 milliárd forintra csökkent.

A csoport saját tőkéje az időszak végére 1.338 milliárd forintra nőtt, ez éves szinten egy, negyedéves összevetésben 3 százalékos emelkedés.
Az OTP Csoport IFRS szerinti konszolidált tőkemegfelelési mutatója javult, 2011. június végére18,0 százalékára emelkedett, az elsődleges tőke (Tier1 ráta) 2,1 százalékponttal, 15,1 százalékra nőtt egy év alatt. Az Európai Bankhatóság (EBA) által 2011. július 15-én publikált második európai stressz-teszt eredménye alapján az OTP Bank továbbra is Európa egyik legstabilabb pénzintézete, a pesszimista forgatókönyv esetén kalkulált 13,6 százalékos Core Tier1 mutatója a harmadik legmagasabb az európai bankok között.

A gyorsjelentésben kiemelték, hogy az elmúlt hónapban felerősödtek az eurózóna perifériaországaival, továbbá az Olaszországgal, illetve augusztus elején az USA-val kapcsolatos befektetői félelmek. Az OTP Csoport azonban sem az ún. eurózóna periféria országok,sem pedig az amerikai állam felé nem rendelkezik materiális értékpapír kitettséggel,ennek megfelelően – regionális versenytársaitól eltérően – sem a második negyedévben, sem pedig az elkövetkező időszakokban nem kerül(t)sor veszteségleírásra. Az OTP részvényeit a Budapesti Értéktőzsde A kategóriájában jegyzik, a papír csütörtökön 3.980 forinton zárt, legmagasabb értéke az elmúlt egy évben 6.475 forint volt, a legalacsonyabb 3.851 forint volt.

MTI, Privátbankár

Címkék: Pénzügyi szektor

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
Pénzügyi szektor Szebb arcát mutatja a szomszédunkban az infláció
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 15:46
Ausztriában a fogyasztói árak éves növekedési üteme az előzetes becsléssel összhangban 3,0 százalék volt májusban, miután áprilisban 3,1 százalékos emelkedést jegyeztek fel – derült ki az osztrák statisztikai hivatal (Bundesanstalt Statistik Österreich – STAT) végleges adataiból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG