Az elmúlt évek vesztesége után a 2013-as évet 5,4 milliárd forintos adózás előtti eredménnyel zárta a Magyar Fejlesztési Bank - mondta el Nagy Csaba vezérigazgató. Az adózott eredmény 3 milliárd forintot tett ki, míg a csoportszintű konszolidált adózás előtti eredmény 10,3 milliárd forintot tett ki. A bank nyereségét a tulajdonos állam, nem vonja el osztalékként, jelentette ki a vezérigazgató.
Az MFB 2010. óta 11 milliárd forintos költségcsökkentést ért el és a vezérigazgató szerint idén közel 7 milliárd forintos költségcsökkentési lehetőséget azonosítottak.
A bank teljes hitelállománya a piac 6 százalékos zsugorodásánál szerényebb mértékben, 2 százalékkal csökkent. Fontos látni, hogy a bank 165 milliárd forintos rendkívüli törlesztést kapott vissza - ennek döntő része az önkormányzati adósságkonszolidációhoz kapcsolódott. A vezérigazgató tájékoztatása szerint a hitelportfólió 84 százaléka jó minőségű, a rossz hitelek volumene 13 százalékkal csökkent - miután ugyanakkor a problémás állomány kisebb összvolumenre vetül, a problémás hitelek állományának 15,8 százalékos súlya növekedést jelent az előző évhez képest.
Él az árfolyamgarancia - sokba lenne az államnak
A pénzintézet által nyújtott hitelek állományában 22 százalékról 31 százalékra nőtt a forintban folyósított hitelek állománya. A cégeknek ugyanakkor a devizaforrások felhasználásával is tudnak forinthitelt nyújtani, az ezt lehetővé tevő kormányzati árfolyamfedezeti megállapodásról Nagy Zoltán a Privátbankár.hu kérdésére elmondta: az év végén az állammal szembeni követelés 100 milliárd forintos nagyságrendű volt az év végén. Ezt persze csak akkor kellene a büdzsének befizetni, ha zárnák a programokat, erről azonban nincs szó. Mint a vezérigazgató elmondta: bár a forint- és devizaforrások közötti 250 bázispontos kamatkülönbség ma már lehetővé teszik a programok jelentős részénél a forintban történő finanszírozást, ám bizonyos kedvezményes forrásoknál továbbra is érdemes a devizában finanszírozni. Nagy Csaba erre példaként az EIB által nyújtott hiteleket hozta fel, amelyek kamata 100 bázispont körül alakul. Ezt továbbra is érdemes igénybevenni, s a vállalkozásokat az árfolyamfedezeti megállapodással az árfolyamingadozástól védeni.
Jön a kínai pénz...
A bank fő tevékenységi fókuszai közül a forrásbevonási oldal sikeres, 750 millió dolláros kötvénykibocsátást hajtott végre az USA-ban, itthon pedig a Takarékbank szervezésében 150 milliárdos kötvénykibocsátásra került sor. A pénzintézet újabb, 80 millió eurós szerződést kötött az EIB-vel is. Eközben 200 millió euró lejáró forrást törlesztett vissza a bank.
Nagy Zoltán szerint a jövő héten Budapesten folytatódnak a tárgyalások a Kínai Fejlesztési Bankkal a tervezett 1 milliárd eurós kínai forrásbevonásról, a vezérigazgató szerint akár a közeljövőben bejelenthetik a megállapodást a kérdésben.
Nyereséget hoz a Takarékbank-ügylet az MFB-nek
Az MFB tavaly a DZ Banktól megvásárolta a Takarékbankot, amelynek továbbértékesítése továbbra is folyamatban van. Az stratégiai gáztárolók többségi részesedését szintén év végére vásárolta meg a bank, amely az év során a Takarékbankban és Garantiqa Hitelgarancia Zrt.-ben év közben tőkét is emelt.
A Privátbankár.hu kérdésére a vezérigazgató elmondta: összességében tisztes nyereséggel zárhatják majd az ügyletet, amelyre az MNB már megadta az engedélyt, s amennyiben a zárási feltételeket az érintettek teljesíteni tudják, hamarosan sor kerülhet a tranzakcióra.
Hitelbővülést terveznek
Az idei évi kilátásokkal kapcsolatban a vezérigazgató elmondta: terveik szerint 8,5 százalékkal tudják majd növelni a hitelportfóliójukat, a szükséges források kapcsán pedig az év második felében európai partnereiknél terveznek tőkebevonást.