Benyújtotta a kormány az Országgyűlésnek devizahitelek forintosításáról szóló törvényjavaslatot hétfőn.
A kamatperiódus nem mindenkinek 3 év
A javaslatból kitűnik: a kamatperiódus 9 év után 4, 16 év után 5 év, tehát a 3 éves kamatperiódus csak azon hitelekre érvényes, amelyeknek még 3-9 év van hátra a futamidejéből. Ráadásul a kamatperiódus kezdete jövő május és 2016. április vége között az a nap, amikor az alapszerződés is módosul. Vagyis lesz olyan ügyfél, akinek kb. egy évvel hosszabb lesz a kamatperiódus.
Mekkora lesz a kamat?
Az alkalmazható referencia-kamatláb a három hónapos BUBOR – ez október eleje óta 2,1 százalékon áll. A kamatfelár az eredeti kamatfelár, azzal, hogy nem lehet kevesebb, mint 2 százalék, és nem haladhatja meg lakáscélú fogyasztói jelzálog kölcsönszerződés esetén az 5,5 százalékot, szabad felhasználású hitelnél a 7 százalékot.
Ezt úgy lehet elérni, hogy ahol csak kamat jellegű a hitel, ott a kamatfelár kerül meghatározásra, azokban az esetekben ugyanakkor, ha a kölcsön százalékban meghatározott kezelési költséget is tartalmaz, akkor a kamatfelárat úgy kell meghatározni, hogy a kamatfelár mértékét a kezelési költség százalékpontjával csökkentett mértékben kell megállapítani. (Itt nagy kérdés, hogy mit tehet a bank, ha a kezelési költség ugyan százalékos mértékben van kimutatva, de annak összege felső korlátos – ezt ugyanis nehéz fix kamatra átszámolni.)
Az új kamat nem haladhatja meg az eredetileg számítható kamatot, kivéve, ha ez a kamat alacsonyabb, mint az e paragrafus alapján meghatározható legkisebb induló kamat.
Kinek nem kötelező a forintosítás?
A forintosítás alól mentesülni csak az ügyfél kérésére lehet. Ennek feltétele, hogy az ügyfél igazolja, hogy a várható törlesztőrészletet meghaladó összegű rendszeres jövedelme van az MNB által hivatalos árfolyamként jegyezett devizanemben – amely jövedelem adóstársak esetében összesítve értendő –, vagy jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM) alapján jogosult lenne az adott devizaalapú kölcsönt felvenni.
Ugyancsak mentesül a forintosítástól az az ügyfél, akinek a szerződése legkésőbb 2015. december 31-én lejár.
Ami újdonság az az, hogy az is mentesül a forintosítás alól, akinél a törvény alapján a forintra átváltás esetén számítható induló kamat meghaladja az eredetileg számítható kamatot, kamatfelárat. Mindez azt jelenti, hogy a jenhitelesek számára megnyílt a döntési lehetőség.
Az új hitelre nem érvényesek az új, szigorú szabályok
A hiteles a forintosítás okán módosuló szerződést 60 napon belül felmondhatja. Ennek feltétele, hogy a fennálló tartozást a felmondást követő 90 napon belül megfizesse, azaz nem 6, de 5 hónap mindenképpen rendelkezésére áll az ügyfélnek, hogy új – olcsóbb – szolgáltatót találjon. Ahogy vártuk, az átszerződésnél az új fogyasztói jelzálogkölcsön-szerződésnek nem kell megfelelnie a jövedelemarányos törlesztőrészlet és a hitelfedezeti arányok szabályozásáról szóló jogszabályban foglalt feltételeknek.
Már januártól fix az árfolyam
Ahogy azt a Privátbankár.hu megírta, az átmeneti időszakban, azaz 2015. január 1-jét követően –a szerződésmódosulás alapján fizetendő törlesztőrészlet első alkalommal történő teljesítéséig is – a bankoknak már a forintosítási árfolyamon kell kiszámolniuk az aktuális törlesztőrészletet.