6p
A devizahitelesek forintosításával kapcsolatos jogszabály ügyében az Igazságügyi Minisztériumnál van a labda, de az MNB ügyvezetője ma fontos részleteket árult el arról, hogyan lesz forinthitel a devizahitelből - igaz, még így is bőven van még kérdés. Az biztos, hogy komoly verseny indul a bankok között az ügyfelekért.

A bankok nagyjából harmadában felelősek a devizahitelezésben kialakult helyzetért – így szavaztak a Portfolio.hu gazdasági konferenciájának résztvevői.

Újabb részletek a devizahitelek forintosításáról

A devizahiteles elszámolásban és a forintosításban az Igazságügyi Minisztériumnál van a labda, a jogszabály szövegét ők írják – mondta el Nagy Márton, a jegybank ügyvezető igazgatója. Ugyanakkor a várható lépésekről fontos dolgokat árult el.

A forintosításnál minden banknak átlátható árazást kell alkalmaznia: vagy fix kamatot vagy fix felárat. Az viszont nem lesz megtiltva, hogy a forintosítást úgy oldja meg az ügyfél, hogy más banknál veszi fel a kiváltó hitelt. Őrült verseny indulhat, hiszen a havi átlagos 100 milliárd forintos kihelyezéssel szemben itt gyorsan akár 2700-2800 milliárd forintnyi fennmaradt hitel átváltására kerül majd sor. Aki megfelelő tőkével rendelkezik majd és felkészül, nagyot nyerhet – mondta Nagy Márton.

Radovan Jelasity, az Erste Bank vezére úgy fogalmazott: felveszik a kesztyűt ezzel kapcsolatban, várják a törvényt, amely a bankvezér szerint januárra jelenhet meg. Az árazással kapcsolatban a szakember arra hívta fel a figyelmet: komoly feladat lesz, hogy csak azok az ügyfelek kapjanak kedvezőbb kondíciót, felárat, akiknek kockázata ezt elbírja.

Lesz-e elég fedezet és jövedelem a hitelkiváltó hitelhez?

Zolnai György, Budapest Bank első embere, a Bankszövetség elnökségi tagja szerint jó ötlet, hogy az MNB piaci eszközökkel próbálja kezelni a kérdést, ám kérdés, hogy az elszámolás után is fennmaradó magas hitelfedezeti (LTV) arányok miatt új hitelt kaphat-e az ügyfél. Kérdés az is, hogy vajon milyen jövedelmet tud felmutatni az ügyfél most az új hitel igénylésénél – márpedig egy új banknak ezt is vizsgálnia kell. Zolnai a végtörlesztés idejéből azt idézte fel, hogy 10 százalék volt a végtörlesztés során azok aránya, akik hitelből törlesztettek, ám kétharmaduk saját bankjuktól kapott hitelt, mert máshonnan vélhetőleg már nem adtak volna neki.

Nagy Márton szerint azért az elszámolás révén sokak tartozása csökken majd a hitelezhető hitelfedezeti szint alá. Az ügyvezető igazgató szerint azt kell elérni, hogy a jelenlegi 5-5,5 százalékos marzs lemenjen 4 százalék környékére. Azt a korábban lapunk által is felvetett problémát, hogy így valószínűleg a fix költségeket jobban szétporlasztani képes nagybankok nyerhetnek majd, lényegében az MNB szakembere is elismerte, ám ez szerinte nem gond.

Komoly versenybe kezdenek a bankok

Soltész Gergő, az FHB vezérigazgatója szerint az, hogy egyre több jelzáloghitelt adnak a bankok, azt is jelzi, hogy komoly verseny van. A bankok a végtörlesztés és az NHP I. pillérje kapcsán már megtapasztalták, hogy milyen az, amikor egymás elől happolnak el ügyfeleket, ami a forintosítás kapcsán is napirenden lehet eszerint.

A jelenlegi szabályozási környezetben a jelzáloghitelezés lényegében fedezetlen hitelnek számít (hiszen nem lehet elárverezni a fedezetül szolgáló ingatlant, ha nem törleszt az ügyfél - a szerk). Ha a moratóriumot feloldják, akkor újra vonzó lehet a jelzáloghitelezés és akkor komoly mértékű árazási verseny lesz a bankok között a forintosítás kapcsán – mondta Heinz Wiedner, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója.

A jelenlévők egyetértettek abban, hogy az elkövetkező napok óriás logisztikai kihívást tartogatnak – többször kell majd hozzányúlni a hitelekhez. Először jön az elszámolás és úgy fest, hogy ez nem lesz együtt megvalósítható a forintosítással.

Lehet jobb a bankok és a kormány kapcsolata?

Radovan Jelasity, az Erste Bank vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnökségi tagja szerint a kormány és a bankok közötti kapcsolat a devizahiteles kérdés megoldása után javulhat. Heinz Wiedner szerint nem lehet valódi kapcsolatról beszélni olyankor, amikor a kapcsolat csak technikai és lényegében csak tényekről értesülnek a bankok. Zolnai György, a Budapest Bank vezérigazgatója szerint komoly probléma, hogy a bank ma szitokszó lett a közbeszédben. Nem vagyunk denevérek – mondta a szakember. (Orbán Viktor korábban a parlamentben azt mondta: a bankok ravaszak, mint a denevér. Amikor ugyanis a madarakra vetnek ki adót, a denevér a fogait mutatja, amikor az egerekre, akkor meg a szárnyait.)

Ugyanakkor a másik oldalon a Magyar Nemzeti Bankkal sokat javult az együttműködés és a jegybank fair bankrendszerrel kapcsolatos elveivel is egyet lehetne érteni – szeretnék 10-12 százalékos tőkemegfelelést elérni – jelezte a szakember.

Miért nem hiteleznek a bankok?

A hitelezést nem a tőkehiány fogja visszavetni – mondta a Budapest Bank első embere. Az üzletpolitikában nem kérdés a hitelezés, a számlanyitás és az új ügyfelek akvirálása. Szeretnénk többet hitelezni, ha megtalálnánk a megfelelő kockázati profilt, a megfelelő ügyfelet – tette hozzá a Raiffeisen szakembere. A befektetési környezet az, ami jelenleg még visszatartja a beruházásokat.

Azt látni kell, hogy ilyen megtérülési szintek mellett nem biztos, hogy Magyarországon érdemes befektetniük a tulajdonosoknak – mondta Heinz Wiedner. Az Erste első embere szerint a régió országaiban máshol is a bankok hitelezéstől való elfordulását és tőkehelyzetét szokták felvetni, ám épp az NHP sikere mutatta meg, hogy a bankok igenis hitelezni akarnak.

Kívülről szebbnek látszik a magyar bankrendszer

A magyar bankrendszerről alkotott kép itt belül rosszabb, mint amit a külföldi befektetők gondolnak – ezt mutatja az Eximbank külső forrásbevonása, hiszen az Exim a kereskedelmi bankokon keresztül tud kihelyezni, a rekordalacsony kamaton történő kibocsátás tehát azt jelzi, hogy a befektetők bíznak abban, hogy a hazai bankrendszer le tudja zárni a múltat és utána ismét bizonyítja hatékonyságát a pénzügyi közvetítőrendszer – mondta Nátrán Roland, az Eximbank vezérigzgatója, a Bankszövetség elnökségi tagja.

Az NHP II. pillérében a kihelyezés meghaladja a 400 milliárd forintot, a bankok kellően kooperatívak – mondta el Nagy Márton, a jegybank ügyvezető igazgatója. Ma látszik, hogy a bankrendszer havi 50-70 milliárd forintot tud havonta kibocsátani, nagy kérdés, hogy év végén, a program lezárása előtt emelhető-e a keret, vagy a bankrendszer ennél többet nem tud kihelyezni. Persze, az NHP I. megmutatta, hogy néhány hónap alatt 700 milliárd forintot is ki tudnak helyezni – kérdés persze, hogy mekkora lesz a hiteligény. Vélhetően a dátum közeledtével a vállalatok is aktivizálódnak majd Nagy Márton szerint.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
Pénzügyi szektor Meghosszabbították a kamatstopot, de szükség van rá?
Herman Bernadett | 2025. június 30. 20:14
Marad az év végéig a kamatstop. A kormány 300 ezer megmenekített családról beszél, a valóságban ennek a tizede sem szorul rá az intézkedésre. Az immár több száz milliárd forintos, nagyrészt fölösleges adósmentés összegét hasznosabban is el lehetne költeni – erről is beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM héfői adásában. 
Pénzügyi szektor Az amerikai GDP a vártnál is jobban csökkent az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 16:21
Az idei első negyedévben az eddig becsültnél jelentősebben, 0,5 százalékkal csökkent évesítve az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala, a Bureau of Economic Analysis csütörtökön ismertetett végleges adata szerint.
Pénzügyi szektor Új adószabályok jönnek – ezeket érdemes tudni
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 14:21
A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett új adócsomag. A jogszabály számos, eddig veszélyhelyzeti rendeletben szabályozott előírást emelt törvényi szintre, és több ponton is módosította a már érvényben lévő adózási és számviteli szabályokat. Szakértő foglalja össze a legfontosabb változásokat.
Pénzügyi szektor Különleges engedélyt adtak a világ legrégebbi bankjának
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 16:04
Az Európai Központi Bank (EKB) feltételekkel ugyan, de engedélyezte az olasz Monte dei Paschi di Siena (MPS), a világ legrégebbi, ma is működő, 1472-ben alapított bankjának azt a tervét, hogy fölvásárolja nagyobbik versenytársát, az 1946-ban alapított Mediobanca Banca di Credito Finanziario pénzintézetet.
Pénzügyi szektor Nagy bejelentésekre készül a Hungarikum Alkusz
Herman Bernadett | 2025. június 25. 15:02
Felvásárlások, tőzsdére lépés, a közvetítői szakma presztízsének javítása, szabályozókkal való együttműködés az extraprofitadó jövőbeli helyzetéről – Keszthelyi Erik, a Hungarikum Alkusz elnök-vezérigazgatója komoly célokat tűzött ki maga elé. Az extraprofitadót kivezetné 2027-től, mert a szektorban és a biztosítókban bizonytalanság van, ami visszaveti az iparágban a fejlesztéseket. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödik a rendkívüli összefogás: az Allianz Hungária is csatlakozott
Natív tartalom | 2025. június 24. 16:40
Egyre több hazai biztosító ismeri fel azt, hogy a jövő biztosítási szakembereinek képzése nemcsak egy vállalat belső érdeke, hanem az egész szektor versenyképességének záloga és közös felelőssége. Az Allianz Hungária csatlakozásával már öt meghatározó piaci szereplő sorakozott fel a Magyar Biztosítási Tanácsadók Szövetsége (MBTSZ) átfogó, felsőfokú képzési programja mellé. A kezdeményezés célja nem kevesebb, mint a magyar biztosítási kultúra színvonalának érdemi emelése, a szakma presztízsének visszaépítése, és egy olyan tanácsadói utánpótlás biztosítása, amely képes érdemben válaszolni a jövő ügyféligényeire.
Pénzügyi szektor Global Capital: ismét Magyarország a régió legjobb kötvénykibocsátója
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 16:07
A januári 2,5 milliárd eurós kötvénykibocsátással összefüggésben az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) munkáját két szakmai díjjal ismerte el a Global Capital nemzetközi pénzügyi szaklap – tájékoztatta az MTI-t az ÁKK csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG