A JP Morgan londoni elemzői a maguk részéről az idén 1,5 százalékos, 2012-ben 1,3 százalékos gazdasági növekedést várnak Magyarországon. A romló külső keresleti környezet miatt más nagy londoni házak is most már 2 százalék alatti éves növekedéseket jósolnak 2011-re és 2012-re a magyar gazdaságnak.
Az RBC Capital Markets globális befektetési csoport londoni részlegének szakértői legújabb előrejelzésükben közölték, hogy Magyarországon az eddigi 1,8 százalék helyett az idén egész évben most már csak 1,4 százalékos gazdasági növekedésre számítanak, a jövő év egészére szóló jóslatukat pedig 2,4 százalékról 1,9 százalékra vették vissza.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői - miután erőteljesen rontották a világgazdaság egészére adott növekedési előrejelzésüket - szintén jelentősen visszavették a magyar gazdaságra szóló GDP-prognózisukat is, nem zárva ki még azt sem, hogy Magyarország ismét a recesszió közelébe kerülhet. A ház új előrejelzése szerint a magyar gazdaság az idei év egészében 1,6 százalékkal növekszik - a Morgan Stanley eddig érvényben volt előrejelzésében még 2,6 százalékos GDP-növekedés szerepelt 2011-re -, jövőre pedig a cég 1,4 százalékos magyar gazdasági növekedést vár a korábbi 2,0 százalékos prognózis helyett.
A JP Morgan londoni elemzői új, hétvégi előrejelzésükben mindazonáltal azt jósolták, hogy az MNB a gyenge növekedési és a "szelíd" inflációs kilátások közepette is csak akkor veszi majd komolyan fontolóra jelenleg 6,00 százalékos alapkamatának csökkentését, ha Magyarország kockázati mutatói számottevően javulnak. A JP Morgan szerint a jegybank mindenekelőtt a svájci frank forintárfolyamának további csökkenését szeretné látni, újabb hiteles költségvetési intézkedésekkel együtt a kormány részéről.
A ház megerősítette, hogy jelenleg érvényes alapeseti forgatókönyve az idei év végéig változatlan, majd 2012 első felében 0,5 százalékponttal 5,50 százalékra csökkenő MNB-alapkamattal számol. A JP Morgan londoni elemzői kiemelték ugyanakkor, hogy a magyar befektetési termékeket terhelő kockázati prémiumok egyelőre növekszenek. Az ötéves futamidejű magyar kormánykötvények nem teljesítővé válásának kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama például már "közel jár azokhoz a szintekhez, amelyeknél az MNB a múltban emelte a kamatot".
A magyar CDS-díjszabás ráadásul emelkedett más térségbeli országokéhoz - köztük Lengyelországéhoz és Romániáéhoz - képest is, és erre az MNB a múltban mindig "nagyon érzékeny volt". A CMA DataVision londoni piaci adatszolgáltató szakelemzőinek kimutatása szerint az ötéves futamidejű magyar kormánykötvények CDS-árazása az elmúlt kereskedési hét zárására 430 bázispont fölé drágult a londoni piacon, jóllehet a nyár elején még 250 bázispont körüli magyar CDS-középárfolyamokat mértek Londonban.
Az elmúlt kereskedési hét végére kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára kínált biztosítási tranzakciók éves díja középárfolyamon most meghaladja a 430 ezer eurót minden 10 millió euró magyar államadósság után az irányadó ötéves államkötvény-futamidőre. A nyár eleji díjszabások alapján akkoriban ugyanezeknek a magyar CDS-kontraktusoknak az árfolyama 250 ezer euró környékén mozgott.
A JP Morgan elemzői hétvégi előrejelzésükben közölték: a svájci frank további erősödésének megakadályozásáról szóló minapi svájci jegybanki bejelentés nyújt ugyan valamelyes könnyebbséget azoknak a magyar háztartásoknak, amelyek svájci frank-alapú ingatlanhiteleket vettek fel, ám a cég számításai szerint a svájci franknak 1,70 frank/euróig kellene visszagyengülnie ahhoz, hogy a magyar devizaalapú jelzáloghitelek törlesztési terhei teljesen visszatérjenek a frank erősödése előtti szintekre. Ugyanerre a következtetésre jutottak a Morgan Stanley londoni szakértői is, közölve: számításaik szerint a svájci franknak 1,70 frank/euró árfolyamszint környékére kellene gyengülnie ahhoz, hogy a magyar háztartások törlesztési terhei visszasüllyedjenek a hitelfelvételek idején jellemző összegekre. A svájci jegybank a minap 1,20 svájci frank/euróban jelölte ki az alsó árfolyam-tűréshatárt. A bejelentés szerint a bank "minden eszközzel" megakadályozza, hogy a frank e szint alá erősödjön az euróval szemben. A svájci frank azóta is ennek az árfolyamszintnek a közelében mozog a devizapiacon.
MTI