A pénzügyi fogyasztóvédelem mindig is létezett, de szerepe a válság során igen felerősödött – mondta Balogh László. A megelőzés érdekében kell fejleszteni a pénzügyi kultúrát, amivel csökken a fogyasztók kiszolgáltatottsága és sérülékenysége. Korábban a gazdaságilag legfejlettebb hetek és húszak – G7 és G20 országok – is döntöttek a pénzügyi fogyasztóvédelem megteremtéséről, később az OECD is. Az USA (Dodd-Franck Act) és az EU is kiemelten foglalkozott ezzel, Magyarországon a PSZÁF 2010-től kapott fogyasztóvédelmi jogkört.
Balogh László a Privátbankár.hu konferenciáján |
Tönkre teheti az életünket
Mire készülnek az iskolákban? Korábban a tehetséggondozás volt a pénzügyi oktatás célja, ma már ez nem elég – mondta el Pölöskei Gáborné, az EMMI helyettes államtitkára a Privátbankár.hu pénzügyi edukációs konferenciáján. Ma már alkalmazkodni, tovább tanulni, fejlődni képes diákokat kell útjukra engedni; olyan használható, gyakorlati ismereteket kell átadni, amit később a hétköznapi életben is tudnak használni a gyerekek. Részletek >> |
A fogyasztói problémakör sokkal fontosabb annál, mint hogy csak a fogyasztók szemszögéből nézzük – mondta a helyettes államtitkár. A leghatékonyabb fogyasztóvédelem az önvédelem, a fogyasztót kéne felvértezni a megfelelő tudással. A fogyasztó életét egy elhibázott pénzügyi döntés teljesen felforgathatja vagy tönkre is teheti. „Olyan terméket már én sem veszek meg, amelyet nem értek” – idézett Balogh egy híres amerikai pénzügyi újságírót.
Egy egyszerű, néhány tízezer vagy százezer forintos fogyasztóvédelmi ügyet bíróság elé vinni hatalmas költséget jelent. Ezért különösen nagy a szerepe a fogyasztóvédelmi szervezeteknek.
Hol vannak a kockázatok?
Milyen a tudatos fogyasztó? Ismeri és érti az alapvető pénzügyi kifejezéseket, termékeket, kategóriákat. Ha nem is ismeri pontosan a kockázatokat, tudja, megérzi, hol kell azokat keresnie, mire kell rákérdeznie az ügyintézőknél, szakembereknél. Így körültekintően képest dönteni a megfelelő termék kiválasztásáról.
A magyar ügyfelek gyakori hibái, pontosabban kritikus pontjai többek között, hogy idegenkednek a pénzügyi szolgáltatásoktól. Nem ismerik fel, vagy kerülik a kockázatokat, nem elég előrelátók, nem hasonlítják össze a különböző ajánlatokat.
Kik nevelnek pénzügyileg?
A pénzügyi tudatosság fejlesztésében jelentős szerepe van a környezetnek, mint szülő, barátok. De a pénzügyi szektor szereplőinek, bankoknak, brókercégeknek is jelentős súlya van. Az intézmények, mint az MNB vagy a BÉT, valamint az iskolarendszer is a legfontosabb tényezők körébe tartoznak.
A magasabb pénzügyi műveltség azért is érdeke a piaci szereplőknek, mert növeli a fogyasztói bizalmat, alacsonyabb szintű lesz a frusztráció, magasabb az elégedettség. „Csökken a reputációs kockázat” a helyettes államtitkár szerint.
A kormányzat felelőssége is megvan, a jogszabályalkotásban, a különböző piaci szereplők közötti együttműködés megteremtésében. Az MNB mint felügyeleti szerv kulcsszereplő ezen a téren. A kormányzat erősítheti az oktatást, rendezhet vitákat. Különböző állami szervezetek is hoztak létre együttműködési megállapodásokat a pénzügyi kultúra fejlesztésére.
Törvények a parlament előtt
A fair bankokról szóló törvény mellett a Parlament előtt van a biztosítási törvény is, amelynek szintén van fogyasztóvédelmi eleme. Balogh szerint azért tartott 2,5-3 évig, amíg a devizahitelek forintosítása megtörtént, mert a különböző hazai és nemzetközi bíróságok döntéseit meg kellett várni és ezekkel össze kellett hangolni a törvényeket. (A korábbi magasabb forintkamatok mellett pedig nem lehetett volna lényegesen alacsonyabb törlesztőrészleteket elérni a forintosítással – a szerk.)
Korábban a hitelszerződéseket a bankok nem vagy csak kivételes esetben adták ki az ügyfeleknek, hogy előzetesen tanulmányozhassák, elolvashassák, ügyvédnek megmutathassák, most a jogszabály hét napot ír erre elő – hozta fel példának a szakember a jogszabályok fejlődésével kapcsolatban.
A homo informaticus és a pénz A globalizáció ellen lázadni olyan, mintha a genetika ellen lázadnánk – mondta Mérő László egyetemi tanár, aki a pénz és az evolúció között keresett párhuzamokat a Pénz evolúciója című könyvében (Die Biologie des Geldes). A Bitcoin szerinte egy új faj képviselője, amely nem fogja teljesen visszaszorítani a régi pénzeket, azonban fenn fog maradni. Hitelezésre deflációs természete miatt alkalmatlan, de mivel szuperbiztonságos, olcsó és gyors, van rá igény. A homo informaticus jellemzője a felgyorsult percepció, az erős kritikusság, a magas szintű tolerancia, az, hogy az információt önmagában is értéknek tekinti. Ebből következően a bitcoint is elfogadja. |