Az európai hitelminősítő, befektetőknek összeállított elemzése az euróválság legnagyobb kockázatai közé sorolja a közép- és kelet-európai országokban működő euróövezeti bankérdekeltségek finanszírozási forrásainak csökkenését. A Fitch elemzői szerint a keleti leánybankok elviselnének ugyan bizonyos mértékű tulajdonosi finanszírozási csökkentést, ám ebben az esetben maguk is a hitelfolyósítás visszafogására kényszerülnének, ami hátrányosan hatna a térség gazdaságainak növekedési ütemére.
A hitelminősítő szerint az elmúlt időszakban nőtt az euróövezeti bankokra nehezedő pénzügyi nyomás, ami felidézi annak kockázatát, hogy kevésbé tudják támogatni érdekeltségeiket, és a térségi járvány átterjedhet a közép-kelet-európai bankokra. Korábban az EBRD, és az IMF vezetője is azt jósolta, hogy a térség bankrendszere lehet az európai válság nagy vesztese.
Az osztrák bankok máris szigorítanak Új fenntarthatósági irányelveket dolgoztak ki az osztrák felügyeleti szervek azoknál a bankoknál, amelyeknek nagy a kitettségük közép- és délkelet-európában. A tőkemegfelelési mutatóra vonatkozó Bázel III-rendelkezéseket átmeneti időszak nélkül, már 2013. január elsejétől teljes egészében érvényesíteniük kell a bankcsoportoknak. Emellett 2016. január elsejétől további, három százalékig terjedő törzstőke-puffert (Tier1) írnak elő számukra, ennek mértéke az üzleti modell kockázati jellemzőitől függ majd - közölte az Osztrák Nemzeti Bank és a pénzügyi felügyelet. Az irányelveket hivatalosan később, még az év vége előtt hirdetik ki. Az irányelvek a három legnagyobb osztrák bankcsoportra, Raiffeisen Bank Internationalra, az Erste Bankra és az olasz UniCredit tulajdonában lévő Bank Austriára vonatkoznak. |
Közben az EU pénzügyi biztosa azt mondta, hogy az adósságválság a 17 tagú euróövezet magvát is sújtja, ez ügyben ne legyenek illúziók. Olli Rehn szerint Európának olyan gazdasági növekedésösztönző intézkedéseket kell hoznia, amelyek már rövid távon éreztetik bizalomnövelő hatásukat. Úgy vélekedett, hogy pusztán az egységes piac továbbfejlesztését célzó reformintézkedésekkel akár 3 százalékkal is emelhető a GDP 2020-ig. Olli Rehn arra figyelmeztetett, hogy a befektetői bizalom hiánya és a szuverénadósság-válság immár az egész euróövezetet átható, "rendszerszintű" problémává súlyosbodott.
A múlt héten Spanyolország, és Olaszország hitelfinanszírozási költségei fenntarthatatlan magasságokba emelkedtek, ezért beavatkozott az Európai Központi Bank. Emelkedett a francia, sőt az eddig teljesen megbízhatónak tekintett német, osztrák, holland és finn kötvények hozama is.
Az Olli Rehn által említett növekedésösztönző forrás, vagyis az uniós belső piac tökéletesítése olyan további jogszabályok meghozatalában ölthetne testet, amelyek révén a munkaerő, a javak és a szolgáltatások az eddiginél is akadálytalanabbul, bürokratikus megkötésektől mentesebben mozoghatnának Európán belül, tekintet nélkül az országhatárokra.