A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi szakelemzői közölték: hétfőre változatlan kamatot várnak, ám véleményük szerint valószínűbb, hogy a későbbiekben az MNB kamatot emel, mint az, hogy kamatot csökkent, mivel a jegybank figyelmének központjában továbbra is az infláció áll.
A bérnövekedés, valamint a szolgáltatási szektorban mért árinfláció enyhe mivolta a Morgan Stanley szerint valószínűleg elég lesz ahhoz, hogy az MNB "rövid távon" ne emelje alapkamatát, ezért a ház az idei negyedik negyedévre tolta ki a további magyarországi kamatszigorítás általa várt időpontját.
A cég elemzői elismerik, hogy a maginfláció az idei év elején nagyon enyhe volt, szerintük azonban az MNB inflációs előrejelzésére ható kockázatok "erőteljesen felfelé mutatnak".
A Morgan Stanley szerint a monetáris tanács összetételének változása csak korlátozott hatással lesz a pénzügypolitikára. A ház londoni elemzői "biztatónak" nevezték, hogy az előző kamatdöntő ülésen - amelyen már részt vett három új monetáris tanácsi tag - senki nem voksolt kamatcsökkentésre.
A cég felzárkózó piaci szakértői szerint az első jelek arra vallanak, hogy az MNB pénzügypolitikájának alapja továbbra is az inflációkövetés lesz. A Morgan Stanley elemzői szerint ennek alapján mérséklődhetnek azok az aggályok, hogy a monetáris tanács megosztottá válik a régi és az új tagok tábora között.
A cég jelenleg érvényes előrejelzése az, hogy az MNB-alapkamat az idei negyedik negyedévben 6,25 százalékra emelkedik, majd 2012 harmadik negyedére eléri a 7,00 százalékot, és ezen a szinten fejezi be a jövő évet.
Ugyanilyen előrejelzést tartanak érvényben a magyarországi jegybanki kamatpályára a JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői. A cég citybeli szakértői is úgy tartják, hogy az MNB következő kamatmódosítása emelés lesz, és ennek szerintük az idei negyedik negyedév a legvalószínűbb időpontja. A ház alapeseti forgatókönyve az, hogy az MNB-alapkamat 2011 végére 6,25 százalékig, 2012-ben 7,00 százalékig emelkedik.
A JP Morgan londoni szakértői a vártnál jóval magasabb márciusi inflációs ütem és a nyersanyagárak folytatódó emelkedése miatt az eddigi 4,2 százalékról 4,5 százalékra emelték az idei egész éves átlagos magyarországi inflációra adott előrejelzésüket. A JP Morgan elemzőinek várakozása szerint azonban az éves inflációs ütem 2012-ben 3,5 százalékra lassul, az élelmiszer- és az energiaárakban várható erőteljes bázishatások miatt.
A ház citybeli szakértői szerint a monetáris tanács hétfői kamatdöntő ülésén még nem várható kamatmódosítás, ám - különösen az inflációs nyomásnak a maginflációban már mutatkozó átszűrődése miatt - keményebb retorika valószínűsíthető.
A 4cast nevű vezető londoni pénzügyi elemző cég felzárkózó piaci szakértői szerint egészen a márciusi inflációs adatok közzétételéig egyértelműnek tűnt, hogy a következő hónapokban, sőt talán 2011 egészében sem várható újabb kamatmódosítás. A márciusi infláció azonban nem csupán azért volt kritikus jelentőségű, mert az élelmiszerek miatt magasabb volt a vártnál, hanem azért is, mert ezúttal a feldolgozott élelmiszerek okozták a sokkot.
A 4cast elemzői szerint ez azt jelzi, hogy "egyértelműen gyorsul" a nyersanyagárak emelkedésének átszűrődése a fogyasztói árakba.
A ház szakértői ezzel kapcsolatban felidézik, hogy az MNB monetáris tanácsa az alapkamat múlt havi tartása mellett szóló fő érvek között említette a nyersanyag-ársokkok vártnál lassabb átszűrődését a fogyasztói árszintre.
A 4cast szerint a márciusi inflációs adatok ugyan még nem indokolnak automatikus kamatemelést, ám "kétségtelenül" jelentősen megnőtt annak az esélye, hogy az MNB akár már a második negyedévben végrehajt egy újabb emelést, miután "kiesett a képletből" az egyik fő tényező, amelyet a monetáris tanács a kamattartás indokai között jelölt meg.
A Barclays Capital befektetési bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzőinek előrejelzése szerint azonban a következő kamatváltoztatás iránya még "nyitott kérdés". A ház szerint a belső kereslet továbbra is "nagyon gyenge", és ez - a külső nyersanyag-ársokkon túl - csekély pótlólagos inflációs nyomást gerjeszt.
A Barclays Capital elemzőinek alapeseti forgatókönyve az, hogy az MNB-alapkamat az idei év végéig nem változik. Hozzátették ugyanakkor: megítélésük szerint Magyarország "azon kevés ország egyike", amelyekben a következő kamatmódosítás iránya csökkentés lehet, tekintettel az eddig végrehajtott kamatszigorításokra is.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci szakértői előrejelzésükben kiemelték, hogy jóllehet az utóbbi időszakban végbement forinterősödés elősegíti a importált infláció mérséklését, egyelőre azonban nincs mozgástér a kamatcsökkentéshez, mivel mind a jelenlegi inflációs ütem, mind az inflációs várakozások jóval a 3 százalékos célszint felett vannak.
A GS londoni elemzői "általánosságban" enyhébb alapállásúnak tekintik az újjáalakított monetáris tanácsot, és azzal számolnak, hogy a testület "hajlamosabb" lehet a kamatcsökkentésre, ha ezt a körülmények megengedik. A jelenlegi kilátások alapján a Goldman Sachs londoni felzárkózó térségi elemzői mindazonáltal azt jósolják, hogy az MNB az idei év végéig nem módosítja alapkamatát.
MTI