Az m1 Ma reggel című műsorában arra a felvetésre, hogy az ellenzék szerint fennáll a veszélye annak, hogy az állam rá akarja tenni a kezét a magánbetétekre, Giró-Szász András úgy reagált: a kormány határozottan cáfol minden olyan hírt, amely ilyen lépésekről szól. Hozzátette, felelőtlen magatartásnak tartja, amikor vezető politikusok így riogatnak.
Közölte azt is, hogy a jegybanki devizatartalékhoz "abban a formában semmilyen módon nem kíván hozzányúlni - nem is nyúlhat hozzá - a magyar kormány", amelyről szintén az ellenzék riogat.
A Privátbankár tapasztalatai szerint újabban valóban komoly érdeklődés támadt a külföldi, elsősorban ausztriai befektetési és folyószámlavezetési lehetőségek iránt (összeállításunkat itt olvashatja); a nemzetgazdasági miniszter, a PSZÁF és az NGM csütörtökön egyeztetett a jelenségről különösebb (nyilvánosságra hozott) eredmény nélkül - részletek >>
Fellegi szombaton repül - Brüsszeltől még időpontunk sincs
A kormányszóvivő szólt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatandó tárgyalásokról is, és azt mondta: eddig is egyértelmű volt a magyar kormány álláspontja, a kabinet eddig is megállapodásra törekedett. Hozzátette továbbá, hogy decemberben az IMF és az EU delegációja nem idő előtt utazott haza az előkészítő tárgyalásokról.
Giró-Szász szavainak némiképp ellentmond Olli Rehn EU-s pénzügyi biztos szóvivőjének korábbi nyilatkozata: december 16-án Amadeu Altafaj Tardio úgy fogalmazott: „Magyarországtól nem kaptunk biztosítékot arra, hogy változtatnak a jegybanki törvényjavaslaton, ezért az Unió és a Valutaalap küldöttsége csütörtök este úgy döntött, megszakítja a konzultációt, a delegáció ezért utazott haza Budapestről”.
A kifogásolt új jegybanktörvényről szólva felidézte: az Európai Központi Bank 15 észrevételéből 13-at az Országgyűlés beépített a jogszabályba. A maradék pontokkal, vagyis a monetáris tanács bővítésével, illetve az új alelnök kinevezésével, valamint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezetése fizetésének korlátozásával kapcsolatban kifejtette: 2004-2005-ben senkinek nem volt problémája az unióban azzal, hogy a Gyurcsány-kormány megemelte a monetáris tanács tagjainak és az alelnököknek a számát.
A fizetésekkel kapcsolatban pedig megjegyezte: tavaly Litvániában az ország parlamentje 30 százalékkal mérsékelte a litván jegybankelnök fizetését, és az Európai Bizottságnak "egy rossz szava nem volt". Arra, hogy az új szabályok szerint a miniszterelnök jelölhet jegybankalelnököt, úgy reagált: Németországban is a kancellár javaslatára nevezi ki az államfő a német jegybank elnökét és alelnökeit.
Arra a kérdésre, hogy ha az említett passzusok módosítása lesz a nemzetközi szervezetek feltétele, megteszik-e a változtatást, Giró-Szász András azt válaszolta: ezt a tárgyalóasztal mellett kell megvitatni, és rossz stratégia lenne előre nyilatkozni.
Tájékoztatása szerint a tárgyalásokat vezető Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter szombaton utazik el Washingtonba, hogy megbeszéléseket folytasson a valutaalap vezetésével, Brüsszellel pedig még zajlik az időpont-egyeztetés.