Meglepően erős bástya Közép-Kelet-Európa
A múlt évben pozitív gazdasági környezetben működött a bankszektor a közép-kelet európai régióban – néhány kivétellel. Mauro Giorgio Marrano, az UniCredit CEE Strategic Analysis helyettes vezetője a bank Bécsben, a Euromoney konferencia keretében rendezett sajtótájékoztatóján elmondta: a régió uniós tagállamai, köztük Magyarország erős növekedést mutattak az elmúlt években, ők a régió legjobban teljesítő gazdaságai – többek közt az alacsony olajárak és az uniós források is támogatják a GDP-növekedést.
A régiós lista másik végén Oroszország és Ukrajna állnak, ahol komoly visszaesés ment végbe 2015-ben, és Törökország is mélyen az elmúlt évek átlaga alatt teljesít.
Összességében Közép-Kelet-Európa gazdaságai sokkal ellenállóbbnak bizonyultak a piaci ingadozásokkal szemben, mint más feltörekvő gazdaságok – ez egyébként a teljes Euromoney konferencia során időről időre felmerült. A szakember a helyi devizában jegyzett kötvények dollárban számolt hozamával illusztrálta a folyamatot, amely az elmúlt félévben rendre a legmagasabb volt a régióban a feltörekvő országok között:
Ennek hátterében a fizetési mérlegek többlete (vagy legfeljebb minimális hiánya), az Európai Uniótól érkező források, az alacsony kamatok, a növekvő belső kereslet áll az Unicredit szakértői szerint.
Bővül a hitelezés – végre Magyarországon is
A hitelezésben több országban is növekedést tapasztaltak – Magyarország nem tartozik ezek közé. A devizahitelek forintosítása ugyan nálunk torzítja a képet, de a hitelezés dinamikája egyébként is gyenge. Régiószerte igaz viszont, hogy a devizahitelek aránya csökken, miközben a hazai devizában jegyzett kölcsönök összege viszont bővül.
A bruttó hitelállomány alakulása 2015-ben |
A helyzet azonban nálunk is javul a közeljövőben, igaz, a bruttó hitelállomány növekedése a legnagyobb javulás mellett is nálunk lesz a legalacsonyabb az elemzés szerint a vizsgált országok közül:
A bruttó hitelállomány alakulása, prognózis |
Sokkal jövedelmezőbb piac, mint Nyugat-Európa
A bankszektor egy sokkal fenntarthatóbb működési modellre áll át: jóval nagyobb mértékben támaszkodnak a helyi bankbetétekre, a tőkeellátottság magas – a magyar bank az egyik legjobban teljesítő üzletág a tőkemegfelelési mutató szempontjából. Eközben a tőkearányos megtérülés is javul, bár még nem éri el a válság előtti szintet. Mindazonáltal ahogy Carlo Vivaldi, az Unicredit Közép-Kelet Európai Divizíójának vezetője felhívta a figyelmet: az eszközarányos megtérülés a régióban duplája a nyugat-európainak – így ez kiemelt és fontos piaca az Unicreditnek.
Ezzel együtt a bankoknak figyelemmel kell lenniük az alacsony kamatkörnyezetre, a szabályozói nyomásra, a feltörekvő piaci folyamatokra, a geopolitikai feszültségekre, valamint a migráció hatásaira – mondta Vivaldi.
Magyarországon a harmadik legnagyobb szereplők
Az Unicredit 50 országban van jelen, 7800 fiókjuk van, 141 ezer embert foglalkoztatnak. A bruttó működési profit 6,6 milliárd euró. 2015-ben 1,2 millió új ügyfelük lett a régióban – ez Carlo Vivaldi szerint olyan nagyságrend, mintha egy vadonatúj bankot hoztak volna létre. Az UniCredit a fiókhálózat, az eszközállomány és a földrajzi diverzifikáció szempontjából Közép- és Kelet-Európa első számú bankcsoportja; Magyarországon a 3. legnagyobb szereplő.