A szövetség elnöke, Nyikos Katalin az első féléves adatok kapcsán azt mondta: a finanszírozott összeg növekedése alapján a magyar lízingpiac emelkedő pályán maradt és stabil teljesítmény nyújtott. Az autó- és flottafinanszírozásban 1 százalékkal 104 milliárd forintra, a termelőeszközöknél 7 százalékkal 131 milliárd forintra, a gépek esetében pedig szintén 7 százalékkal 63 milliárd forintra nőtt a finanszírozott összeg. A szakember úgy véli, a következő időszakban folytatódhat az a trend, amelynek eredményeként több pillérre, a járműfinanszírozás mellett a jövőben a termelőeszközök és a gépek finanszírozására még jobban támaszkodhat majd a magyar lízingpiac.
A lízingszerződések számának alakulása az elmúlt időszakban. Forrás: Magyar Lízingszövetség |
Ráharaptak a hitelprogramokra
A növekedésben a jegybanki hitelprogram is jelentős szerepet játszott, a 235 milliárdos finanszírozásnak majdnem az egynegyedét, 55 milliárd forintot a Növekedési Hitelprogramból finanszíroztak. Az exportcélú lízingfinanszírozást elősegítő Exim-program keretében majdnem 7 milliárd forint értékben nyújtottak forrást a lízingtársaságok, ez a teljes piac 3 százalékát jelentette. Az agrárlízingpiacon 30 milliárd forint értékben kötöttek szerződést, ami a teljes piacot nézve 13 százalékos részesedést jelent.
Forrás: Magyar Lízingszövetség |
Mit hoz a jövő?
A Magyar Lízingszövetség szakértői arra számítanak, hogy a gazdasági növekedési kilátásokkal összhangban a következő időszakban is folytatódhat a növekedés, a lízingpiac bővüléséhez a járműfinanszírozás mellett a termelőeszközök és a gépek finanszírozása is hozzájárul majd. A várakozások szerint az idei év egészében a finanszírozott összeg akár az 500 milliárd forintot is elérheti.