A KSH közlése szerint a múlt hónapban 4,7 százalék volt a tizenkét havi infláció. Az MTI által előzetesen kérdezett nagy citybeli befektetési és pénzügyi elemző cégek feltörekvő térségi szakértői várták a gyorsulást az egy hónappal korábban mért 4,2 százalékos éves inflációhoz képest, de szűk sávban mozgó, 4,4-4,6 százalékos tizenkét havi inflációs prognózisokat adtak decemberre; előrejelzéseik átlaga 4,46 százalék volt - írja a távirati iroda közleménye.
A pénteki adatismertetés után a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési elemzői azt jósolták, hogy jóllehet valószínűleg a decemberi infláció volt a tetőzés, az éves összevetésű magyarországi inflációs ütem a következő hónapokban is várhatóan 4,5 százalék körüli szinteken marad, és az év végéig sem süllyed 4 százalék alá.
Egy agresszív kamatcsökkentés miatt elszállhat a forint - mondta a Csáki Csaba, a jegybank monetáris tanácsának tagja a Bloombergnek, majd hozzátette: az MNB nem akar "masszív kamatemelési pályára" állni. Bővebben>> |
A cég szerint az MNB mindezek után nyilvánvalóan "szigorító üzemmódban" marad, igyekezve a középtávú 3 százalékos célhoz közelebbi szinten rögzíteni az inflációs várakozásokat. A JP Morgan előrejelzése az, hogy a magyar jegybank már januárban újabb, negyed százalékpontos kamatemelést hajt végre, mivel az emelés mellett szóló korábbi érvek "nem igazán változtak". A ház szerint ha az inflációs kilátások tovább romlanak, februárra sem lehet kizárni egy további emelést, bár ez nem a JP Morgan alapeseti forgatókönyve. A cég prognózisa szerint ugyanakkor bizonyos szünet után ősszel folytatódnak az MNB-kamatemelések, és 2012 elejéig még további, összesen fél százalékpontnyi szigorítás valószínűsíthető.
Christine Li, a Moody´s Investors Service hitelminősítő gazdaságelemző szolgálatának - Moody´s Analytics - európai közgazdásza a pénteki inflációs adatismertetés után azt emelte ki, hogy most már az üzemanyagárak szeszélyes változásait kiszűrő maginfláció is emelkedik, ami alapszintű inflációs nyomások megjelenését jelzi. A Moody´s londoni szakelemzője szerint a magyarországi élelmiszerinflációra még olyan tényezők is hatnak, mint a 100 dollárhoz közeli olajárak, a búzaárakat felhajtó ausztráliai áradások, vagy az, hogy Oroszország meghosszabbította a gabonaexportra kirótt tilalmat.
Christine Li szerint azonban az idén most már a belső eredetű inflációs nyomások erősödésével is számolni kell Magyarországon, tekintettel a magyar gazdaság folytatódó élénkülésére. A Moody´s Analytics közgazdásza szerint ugyanakkor a továbbra is magas munkanélküliség és a nyomott bérkiáramlási ütem elejét fogja venni az infláció meredek megugrásának. A szakértő az idei év első negyedére összesen két kamatemelést vár az MNB-től - tudósít az MTI.
MTI, Privátbankár