Mi az interchange díj?
Az interchange díj (bankközi jutalék) egy olyan díj, amelyet a kereskedő bankja (elfogadó bank) fizet a kártyabirtokos bankjának (kibocsátó bank) a bankkártyás vásárlások után, mely díj fedezi a kibocsátó bank adott vásárláshoz kapcsolódó kockázatainak és számlafenntartási költségeinek egy részét. |
Varga Mihály pénteken a bankkártyás fizetéseket, illetve a kártyapiacot nagyban érintő törvényjavaslatot nyújtott be. Az Országgyűlés honlapján megjelent javaslat szerint a belföldi kártyás fizetési műveletekre vonatkozó korlátozások lépnek életbe. A betéti kártyás tranzakciók után legfeljebb a fizetés értékének 0,2, hitelkártyás fizetésnél 0,3 százalékát szedhetik be a fizetési kártyát kibocsátó bankok, ami megegyezik azzal a mértékkel, amiről hónapok óta tárgyalnak a szakértők. A javaslat szerint 2014. január elsejétől lesz érvényes a korlátozás.
A törvényjavaslat szövegéből
Forrás: parlament.hu
Az Európai Bizottság által július végén közzétett irányelvtervezet gyakorlatilag a most megjelent magyar javaslattal azonos mértékben korlátozná az interchange díjakat, de kezdetben csak a nemzetközi bankközi jutalékokra lenne érvényes. Csak egy közel két éves átmeneti időszakot követően vonatkozna az EU-s javaslat a belföldi interchange díjakra - írta a Portfolio.hu.
Mennyivel drágulhatnak a bankkártyák?
A szabályozás ellen érvelők szerint drasztikusan nő majd a kibocsátás költsége, ami növelheti a kártyadíjakat. Korábban megírtuk, hogy Martinovic Boris, a Gazdasági Versenyhivatal Antitröszt Irodájának szakértője szerint ez nagyságrendileg azt jelentené, hogy a bankkártyák éves díja átlagosan 500 forinttal emelkedne.
Ezt modellezve a jegybank is arra jutott, hogy egy az egyben áthárítva 20 százalékos, vagyis körülbelül 5-600 forintos kártyadíj növekedés elképzelhető, de nem reális, hogy emiatt sokan visszaadnák a kártyáikat.
Miért akart kivonulni a Visa?
A bankközi járulékot fizeti tehát az egyik bank a másiknak akkor, amikor kártyával vásárolunk - éppen ezért azoknak a bankoknak, akik a bankkártyánkat kibocsátották, az az érdeke, hogy ez a díj minél magasabb legyen.
Ezt a díjat a kártyatársaságok határozzák meg, így a bank annak a társaságnak a kártyáját fogja "szívesebben" kibocsátani, amelyiknél magasabb a bankközi jutalék. Jelenleg a MasterCardnál jóval magasabb ez a díj, mint a Visánál, ezért egyre több MasterCard és egyre kevesebb Visa-kártyát bocsátanak ki a bankok.
Azzal, hogy törvényben szabályozzák a díj mértékét, a kártyatársaságok közötti különbségek eltűnnek, kiegyensúlyozottabbá válik a piaci verseny.
Kinek jó ez a Visán kívül?
A kormány és a jegybank is azért akarta a jutalékot alacsonyan tartani, mert ez ösztönzi a boltosokat, kereskedőket arra, hogy POS-terminált telepítsenek, és ösztönözzék a kártyás vásárlást, amely a gazdaság fehérítését szolgálja.
Szakértők szerint akkor optimális a jutalék mértéke, ha a boltosoknak, kereskedőknek mindegy, hogy a vásárló kártyával vagy készpénzzel fizet. Jelenleg Magyarországon a kereskedőknek jobb, ha készpénzzel fizetünk, így vagy egyáltalán nem is biztosítanak lehetőséget a kártyás vásárlásra, vagy ha mégis, akkor sem ösztönzik azt.